تماس با ما

اهمیت تربیت جنسی کودکان


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (5​از5)

تربیت جنسی کودکان یکی از موضوعاتی است که غالبا توسط والدین مورد غفلت قرار می‌‌گیرد و در موارد بسیاری مشاهده شده که رفتار غلط والدین در این زمینه، لطمه های جبران‌ناپذیری را بر روح و ذهن کودکان باقی گذاشته به‌ گونه‌ای که آثار آن در سنین بزرگسالی هم وجود داشته است.  والدین باید نسبت به تربیت جنسی کودکان توجه ویژه‌ای داشته باشند و راهکارهای مناسب را در این مسیر به‌ کار گیرند. 

تولد فرزند؛ آغازی برای تربیت جنسی 
تربیت جنسی یک کودک با تولدش شروع می‌شود چون هر بچه سالمی که به دنیا می‌آید یکی از 2جنس است و همانطور که ما به مقوله تربیت جسمی‌اش توجه داریم باید ذهنمان را به تربیت جنسی او نیز معطوف کنیم. در واقع از همان زمان که بچه را پوشک می‌کنیم! قصد شست‌وشوی او را داریم و او را به حمام می‌بریم، تربیت‌جنسی را آغاز کرده‌ایم.


او را از آسیب‌های در کمین آگاه کنیم
تربیت‌جنسی باید متناسب با ظرفیت سنی فرزندمان باشد. در حقیقت ما قرار است او را از آسیب‌های جنسی دور کنیم و به همان اندازه نسبت به فاکتورهایی که می‌تواند خودش به خودش آسیب برساند یا دیگران به او آسیب برسانند آگاه‌ سازی انجام داده و او را در یک حالت حفاظت از خود قرار دهیم.

به کودک یاد بدهید که کسی نباید بدن او را لمس کند
به‌ طورکلی نیاز است که به بچه‌ها حریم بدن و حریم خویشتن را یاد دهیم. این موضوع باید در سنینی که کودک قرار است به جامعه برود، مورد تقویت قرار گیرد. اگر کودک شما قرار است در 2 سالگی به جامعه برود، باید به او یاد دهید به جز موارد خاص ( مثل تعویض پوشک، رفتن به دست شویی یا مراجعه به پزشک) کسی نباید به بدن او دست بزند، کسی نباید بدن دیگری را ببیند یا لمس کند. پس والدین از زمانی که می‌دانند فرزند آنها قرار است به ضرورت یا به اصرار، مدت زمانی را بدون آنها سپری کند باید آموزش‌های لازم را به او ارائه بدهند.
 تربیت جنسی به اندازه تربیت اخلاقی اهمیت دارد 
همانطور که شما وقتی فرزندتان می‌خواهد به مهد برود به او یاد می‌دهید که چگونه دستشویی رفتنش را کنترل کند، یا اگر قرار باشد به خانه خاله یا عمه برود به او یاد می‌دهید که چکار کند تا غذا روی لباسش نریزد، در مسائل جنسی نیز باید به او یاد بدهید که از بدن خود محافظت کند.


خود صیانت‌گری؛ مهم‌ترین بحث تربیت جنسی 
مهم‌ترین بحث ما خود صیانتگری (حفاظت از خود) است؛ اینکه کودک بتواند از خودش به ‌صورت غیرتهاجمی حفاظت کند و خودش نیز به بدنش و موقعیت جنسی‌اش آسیب نزند و اجازه ندهد دیگران به او دست درازی کنند. اگر احساس می‌کنید که کودک شما ممکن است نتواند از خودش دفاع کند و از آن موقعیت خارج شود، باید به او یاد بدهید که چگونه فرار کند و چگونه از خودش دفاع کند و اگر یاد ندهید آسیب جدی می‌بیند

نوع پوشش بزرگ‌ترها در برابر کودکان، احترام به حریم آنها است

یک مادر به خوبی از نگاه‌های بچه‌اش می‌فهمد که این بچه چقدر هوشیار است؛ چون بچه‌ها هوش‌شان متفاوت است. ما یک هوش جنسی داریم و یک هوشیاری جنسی. بچه‌ها هوشیاری جنسی پیدا می‌کنند و هر زمان بچه‌ای هوشیاری جنسی پیدا کرد به این مسائل توجه می‌کند. کلا باید مراقب باشید که بچه‌ها هوشیاری جنسی زودرس پیدا نکنند. نوع رفتار و نگاه کودک نشان می‌دهد که این تفاوت‌ها را می‌فهمد و در این موقعیت برهنگی یا نیمه‌ برهنگی در مقابل کودکان قطعا حریم‌های نگاه او را دچار آسیب می‌کند. در حال حاضر اتفاقی که برای بچه‌های ما افتاده، این است که از خود ما باهوش‌ترند و به همان تناسب گاهی اوقات می‌بینید که یک بچه دو ساله چیزهایی را می‌فهمد که بقیه فکر نمی‌کنند او متوجه این مسائل بشود. گاهی اوقات یک بچه دو ساله ممیز است؛ یعنی تفاوت بین زن و مرد را می‌فهمد و متأسفانه با وسایل دیجیتال و گفت‌و‌گو‌ها و رفتارهایی که دارد رخ می‌دهد سطح این هوشیاری جنسی زودرس هر روز بالاتر می‌رود.

پوشش مادر جلوی فرزند چگونه باشد؟
پوشش مادر در مقابل بچه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که بچه به بدن نگاه خیره و همراه با شعف خاص نکند، باید بخش‌های جنسی بدن در مقابل فرزند پوشیده باشد و اینکه جلوی بچه‌ها نباید تعویض لباس داشته باشد. وقتی مادر جلوی بچه خیلی راحت لباسش را در می‌آورد، به این کودک یاد می‌دهد که محافظت از بدنش چیز مهمی نیست و این اتفاق خیلی خطرناک است.

لباس و پوشک بچه‌ها را جلوی دیگران عوض نکنید
مادر نباید لباس و پوشک بچه‌ را جلوی دیگران عوض کند؛ با این کار بچه یاد می‌گیرد که بدنش حریم دارد و این نوعی خود صیانتگری یا احترام به بدن است که در وجود بچه اتفاق می‌افتد. وقتی به بچه یاد می‌دهید که هر وقت به سرویس بهداشتی رفت باید در آنجا را ببندد، این بچه‌ وقتی 3 یا 4 ساله شد و شما او را به پارک بردید و نیاز به دستشویی داشت حتی اگر خودتان هم اصرار کنید، پشت یک درخت دستشویی نخواهد کرد چون معتقد است بخشی از بدنش بدون حریم می‌شود و این کار را بسیار زشت می‌داند.

آسیب‌های کنجکاوی‌های کودکانه را دریابید
برخی از بچه‌ها به‌خاطر کنجکاوی سنی امکان دارد گوشه‌ای پنهان شوند تا ببینند مادر وقتی لباسش را در ‌می‌آورد و عوض می‌کند بدنش چقدر متفاوت است. اگر ما به تربیت‌ جنسی او توجه نکنیم این موضوع به کنجکاوی‌های جنسی تبدیل شده و ممکن است آسیب‌های مختلف را برای کودک به همراه داشته باشد.

منبع: روزنامه همشهری

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...