تماس با ما

چند ویژگی مهم رشد کودکان در سن 3 تا 5 سالگی


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

سنین 3 تا 5 سالگی مرحله ای است که نیازهای کودک به شکلی متفاوت از قبل بروز می کنند و چگونگی استدلال او متفاوت می شود. کودک مهارت های یادگیری پیچیده مثل خواندن و نوشتن را بدست می آورد، آماده برقراری ارتباطات اجتماعی می شود، می تواند احساسات دیگران را درک کند، تقسیم کردن با دیگران را یاد می گیرد، ترس هایش شکل می گیرند، عزت نفس او ساخته می شود و آماده رو به رو شدن با مشکلات و حل کردن آن ها می شود. در مجموع کودک آماده ایفای نقش اجتماعی خود می شود و در این دوره بسیار مهم است والدین آگاهی لازم را در مورد ویژگی های فرزند خود داشته باشند تا بتوانند او را درک کنند.

  3 تا 5 سالگی

در این دوره مغز کودک به شدت فعال است. مصرف گلوکز مغز افزایش می یابد و روز به روز بیشتر می شود. در 4 سالگی، مغز کودک 2 تا 3 برابر بیشتر از مغز بزرگسال گلوکز مصرف می کند و این تفاوت تا 10 سالگی ادامه دارد. لذا برای پاسخ به رشد سریع در این دوره، کودک به شرایط مناسب نیاز دارد : تغذیه کامل و متعادل ، خواب کافی، فعالیت های جسمی و ذهنی و ...

  • در سن 3 تا 5 سالگی کودک مهارت های مهمی کسب می کند که تا زمان ورود به مدرسه برایش مفید خواهند بود. مثلا او حالا قادر است با توجه به اهدافش برای فعالیت های روزانه اش برنامه ریزی کند. همچنین در این زمان کشف کردن بیشتر از تکرار کردن برایش جذاب می شود و نیاز به تنوع در بازی ها و فعالیت ها دارد.
  • در این سن کودک نسبت به محیط پیرامون خود هوشیارتر می شود به همین دلیل بعضی از کودکان نشانه هایی از نگرانی بروز می دهند ، مثلا حدود 4 سالگی در میان هر 4 کودک تقریبا یکی دچار تیک می شود ، ناخن هایش را می جود یا تارهای مویش را پیچ می دهد، این اعمال ناخودآگاه و غیر ارادی باعث می شود فشارهایی که به او وارد می شود کمتر و احساس امنیت کند.
  • در این دوران کودکان متوجه می شوند اعمالشان پیامد دارد. حدود 3 یا 4 سالگی نیمی از کودکان برای آنکه با سرزنش پدر و مادر روبرو نشوند ترجیح می دهند واقعیت را تحریف کنند. این الزاما به معنی دروغ گفتن نیست زیرا در این سن  بسیاری از کودکان هنوز به خوبی واقعیت را از خیال تشخیص نمی دهند و گاهی به افکار خیالی متوسل می شوند مثلا می گویند " این کار را فرشته جادویی کرد"، یا گاهی به اشیا و حیوانات روح می دهند تا اشتباهات خود را به گردن آنها بیندازند.

نیازهای جدید در سن 3 تا 5 سالگی

کودک در این دوره نسبت به خودش و دیگران آگاهی هایی پیدا می کند و نیاز های جدیدی به خصوص از نظر عاطفی دارد، او می خواهد رسما به عنوان یک " پسر" یا یک " دختر" شناخته شود. حالا کودک دوست دارد توجه والد مخالف جنسیت خودش را نیز جلب کند.

همچنین این دوران، دوران پیدا کردن دوست است. کودک دوست دارد ارتباطاتش با دیگران را وسعت بخشد، مایل به همکاری با دیگران است، کمتر روی نیازهای خودش متمرکز می شود و به تدریج به نظرات و احساسات دیگران نیز توجه می کند.

زبان گفتاری

شروع مرحله ی رشد کلامی معمولا بین 3 تا 5 سال است. در طول این دوره کودک مهارت به ترتیب قرار دادن کلمات و ساختن جملات کوتاه را کسب می کند و کم کم کلمات بیشتری به جمله های خود اضافه می کند و آنها را کامل تر می کند. 

  • در طول این دوران می توانید متوجه شوید که فرزند شما اصول اساسی جمله سازی و ترتیب کلمات را از طریق اشتباهاتی که در این زمینه انجام می دهد یاد می گیرد یعنی در ابتدا صرفا چیزهایی را که شنیده تقلید و ادا می کند، مثلا به جای گفتن " پخت" می گوید " پخید"  اما به مرور تلفظ صحیح کلمات و جای درست آنها در جمله را پیدا خواهد کرد.
  • حدود 3 سالگی جمله سازی را به درستی انجام می دهد. خواندن قصه و داستان، که حالا او علاقه بیشتری به گوش کردن آنها پیدا کرده، می تواند در یادگرفتن جمله سازی به او کمک کند. او از بعضی از مفاهیم زمان (مثل دیروز، امروز و فردا ) در جملاتش استفاده خواهد کرد و شروع به پرسیدن سوالات بیشتری در این خصوص می کند در این دوران کودک بیشتر از قبل با جمله سازی هایش شروع می کند به تعریف کردن آنچه دیده و آنچه انجام می دهد.
  • حدود 5 سالگی مهارت گفتاری کودک انعطاف پذیر تر شده و  می تواند به اندازه کافی بیان کننده منظورش باشد و چیزی  که تعریف می کند ارتباط بیشتری با ذهنیتش دارد. در این دوره کودک متوجه تفاوت نظرها شده و می فهمید درک او می تواند متفاوت تر از درک دیگران درباره موضوع واحدی باشد.

منبع : www.naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
8 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...