تماس با ما

آمادگی کودکان برای استفاده از لگن به جای پوشک (2)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

در مطلب قبل، از نشانه های آمادگی کودک و انگیزه آنها برای استفاده از لگن سخن گفتیم، در ادامه به نقش والدین برای این موضوع صحبت خواهیم کرد:

آرامش  دادن

گاهی خالی کردن ادرار یا مدفوع روی لگن می تواند ترسناک باشد زیرا مشاهده خروج سریع چیزی که کودک آن را به عنوان بخشی از خودش می پندارد، کمی خشن است. یادمان باشد کودک هنوز نمی داند بدنش چیزهایی که برایش خوب نیست را نگه نمی دارد و آن ها را به طور منظم خالی می کند، مثل ضایعات سطل آشغال آشپزخانه که از چیزهای غیر مفید تشکیل به طور منظم خالی می شود. شما می توانید به همین شکل موضوع را برایش توضیح دهید.

لباس مناسب تن  

یادگیری تمیز بودن آسان نیست بنابراین با پوشاندن لباس هایی که کودک بتواند به آسانی آن ها را از تن درآورد به فرزندتان کمک کنید بتواند مستقل عمل کند. گاهی فاصله زمانی امن بین لحظه ای که کودک احساس می کند نیاز به دستشویی رفتن دارد و خالی  کردن ادرار یا مدفوع به محض رسیدن به توالت کوتاه است! پس وظیفه کودک را با پوشاندن لباس های تنگ و سخت پیچیده نکنید.

راحت کردن کار

وقتی کودک تمایل به  استفاده از لگن نشان می دهد با کلمات اطمینان بخش او را تشویق کنید مثل "خیلی خوبه"،  "داری کم کم یزرگ میشی" و... . درست است که کودک عملی طبیعی را انجام می دهد اما چرا به عنوان نشانه رسیدن به مرحله ای از رشد، کادوی کوچکی به او اهدا نکنیم، درست مثل زمانی که اولین دندانشان میفتد و خود آن ها در آن نقشی ندارند.

 پیش بینی ترس ها

زمانی پیش می آید که فرزند شما می خواهد قبول کند "نیاز رفتن به توالت" جزو نیازهای اساسی است و او باید به توالت برود، اما ترس هایی مثل ترس از سیفون و صدای آن، رفتن به توالت  را وحشتزا می کند، کودک ممکن است فکر کند جایی که یک سیفون پر سروصدا ضایعات بدن او را ناپدید می کند، ممکن است خود او را هم ناپدید کند. والدین باید در این مورد کودک را آگاه و مطمئن کنند که سیفون برای تمیز کردن توالت ها و از بین بردن میکروب هاست نه برای آنکه وقتی کودک در توالت نشسته، او را بگیرد و با خود ببرد. ترس دیگر او ترس از تنها ماندن است. بهتر است والدین ترس های فرزند خود را بشناسند تا بتوانند به از بین بردن آن ها کمک کنند.

شورت های مناسب

شورت های مخصوصی برای دوران یادگیری استفاده از لگن موجود است که اگر دسترسی به آن ها وجود ندارد می توان از شورت هایی که دور تا دور آن ها بسته است کمک گرفت. آن ها مانند لباس زیر بزرگسالان به حساب می آیند اما تا حدی مثل پوشک عمل می کنند و از خروج ادرار یا مدفوع جلوگیری می کنند 

بعد از ترک پوشک

  • حالا فکر می کنید که پرونده ترک پوشک و تمیز شدن بسته شده اما کودک دوباره در شورتش ادرار می کند، چکار کنید؟ آرام باشید، اتفاق پیش می آید. با مشاهده فرزندتان زمان نیاز استفاده از لگن را پیش بینی کنید و به طور   منظم نشستن روی لگن را به او پیشنهاد کنید. به یاد داشته باشید حتی وقتی کودک پوشک را ترک کند و تمیز بودن را یاد بگیرد باز هم ممکن است به طور اتفاقی اختیار نگه داشتن خود را از دست بدهد یا گاهی ممکن است آنقدر سرگرم کاری که مشغول انجام آن است باشد که فراموش کند به دستشویی برود، در چنین مواقعی او را سرزنش نکنید و خجالتش ندهید.

تمیز ماندن در شب

تمیز ماندن در شب حدود 3 سالگی اتفاق میفتد. برای کوچولوی شما کنترل ماهیچه های عمل دفع در هنگام خواب سخت تر است، چون باید متوجه هشدارهای مثانه اش باشد،  برای انقباض و بستن عضلات پایین روده به اندازه کافی هشیار باشد و اراده بلند شدن برای نشستن روی لگن را داشته باشد. اما به تدریج بزرگتر می شود و ادرار بیشتری را در خود جای می دهد. چرت های کودک در طول روز و پوشک خشک و تمیز او می تواند ارزیابی خوبی باشد برای آنکه کودک دارد خوب پیش می رود پس در این مورد هم عجله بی عجله!

خالی کردن کامل ادرار

مهم است به فرزند خود یاد دهید نه نگران آلوده شدن کف زمین یا لگن توالت باشد و نه اختیار خود را در کنترل ادرار از دست بدهد. برای آنکه فرزند دخترتان بتواند مثانه اش را کاملا خالی کند، به او بیاموزید با زانوهای باز روی لگن بنشیند و عضلات لگنی را رها کند.

اگر فرزند پسر دارید به او یاد دهید اندام مربوط به ادرار کردن را به پایین هدایت کند و سعی کند آن را کامل خالی کند. بهتر است بدانید هر 3 ساعت یکبار ادرار کردن از رشد میکروب و عفونت جلوگیری می کند.

خشک کردن خود

بهترین حرکت برای پرهیز از سوزش و عفونت نزد دخترها( که بهتر است هرچه زودتر آن را یاد بگیرند)  شستن اندام بعد از ادرار کردن و خشک کردن آن از جلو به عقب است. البته کودک خود به خود تمایل به انجام دادن این حرکت در جهت عکس دارد ولی خشک کردن در جهت مخالف میکروب ها را به سوی جلو حرکت می دهد و می تواند محرک عفونت های ادراری شود.

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...