تماس با ما

چند اصل مهم در تربیت کودک که نباید آنها را دست کم گرفت


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

حتما بارها امتحان کرده‌اید که به محض مطرح کردن مشکل رفتاری کودکتان در میان دوستان یا آشنایان؛ با سیلی از تجربیات و راهکارهای مختلف از طرف مادرانی که تجربه‌ای مشابه داشته‌اند روبرو می‌ شوید. هر کودک منحصر به فرد است و روش تربیتی که در مورد کودک دیگر کارایی داشته، الزاما در مورد کودک شما، مفید نخواهد بود. کارایی یک روش تربیتی به مسائل زیادی از جمله سطح رشد و سن کودک بستگی دارد. وقتی قصد دارید برای کودکتان قوانینی وضع کنید حتما خصوصیات رشدی او را در نظر بگیرید. به عنوان مثال یکی از خصوصیات کودک ۲ الی ۳ ساله کسب تجربه و انجام دادن کارهای بسیار ساده است؛ بنابراین هرگز نمی ‌توانید با تنبیه مانع انجام کار او شوید. همین‌ طور یک کودک ۴ ساله در تلاش است تا استقلالش را حفظ کند؛ به همین دلیل قبل از یک تصمیم تربیتی، خصوصیات هر سن را کاملا بشناسید.اما به هر حال هر روشی را که انتخاب می کنید، حتما اصول زیر را در نظر بگیرید:

بر روی قانون خود پافشاری کنید
فهرستی از کارهایی که برایتان مهم است تهیه کنید و در مورد آن‌ها با کودکتان به توافق برسید. سعی کنید تحت هیچ شرایطی در انجام آن‌ها کوتاهی نکنید؛ به طور مثال اگر برای غذا خوردن کودک، قانونی در نظر دارید بگویید «اگر غذایت را نخوری، نمی‌ توانی تا شب کارتون ببینی» و اگر کودکتان غذا نخورد؛ لازم است حتما بر سر حرف خود بمانید و داد و فریاد او به هیچ عنوان نباید تاثیری بر تصمیم و اجرای قانون شما داشته باشد. می توانید مطلب با فرزندی که روی خواسته های خود پافشاری می کند، چگونه رفتار کنیم؟! را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که هشدارتان را زیاد تکرار نکنید. زمانی ‌که کودک، بفهمد که نخوردن غذا چه عواقبی دارد، وقت آن است که وارد عمل شوید. اگر باز هم غذا نخورد او را از دیدن کارتون محروم کنید. باید بدانید که تکرار جمله هشدار بدون عملی کردن آن، این پیام را به کودک می‌ دهد که " تا وقتی مامان من را متوقف نکرده، می‌توانم به کارم ادامه دهم." اگر تنبیهی را در نظر می ‌گیرید آن را در شرایط خاص تعطیل نکنید، به طور مثال اگر قرار است کودک به این دلیل که غذایش را نخورده از تماشای کارتون محروم شود، نباید این قانون را در زمان پختن شام و به این دلیل که کودک مانع کارتان می‌ شود، نادیده بگیرید. اگر او بداند قوانین شما در شرایط خاصی قابل تغییر است سعی می ‌کند از روش‌های مختلف، آن را به نفع خود تغییر دهد.

نه دروغ بگویید، نه او را بترسانید
بسیاری از والدین، وقتی با لجبازی‌های کودک‌شان رو به ‌رو می‌شوند؛ او را از یک چیز خیالی می ‌ترسانند. مثلا یا غذایت را می ‌خوری یا آقا نمکی تو را با خود می‌ برد.» این نوع ترساندن، باعث می ‌شود که کودکان در نهایت انسان‌هایی ترسو بار بیایند. بهترین روش گفتن واقعیت به کودک و همدردی با اوست. «می‌دانم که دوست نداری هویج بخوری، من هم گاهی دوست ندارم آن را بخورم؛ اما الان باید آن را بخوری.» در چنین شرایطی کارها بهتر پیش می‌ رود.

به کودکتان رشوه ندهید
برای رسیدن به نتیجه دلخواه به کودک پیشنهاد رشوه نکنید. مثلا «اگر غذایت را تا آخر بخوری بستنی خواهی گرفت» این روش باعث می ‌شود که کودک فقط با وجود رشوه، رفتار درست را انجام دهد. استفاده از رشوه در زمان‌های خاص و به صورت محدود اشکال ندارد؛ اما وابسته کردن کودکان به آن درست نیست. به جای استفاده از رشوه از کلام برای تشویق کودکان استفاده کنید. «من واقعا از اینکه می ‌بینم غذایت را می ‌خوری خوشحال می ‌شوم.» همچنین با بیان احساستان در مورد رفتارهای بد کودک به او در جهت اصلاح رفتارش کمک کنید. «از اینکه عروسکی که برایت خریدم را شکستی، ناراحت شدم».

اگر قانونی در نظر می گیرد، اجرای آن را به بعد موکول نکنید
وقتی کودکتان کار اشتباهی انجام می دهد بهتر است نتیجه عملش را زود ببیند. گفتن این جمله که «اگر غذایت را تا آخر نخوری فردا به پارک نمی‌ رویم» باعث نخواهد شد که کودکتان غذایش را بخورد. برای کودکان زیر ۵ سال نبهتر است عواقب کارشان تا حد امکان به زمان انجام آن کار نزدیک باشد. مثلا «اگر غذایت را نخوری امروز نمی‌ توانی کارتون ببینی».

زیاده ‌گویی نکنید
کودکان توضیحات طولانی را متوجه نمی‌ شوند؛ بنابراین اگر کودکتان پیش از غذا پفک می‌ خورد باید به او بگویید «نباید پیش از غذا پفک بخوری» به جای اینکه بگویید «خوردن پفک می‌ تواند باعث شود که اشتهایت را از دست بدهی و به اندازه کافی شام نخوری».

مطلب پیشنهادی: شیوه تربیتی خود را با خلق و خوی فرزند مطابقت دهید

مطلب پیشهادی: پسرم، علی چند روز پیش حرف عجیبی زد

مرجع : www.pazhoheshkade.ir

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...