تماس با ما

چرا کودکم با من برخورد فیزیکی می کند


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

به عنوان پدر و مادر وقتی فرزندمان هنگام عصبانیت با ما برخورد فیزیکی می کند و ما را می زند، احساس بی ثباتی و سرخوردگی می کنیم و از خودمان می پرسیم چرا با وجود همه ی مراقبت در تربیت، او باز چنین رفتاری می کند. مهم است که بدانیم هنگامی که فرزندمان نسبت به محدودیتی که برایش قایل شده ایم عکس العمل پرخاشگرانه نشان می دهد چگونه عمل کنیم.

چرا کودکان برخورد فیزیکی می کنند و ما را می زنند؟

چندین دلیل می تواند کودک را به عکس العمل پرخاشگرانه سوق دهد:

  • کودک خردسال هنوز روی خود کنترل ندارد و هنوز روی استفاده از کلمات برای بیان هیجاناتش تسلط ندارد و نمی تواند از طریق کلام آن ها را توضیح دهد. با بزرگتر شدن کم کم یاد می گیرد خودش را بهتر کنترل کند.
  • گاهی کودکان بوسیله حرکات خشن صبر و حوصله شما را می سنجد. آن ها تصور می کنند با این حرکات شما تن به  خواسته هایشان می دهید بنابراین باید در مقابل چنین حرکاتی به او بگویید که این رفتارها غیرقابل قبول است و بعد او را تشویق کنید تا ناراحتی اش را با کلمات توضیح دهد.
  • ممکن است کودکتان شما را به شدت پس بزند تا نیاز به حفظ حریم اش را نشان دهد زیرا گاهی ممکن است احساس کند که نوازش ها و توجهات شما مانع بازی کردن و کشف محیط به صورت مستقل می شود.

اهمیت عکس العمل سریع والدین

حتی اگر ناراحتی فرزندتان موجه است بسیار مهم است که یاد بگیرد خشم خود را به صورتی قابل قبول نشان دهد. در هیچ شرایطی نباید رفتار خشن نسبت به شما چه از طرف فرزندتان و چه از طرف خود شما امری عادی به حساب بیاید. کودکان احترام به دیگران را از درون خانواده یاد می گیرند و با احترام به والدین است که حقوق دیگران را رعایت می کنند حتی اگر مجبور شوند خواسته های خود را در درجه دوم اهمیت قرار دهند.

اگر کودکتان شما را زد چگونه عمل کنیم

  • قاطعانه ناخوشنودی خود را از این رفتار نشان دهید.
  • لحظاتی مکث کنید زیرا این زمان کوتاه به شما فرصت می دهد تا خود را آرام کنید و بتوانید با آرامش به موضوع برگردید.
  • احساس فرزند خود را تایید کنید و احساس خود را نیز در مقابل رفتار او بگویید. برای بیان احساس مدل دیگری غیر از زدن به او ارائه کنید مثلا " من فکر می کنم تو عصبانی بودی چون...، ولی من به هیچ وجه قبول نمی کنم که تو مرا بزنی، تو می تونی خواسته ات را به من بگی ولی اجازه نداری منو بزنی."
  • هنگامی که فرزندتان موفق می شود هیجاناتش را کنترل کند و خشم یا نیازش را از طریق کلمات بیان کند او را تشویق کنید.

فراموش نکنید شما اولین منبع امنیت فیزیکی و روانی فرزندتان هستید و بسیار اهمیت دارد که تسلیم حرکات پرخاشگرانه او نشوید و به سرعت و با آرامش وارد عمل شوید تا نشان دهید همچنان به حفظ محیط امن برای او ادامه می دهید، چراکه این جزو ارزش های تربیتی شما است.

منبع  www.Naitretgrandir.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...