تماس با ما

تقویت هوش های9 گانه کودکان (1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (4​از5)

 امروزه بسیاری از روش های یادگیری بر اساس هوش های چندگانه طراحی می شود که هم در تشویق کودکان به یادگیری و هم در سرعت یادگیری آن ها نقش اول را ایفا می کند در این راستا ابزار و وسایل مختلفی بر اساس هوش های چندگانه پیشنهاد می شود که به پرورش هوش آن ها در زمینه های مختلف کمک می کند.

1- هوش گفتاری یا زبانی ( مثل سعدی و شکسپیر ) :

فرزند شما دوست دارد با کلمات و صداهای آن ها بازی کند، نوشتن و خواندن را دوست دارد، به داستان تعریف کردن علاقه دارد، دوست دارد و می تواند موضوعات ذهنی و تخیلی را به طور شفاهی بازسازی کند، چیزهایی که می شنود را به راحتی به خاطر می سپارد، حافظه خوبی برای تاریخ و اسامی دارد، داستان های خنده دار را به خاطر می آورد. شاید در آینده فرزند شما، نویسنده، شاعر، روزنامه نگار، مجری بزرگ رادیو یا تلویزیون، بازیگر، وکیل و یا مترجم شود.

چگونه می­توانیم دراین زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید این هوش  فرزند خود را با تشویق او به خواندن تقویت کنید (اگر هنوز سواد ندارد خودتان برایش کتاب یا چیزهای مختلف بخوانید).
 • از طریق بازی با عروسک ها و اسباب بازی هایی که مربوط به محیط زندگی و روابط اجتماعی می شود فرزند خود را به بازسازی روابط و وقایع اجتماعی تشویق کنید. (برای مشاهده عروسک های سایت فرفرک اینجا را بینید)
 • با فرزند خود بازی های نمایشی انجام دهید و او را با فعالیت های نمایشی آشنا کنید.
 • به فرزند خود کمک کنید شعر ها و ترانه ها را از حفظ کند (حواستان باشد افراط نکنید).
 • او را به نوشتن تشویق کنید، مثلا داستان و خاطرات روزانه بنویسد. (اگر هنوز سواد ندارد، کودک شفاهی بگوید و شما برایش بنویسید).
 • جدول کلمات متقاطع و بازی های گروهی با کلمات، بازی های مناسبی برای پرورش هوش گفتاری یا زبانی هستند.
 • با ایجاد انگیزه در کودک او را تشویق کنید با زبان خارجی آشنا شود و آن را یاد بگیرد. مکعب ها و پازل های کلمات انگلیسی وسایل مناسبی برای یادگیری زبان خارجی هستند. ( برای آشنایی فرزند خود با زبان انگلیسی می توانید استند آموزشی، پازل آموزش کلمات انگلیسی، اردک شیطون و ... را در سایت فرفرک بینید.)

2- هوش ریاضی – منطق ( مثل خیام و آلبرت انیشتین) :

فرزند شما می تواند حساب کردن را به راحتی انجام دهد، مسائل ریاضی را حل کند، سوال های "چرا" و "چگونه" می پرسد و به دنبال پاسخ است، به دنبال کشف ساختار و طبقه بندی چیزها است؟ پس شاید در آینده کودک شما، دانشمند، محقق، متخصص کامپیوتر و یا پزشک شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید این هوش فرزند خود را  به وسیله اسباب بازی های : شطرنج، پازل، معما، جدول کلمات متقاطع و حساب کردن پرورش دهید.  ( برای مشاهده پازل های سایت فرفرک اینجا را ببینید)
 • فرزند خود را به گردش های هدفمند ببرید : مشاهدات علمی و طبیعی، بازدید از موزه های تاریخی و طبیعی، کشف محیط زندگی، سفر .
 • در مورد هر چیز با او پرسش و پاسخ کنید ( حواستان باشد افراط نکنید )، کتاب های علمی و طبیعی مختلف در اختیارش قرار دهید.
 • فرزند خود را تشویق کنید تا کار با کامپیوتر، برنامه ریزی و ساختار آن سر و کله بزند.

3- هوش بین فردی (مثل سعیده قدس (موسس محک) یا مادر ترزا)

فرزند شما اجتماعی، است، با هر محیطی سازگار می­شود، با دیگران همدلی می­کند و می­تواند خود را جای آن ها بگذارد، با گذشت است، به آسانی می تواند مشکلات ارتباطی بین دو نفر را حل کند، اغلب دیگران را رهبری می کند، به آسانی دوست پیدا می کند، توانایی متقاعد کردن دیگران را دارد و .....

  کودکانی با این ویژگی ها می توانند در آینده شغل هایی مثل مدیر برنامه و برنامه ریز، آموزگار، روانشناس، مددکار اجتماعی، سفیر، مشاور یا ..... داشته باشند.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید کمک کنید تا توانایی های فرزندتان تقویت شود و او را تشویق کنید تا فعالیت های داوطلبانه در انجمن های خیریه ها انجام دهد.
 • پروژه های گروهی سازماندهی کند مثلا گردش گروهی، نشان دادن همدلی با دیگران، برقراری ارتباط با دیگران، بهره مند کردن دیگران از دانش و تجربه هایش و ....

4- هوش بصری- فضایی (مثل گوستاو ایفل طراح برج ایفل):

فرزند شما دوست دارد طراحی کند، نقاشی بکشد، کتاب های تصویری بخواند، پوستر طراحی کند، فضایی را دیزاین کند، برای فهمیدن چیزها نیاز به تصویر دارد، به راحتی می تواند اشیا را تجسم کند و میان آن ها ارتباط برقرار کند، توانایی بالایی در شناسایی محیط دارد.

 در آینده فرزند شما شاید مجسمه ساز، آرشیتکت، کارگردان، معمار داخلی، طراح مد، جغرافیدان، خلبان هواپیما یا عکاس حرفه ای  شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید او را با نقاشی، طراحی، عکاسی و انواع نقشه های جغرافیایی آشنا کنید
 • او را تشویق کنید احساسات و ایده هایش را نقاشی کند
 • فرزند خود را به مشاهده و گردش در محیط زندگی تشویق کنید.

هفته آبنده درباره 5 هوش دیگر صحبت خواهیم کرد.

منبع : تئوری هوش چندگانه هوارد گاردنر

http://www.les-supers-parents.com/ 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...