تماس با ما

14 روش برای تربیت کودکانی شاد و با اعتماد به نفس


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

آیا به خاطر می آورید لحظات شاد دوران کودکیتان چه زمان هایی بوده است؟

آیا به خاطر می آورید وقتی از طرف والدین تان، تحسین، تایید، تشویق و تمجید می شدید چه احساسی داشتید؟

آیا احساسی که  وقتی در مدرسه جواب سوالی را می دادید و همشاگردی هایتان آن را نمی دانستند را به یاد دارید؟

آیا در کودکی کسی بود که به توانایی های عاطفی، ذهنی، فیزیکی و اجتماعی شما پی برده باشد و آن ها را تشویق کرده باشد؟

جواب این سوال ها هر چه باشد واقعیت این است که در فرهنگ ما داشته هایمان دیده نمی شود و نگاهمان بیشتر به نداشته هایمان است. به همین دلیل معمولا دچار کمبود احساس عزت نفس و اعتماد به نفس هستیم و شاید بارها از آن رنج برده ایم. حالا وقتش است این دو احساس مهم و حیاتی را در فرزندمان پرورش دهیم و از این طریق آن ها را در خود نیز بیدار یا تقویت کنیم. امتحان کنید مطمئن باشید نتایج شیرین و خوشایندی کسب خواهید کرد:

۱- نسبت به اشتباهات فرزندانمان مثبت اندیش باشیم: بسیاری از والدین با محبت به فرزندانشان می گویند که “اشکالی ندارد که اشتباه کنی”، ولی می توانید از این فراتر روید و به این مسئله فکر کنید که بعضی از ایده های ناب ما از اشتباهات ما ناشی شده اند.

2- به آنها فرصت بازی در بیرون خانه را بدهید: طبیعت معلم بزرگی است و کودکانی که اجازه کشف و بازی در بیرون از خانه را دارند، اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنند و احساس می کنند در مرکز دنیا قرار گرفتند. حتی بچه های کوچک هم به زمانی احتیاج دارند که با خیالات خود در حیاط با چند چوب و سنگ و تخیل شان تنها باشند، این کار کمک می کند که مغزشان به طور طبیعی رشد کند. البته بر کار آنها نظارت داشته باشید ولی اجازه دهید هدایت بازی شان با چند پیشنهاد از جانب شما به عهده خودشان باشد .

3-با آنها مانند بزرگتر ها رفتار کنید: آنها را به رستوران های شیک و یا به تئاتر ببرید. اینگونه، آنها می توانند بیشتر با توقعات ویژه بزرگترها روبه رو شوند و انجام این قبیل کارهای مربوط به بزرگترها در بالا بردن اعتماد به نفس شان بسیار موثر است.

-4به آنها عکس های بچگی و نوزادی شان را نشان دهید:  در مورد اینکه چقدر بزرگ شده اند و هم اکنون قادرند کارهایی انجام دهند که قبلا از عهده شان برنمی آمد، صحبت کنید. بسیاری از کودکان دوست دارند داستانهای مربوط به کودکی شان را بشنوند و اینکه متوجه شوند همیشه مورد علاقه والدین و اطرافیان شان بوده اند در آنها احساس امنیت ایجاد می کند.

 -5روزانه زمانی را صرف صحبت کردن با کودکانتان کنید: در جریان گیر و دار زندگی روزمره، ما تنها به صحبت های سرسری با خانوادمان می رسیم، روزانه چند دقیقه ای را به کودکانتان فرصت دهید که در مورد اتفاقات روزشان برای شما صحبت کنند، و با پرسیدن سوالات به آنها نشان دهید که به افکار و نظرات آنها علاقه مند هستید.

6- فراموش نکنید که در مورد کارهای روزمره خودتان هم برای آنها بگویید: آموختن داد و ستد مکالمه ای زمان می برد اما اگر شما مدت زیادی از روز را بیرون از خانه هستید همین که در مورد کارهایی که شما انجام می دهید بدانند برایشان مفید خواهد بود

7-اسباب بازی های ساختنی در اختیارشان قرار دهید: قطعه های چوبی و اسباب بازی های درست کردنی، برای بالا بردن مهارت، روش های مناسبی هستند . کار بر روی ساختن یک چیز از ابتدا تا انتها باعث می شود کودک به خودش افتخار کند که کاری را به خوبی به پایان رسانده است. بعضی وقتها چیزها آن طور که کودک برنامه ریزی کرده است پیش نمی روند این فرصت خوبی است تا کودک در مواجه با موانع ورزیده تر و تحملش در مقابل ناکامی بیشتر شود. (برای این کار می توانید از گروه ساختنی ها و لگوی سایت فرفرک هم بازدید کنید)

8-اجازه دهید که کودکتان در آشپزی به شما کمک کند: درست کردن یک وعده غذایی مشترک تنها گذران وقت یا آموزش مهارت ریاضی نیست، بلکه روش دیگری برای کودکان است تا یاد بگیرند چطور برنامه ریزی کنند، آن را اجرا کنند و با اشتباهات غیرمنتظره درگیر شوند.

9- بر روی واکنش خود در موقعیت های استرس زا کار کنید: بچه ها بیشتر از اینکه از گفته های شما به آنها یاد بگیرند از دیدن واکنش های شما در موقعیت های مختلف یاد می گیرند. اگر شما بتوانید در یک موقعیت سخت شرایط آرامی را به وجود آورید، کودکان شما یاد می گیرند که در شرایط مشابه همین گونه رفتار کنند. واکنش خود را در شرایط استرس زا تغییر دهید، در این شرایط هم شما و هم کودکانتان احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

10-حریم مشخصی برای کودکانتان ایجاد کنید: کودکان شما نیاز دارند بدانند شما آنقدر به آنها عشق می ورزید که مرزها و قوانینی را برای ایمن نگه داشتن آنها ایجاد کرده اید. کودکان به حمایت و راهنمایی شما نیازمندند، اگرچه در مورد بچه های کوچک طبیعی است که بعضی وقتها خود محور و نامهربان باشید ولی مهربانی در مقابل شان به آنها کمک خواهد کرد که به بزرگسالانی سخاوتمند و با ملاحظه تبدیل شوند.

11- یک اتاق مخصوص برای هنرنمایی آنها قرار دهید: شاید همه کودکان مهارت های پیکاسو را نداشته باشند. اما وقتی فضای خالی و وسایل اولیه در اختیار آنها قرار می گیرد تا هنر خود را نشان دهند، می بینید که خیلی خلاق هستند و استعدادشان شکوفا می شود. لازم نیست بی جهت نگران شوید، قرار دادن لوازم اولیه ای مثل، یک تکه کاغذ، قیچی و چسب در اختیار آنها کافی است تا هنر خود را به نمایش بگذارند.

12- با هم شعر بخوانید: با هم ، هم آواز شدن سرگرمی و مهارت خوبی است که شادی بسیاری در زندگی کودک به وجود می آورد. نگران خوب نخواندن خود نباشید، در حقیقت این راه خوبی است که به کودک خود بیاموزید برای لذت بردن از هر چیزی نباید لزوما در آن کار کامل باشد.

13-برایشان شرایطی ایجاد کنید که جنب و جوش داشته باشند: کودکان احتیاج دارند بدوند، بپرند، لی لی کنند، کوه نوردی کنند، و تمام قسمت های بدنشان را به هر نحوه ممکن تکان دهند. طبیعت گردی، کوه نوردی، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های فیزیکی نه تنها برای سلامتی شان لازم است، بلکه برای شادی و بالا بردن اعتماد به نفس شان نیز ضروری می باشد.

14-لمس کردن کودکان کاری حیاتی است: کودکان به در آغوش کشیده شدن، بوسه و نوازش احتیاج دارند. هر زمان که کودکانتان را در آغوش می گیرید ارتباط بین خود و آنها را افزایش می دهید. هرچه کودک بزرگتر می شود حس دوست داشته شدن و ارزش قائل شدن برای او  احساس شادی و اعتماد به نفسش را بالاتر می برد.

 

منبع: www.pazhoheshkade.ir

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...