تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تاثیر هنر، روی انسان

هنر، انسان را زنده تر می سازد ، به تحلیل و فهم درست کمک می کند و موجب پیشرفت بیشتر او می شود. از طریق هنر می توان جنبه های متفاوت زندگی را کشف و تجربه کرد. هنر، باعث می شود  متوجه هیجانات مان شویم و اجازه می دهد فراوانی و تعدد آن ها را احساس کنیم. هنر، چیزهایی که انسان هنوز از خود نمی داند را بر او آشکار می کند.

برای کودکان نیز مانند همه انسان های دیگر هنر روشی برای کشف شخصیت خودش و فهم بهتر دنیایی است که او را احاطه کرده و شکل جدیدی از زندگی را معرفی می کند. از طرفی هنر و خلاقیت رابطه نزدیکی با ریاضیات دارند و عملکرد مفاهیم ریاضی را می توان در نقاشی (قرینه سازی )، هنرهای تجسمی و معماری ( هندسه)، موسیقی و شعر( ریتم، شمارش و جبر) دید. تحقیقات نشان داده هنر در یادگیری، اعتماد به نفس و رفتارهای اجتماعی کودکان نقش مهمی دارد و کودکانی که در ارتباط با هنر هستند و فعالیت هنری انجام می دهند نه تنها مشکلات کمتری در این زمینه ها دارند بلکه نسبت به کودکانی که هنرا تجربه نکرده اند با انگیزه تر و هدفمند تر هستند و پیشرفت بیشتر و سریع تری دارند. بنابراین ضرورت ارتباط کودک با هنر فقط در هنرمند شدن او نیست بلکه برای  کمک به پیدا کردن بینش است.

هنر، یک درس مدرسه ای و آکادمیک نیست، تماس با هنر امکان باز شدن درها به دنیا و خودمان را می دهد. اهمیت تعلیمات هنری در رشد کودکان به معنی دادن کلیدهای ورود به دانستن و همچنین عامل موفقیت در مدرسه است زیرا تفکر و تجسم را تقویت می کند و منبع توازن و اعتماد به نفس، تغییر و تکامل است. نقش هنر تحریک تخیل، بیداری احساسات و تحریک روحیه منتقدانه است. هنر و تعلیم و تربیت مکمل یکدیگر هستند به شرطی که بپذیریم هدف هنر هم مانند اهداف آموزشی، یادگیری است و اجازه می دهد تا کودک مدل دیگری از درک دنیا را ارائه کند.

می دانیم کودکان با قدرت تجسم شگفت انگیزی به دنیا می آیند که به تدریج  منطق و استدلال جای آن را می گیرد، همچنین می دانیم تخیل برای سازماندهی زندگی و بهتر ساختن آن ضروری است  زیرا موجب استقلال و دنبال کردن آرزوها و رویاهای مان می شود.

برای جذب کودکان به هنر، قبل از هر چیز باید کنجکاوی آن ها را بیدار کرد و نگاه کردن را به آن ها آموخت. این کار را باید از همان دوران اولیه کودکی آغاز نمود .شاید بپرسید چگونه؟ با در اختیار قراردادن اسباب بازی هاییکه هم حس زیبایی بصری کودک را ارضا می کند و هم کنجکاوی برای کشف و تجربه کردنرا در او برمی انگیزد و تخیل او را بیدار می کند.مثلا بازی و وسایلی که بیشترین امکان را برای کار با مواد، فرم و رنگ ها فراهم می کند.زیرا برای آن که کودکان با هنر ارتباط برقرار کنند باید فرصت هایی ایجاد کنیم تا بتوانند تجربه های هنری خودشان را داشته باشند. کودکی که کار با مواد و تکنیک های مختلف هنری را تجربه می کند بهتر می تواند ظرافت کارهای هنری را بشناسد  و حرف بیشتری برای گفتن دارد.

 

مطلب پیشنهادیمهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم

 

هنر و خلاقیت

فعالیت های هنری، خلاقیت های کودکان را پرورش می دهد. خلاقیت عاملی حیاتی برای رشد کودکان است زیرا آن ها می توانند از طریق هنر خود را آسان تر بیان کنند و تخیلات خود را آسان تر به عینیت در آورند. خلاقیت  و احساس شعفی که در آن نهفته است توانایی های دیگر کودکان در زمینه های درسی و مدرسه ای را نیز تقویت می کند. هنر نقاشی و طراحی برای کودکان مانند پنجره های بزرگ و بازی هستند که نگاه کودک را به سوی کشف فرم ها، خط ها، فضا ها و رنگ ها هدایت می کند. هنرهای تجسمی ( نقاشی، طراحی و حجم ) بستر بی انتهای تجربه های خلاقی هستند که کودکان می توانند در آن نگاه کنند، خلق کنند، دنیایی را که می بینند تفسیر کنند و اولین ایده ها، خواسته ها و شعفی که در زندگی روزانه یا دنیای خیالی خود احساس می کنند را بیان کنند. موسیقی و هنرهای نمایشی نیز کودکان را از لاک خود بیرون می آورد و به آن ها کمک می کند تا ایده ها و احساسات  خود را بروز دهند و مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را بهبود بخشند.

چه کاری می توانیم برای فرزندمان انجام دهیم

 • مشاهده کردن و خوب نگاه کردن و دقت به جزییات را به فرزندانتان یاد دهید
 • ارتباط آن ها با طبیعت را تقویت کنید
 • آن ها را به دیدن نمایش های مناسب، کنسرت موسیقی، نمایشگاه های نقاشی، خواندن کتاب و خلق داستان دعوت کنید
 • شرایط کار با مواد، فرم و رنگ ها را در فضاهای مختلف برای فرزند خود فراهم کنید
 • فرزند خود را در تماس با آلات موسیقی و سازهای مختلف قرار دهید تا گوش او با کشش و صدای نت ها آشنا شود
 • برای او فضاهای نمایشی ایجاد کنید مثل داستانسرایی و بازسازی آن با عروسک ها و وسایل نمایشی (برای مشاهده عروسک های سایت فرفرک اینجا را کلیک کنید)
 • اجازه دهید افکار، ایده ها و احساسات خود را آزادانه از طریق نقاشی، موسیقی، بازی های نمایشی و یا خیالپردازی بیان کند
 • در مورد آثار او قضاوت نکنید
 • سعی کنید با موافقت فرزندتان آثار و بازی های او را به نمایش بگذارید
 • در فرصت های مناسب فرزندتان را با هنرمندان، زندگینامه و آثار آن ها آشنا کنید
 • روی سبک خاصی از هنر اصرار نکنید. فرزندتان گرایش خودش را در طول زمان پیدا خواهد کرد
 • از فرزند خود یک موجود استثنایی نسازید و از او انتظارات خارق العاده نداشته باشید بلکه او را تشویق کنید خودش باشد و به توانایی هایش احترام بگذارید.
 • می توانید از محصولات "هنر و خلاقیت" سایت فرفرک که در آن ابزارهای مناسبی برای آشنایی کودکان با دنیای هنر  ارائه شده است نیز بازدید فرمایید.

 بسیار ضروری است که به عنوان والدین  یا آموزش دهنده، کودکان را در ماجراجویی های هنرمندانه شان حمایت کنیم و به آن ها نشان دهیم که از فعالیت های هنری او لذت می بریم ، ایده های متفاوت و جدید او را تشویق کنیم و اجازه دهیم خودشان دستاورد دوست داشتنی تجربه هایشان را کشف کنند. هنر در هر زمینه ای که باشد موجب خلق پیوندهای ارتباطی، عاطفی و اجتماعی میان کودکان و والدین، مربیان و افرادی که در اطراف او هستند می شود.

منبع : www.crdp-strasbourg.fr

 

مطلب پیشنهادی: چگونه مهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
5 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
 • ارتباط هنر و خلاقیت با یادگیری
  ساناز4/30/2018 5:50:52 PM
  به نظر من خلاقیت یک جور نگاه کردن به دنیاست و در هیچ شرایطی نمیشه جلوی بروز اونو گرفت ولی اگر بستر مناسبی فراهم نباشه به بیراهه کشیده میشه.
  • گروه آموزش فرفرک5/1/2018 8:33:47 PM
   نگاه جالبی بود، ممنون
 • ارتباط هنر و یادگیری
  شهرزاد4/30/2018 5:47:52 PM
  با نظر معصومه موافقم اما این روزها پدر و مادرها اینقدر برای بچه ها برنامه ریزی های مختلف میکنن که هیچ جایی برای اینکه فکرشون و وقتشون آزاد باشه نمی مونه.
  • گروه آموزش فرفرک5/1/2018 8:35:09 PM
   به هر حال یکی از وظایف اصلی والدین گذاشتن وقت برای تربیت و پرورش فرزندشونه
 • معصومه4/29/2018 7:06:19 PM
  دقیقا تمام هنرمندهای بزرگ رو اگه نگاه کنید همه تا قبل از سن 10 سالگی یادگیری هنرشونو شروع کردند
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...