تماس با ما

چه می شود کودکان رفتار پرخاشگرانه پیدا می کنند


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

پرخاشگری بخش جدا نشدنی از روند طبیعی بزرگ شدن است که بیشتر در سنین پیش از دبستان رواج دارد. اما اگر در همین سنین کودکان آن را کنترل نکنند، تبدیل به عادت رفتاری او می شود و مزاحمت های زیادی در ارتباطات اجتماعی و عاطفی ایجاد می کند .کودکان باید یاد بگیرند برای رسیدن به خواسته ها یا نشان دادن عواطف شان رفتار دیگری را جایگزین تندخویی کنند اما باید دانست آن ها به تنهایی نمی توانند از پس آن برآیند و برای بدست آوردن توانایی کنترل پرخاشگری به کمک فعال والدین نیاز اساسی دارند.

قبل از سن 3 سالگی،

معمولا پرخاشگری کودکان به دلیل تحریک آن ها به پرخاشگری صورت می گیرد و نه تمایل آن ها به این رفتار. کودکان در لحظه زندگی می کنند و زمان برای آن ها به معنی همین الان است. وقتی چیزی می خواهند کودک از حال خود فقط این را می داند که آن را در همین لحظه می خواهد و اگر به کامیابی نرسد تند خویی نشان می دهد.

کودکان در این سن به خوبی یاد می گیرند با تند خویی می توانند جلب توجه کنند و رفتارهای دیگران هنگام پرخاشگری را تقلید می کنند. واژه "نه" کلمه ای است که کودک برای نشان دادن استقلال خود با تاکید از آن استفاده می کند. پرخاشگری فیزیکی مثل گاز گرفتن، زدن یا هل دادن بین 2 تا 3 سالگی بیشتر می شود اما حدود 3 سالگی به تدریج افت می کند.

از 3 سالگی به بعد،

از این سن به بعد کودکان باهوش تر و حسابگر تر عمل می کنند. مثلا حالا آنها نظرات قاطعی درباره بازی های مورد علاقه شان، کسانی که دوست دارند با آنها همبازی شوند یا موضوعات بازی هایشان دارند. در این سن آنها در استفاده از زبان گفتاری مسلط تر هستند و می توانند برای رسیدن به خواسته هایشان با والدین، دوستان و مراقبینشان مذاکره کنند.  همچنین کودک به مرور زمان و بر اثر تجربه یاد گرفته می تواند برای بدست آوردن خواسته هایش کلمات زشت بکار برد، به بعضی افراد توهین کند و آن ها را تهدید یا مسخره کند اما از نتایج خوب و بد این رفتارها که در گذشته انجام شده نیز آگاه است، به همین دلیل با یاد آوری این که با رفتارهای مناسب توانسته به خواسته هایش برسد، به تدریج رفتار پرخاشگرانه  او کمتر می شود و به تدریج و غیر مستقیم یاد می گیرد رفتار سازگارانه تری برای رسیدن به اهدافش در پیش بگیرد.

دلایل رایج برای رفتار پرخاشگرانه کودکان :

بد نیست به برخی از دلایل پرخاشگری کودکان، که انعکاس رفتار ما والدین هست نگاهی بیندازیم:

 • به اندازه کافی به کودک توجه نمی شود یا نیازهای عاطفی او در نظر گرفته نمی شود. بنابراین او هم کمتر مستعد اهمیت دادن به نگرانی های دیگران است.
 • نمی خواهد چیزی هایش را تقسیم کند.
 • او به طور مکرر شاهد دعواهای خانوادگی است و فکر می کند پرخاشگری عکس العمل عادی است. (نقش خانواده در زندگی فرزندان را از اینجا بخوانید)
 • او نگران است. وقایعی مثل تولد نوزاد جدید، طلاق پدر و مادر، دعوای مکرر بین اطرافیان، بیماری و یا مرگ کسی می تواند دلایل نگرانی های کودک باشد. در این مواقع کودک سعی می کند خودش را با تغییرات تطبیق دهد و این باعث خستگی و حساس شدن او می شود.
 • کودک بیش از حد تحریک  یا هیجان زده شده، مثلا بعد از بازی های پر تحرک و پر سر و صدا یا بعد از یک جشن تولد پر هیاهو. در این مواقع کودک نیاز دارد تنها باشد، آرامش خود را باز یابد و استراحت کند تا هیجاناتش آرام گیرد.
 • کودک به طور مکرر یا به شدت تنبیه می شود، که موجب الگو برداری و بالا رفتن میل به پرخاشگری در او می شود.
 • هنگامی که پرخاشگری می کند به خواسته هایش می رسد، کودک شاهد بوده است به رفتارهای تندخویانه او توجه می شود و از این طریق می تواند به خواسته اش برسد.

در مقابل پرخاشگری کودکان چگونه وارد عمل شویم؟

بسیاری از کودکان برای آن که یاد بگیرند رفتار پرخاشگرانه خود را مهار کنند باید توجه زیادی از طرف والدین یا مراقبین خود بگیرند. صبور باشید، زمان زیادی طول می کشد تا فرزندتان بفهمد چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی قابل قبول نیستند:

 • آرامش خود را حفظ کنید و قاطع باشید، حتی اگر دشوار است. به کودک حمله فیزیکی و گفتاری نکنید.
 • سعی کنید دلیل پرخاشگری او را بفهمید، آیا می خواهد با تند خویی استقلال خود را نشان دهد؟ آیا عکس العمل برای نشان دادن عصبانیتش است؟ تند خویی می کند چون کودکان اطراف او پرخاشگری می کنند؟ پرخاشگری می کند چون شاهد پرخاشگری اطرافیان بزرگسال بوده ؟ یا .....
 • به کودک کمک کنید تا احساساتش را بیان کند، احساسات کودک را با کلماتی که می شناسد بیان کنید، مثلا " شاید خسته ای" ،" شاید ناراحتی" ، " شاید دلت می خواست..." یا ... . همین برخورد صمیمانه پرخاشگری بسیاری از کودکان را کاهش می دهد.
 • سعی کنید احساس او را توصیف کنید، مثلا بگویید :"انگار از این که  اجازه ندادم چیزی که دلت می خواست را بخوری عصبانی هستی". در این لحظات کودک نیاز دارد که بداند کسی او را می فهمد.
 • به او اطمینان دهید رفتار پرخاشگرانه او برای هیچکس خوشایند نیست، مثلا کسی به این رفتار نمی خندد.
 • قانون وضع کنید، مثلا: "ما به دیگران آسیب نمی رسونیم حتی اگر دیگران ما را عصبانی کرده باشند". کودکان باید یاد بگیرند اجازه ندارند در شرایطی که عصبانی هستند به دوستان و افراد دیگر آسیب نرسانند.
 • برای آنکه کودک عواقب پرخاشگری را یاد بگیرد رفتار متناسبی با تند خویی او داشته باشید که با توضیح مختصر همراه باشد و او را آماده اصلاح رفتارش کند مثلا دلداری دادن دوستی که او را ناراحت کرده، یا او را در مکانی خنثی مثل صندلی یا روی پله بنشانید، یک دقیقه برای هر سال از سن او ( 2 سال، 2 دقیقه).
 • کودک را نوازش کنید، البته هنگامی که همه چیز آرام شد و کودک آنچه را که باید انجام داد. 

 

منبع: www.naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...