تماس با ما

ورود نوزاد جدید به خانواده، فرزند اول را آماده کنیم


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تولد نوزاد جدید تغییرات بسیاری با خود به همراه دارد که مسلما همه ی افراد خانواده باید برای آن آماده شوند اما چگونگی آمادگی هر عضو خانواده متفاوت است و نیاز به مقدمات دارد به خصوص اگر قبل از تولد نوزاد کودک دیگری در خانواده متولد شده باشد. آماده سازی کودکان برای تولد نوزاد جدید اهمیت بسیاری در روحیه و ارتباط فرزند اول با پدر و مادر و خواهر یا برادر خود دارد. در این مقاله چند توصیه برای آماده کردن کودک در این زمینه آورده شده که خلاقیت والدین می تواند آن ها را غنی تر کند.

توصیه ها

 • حداکثر 3 یا 4 ماه قبل از زایمان مادر کودک را در جریان تولد نوزاد جدید قرار دهید، و در مورد تغییراتی که در خانه اتفاق خواهد افتاد صحبت کنید. مثلا بگویید که حال تعداد افراد خانواده ی شما بیشتر می شود و با ورود خواهر یا برادر جدید خانواده ی بزرگتری خواهید داشت. به سوالات او درباره ی تولد و چگونگی به دنیا آمدن نوزاد متناسب با سنش جواب دهید.
 • به او اطمینان دهید شما همچنان و همیشه او را دوست خواهید داشت و تولد نوزاد جدید تغییری در احساس شما نسبت به او ایجاد نمی کند.
 • کاری کنید که او خود را مهم بشمارد. مثلا به او بگویید: " تو بزودی خواهر یا برادر بزرگتر خواهی شد و رابطه ی مخصوصی با نوزاد جدید خواهی داشت". این مطلب را به دفعات تکرار کنید.
 • از  فرزند خود بخواهید در انتخاب اسم برای نوزاد جدید به شما کمک کند. اگر می خواهید وسایل جدید تهیه کنید کودک را با خود ببرید و اجازه دهید بعضی از انتخاب های کوچک را او انجام دهد. همچنین می توانید اگر امکان آن وجود دارد به میل خودش تغییراتی هم در وسایل اتاق او بدهید. سعی کنید فرزند تان بیشترین مشارکت را در فعالیت های مربوط به نوزاد جدید داشته باشد.

 • دست کودک را روی شکم خود قرار دهید تا ضربات پای نوزاد را احساس کند. مشارکت پدر در انجام این تجربه حس خوبی به مادر و کودک می دهد.
 • همراه کودک خود به ملاقات خانواده ای که به تازگی دارای نوزاد شده اند بروید. در این دیدار فرزند شما بهتر می تواند تجسم کند که منتظر چه چیزی باید باشد و به او کمک می کند تا به صدا و اندازه ی نوزاد جدید عادت کند.
 • پدرها باید وقت بیشتری با فرزند خود بگذرانند تا قبل از تولد نوزاد جدید کودک به آن عادت کند زیرا بعد از تولد او مادر مجبور است بیشتر وقت خود را برای او صرف کند و دیگر نمی تواند مثل قبل با فرزند اول وقت بگذراند. به این ترتیب کودک خود را رها شده احساس نمی کند و تنهایی خود را از چشم نوزاد جدید نمی بیند. مطمئن باشید اغلب ناسازگاری های کودکان بعد از تولد نوزاد جدید به دلیل احساس طرد شدگی و بی توجهی والدین است. قبل تر مطلبی تحت عنوان "بـــابـــا، مـــامـــان، لطفا به من توجه کنید!" منتشر کردیم که می تواند به این موضوع کمک کند.
 • اگر قصد دارید تغییری در محل خواب فرزند اول ایجاد کنید قبل از تولد نوزاد این کار را انجام دهید زیرا هم فرصت عادت کردن به تغییر جدید را پیدا می کند و هم فکر نخواهد کرد که شما محلی را که او برای خوابیدن ترجیح می دهد به خاطر نوزاد جدید عوض کرده اید.
 • داستان های زیادی در مورد تولد نوزاد جدید بخوانید. یا حتی اگر خودتان خواهر یا برادر کوچکتر داری داستان به دنیا آمدن او و احساسات و تجربه های خود را برایش تعریف کنید.
 • اگر می خواهید بعد از تولد نوزاد از کسی برای نگهداری کودک کمک بگیرید قبلا این کار را انجام دهید تا وقت کافی برای برقراری ارتباط میان آن ها وجود داشته باشد.
 • اگر فکر می کنید زمان مناسبی برای شروع مهد کودک است چند ماه قبل از تولد نوزاد اقدام کنید.
 • چه اتاق نوزاد جدا از اتاق فرزند اول باشد چه اتاق مشترک داشته باشند در تغییرات و تزیین آن حتما از او کمک بگیرید و با مشارکت او اتاق را طراحی کنید. از این فرصت استفاده کنید و عکس های زمانی که منتظر تولد ش بودید و عکس های خانوادگی زمان حال که مادر نیز باردار است را کنار هم به دیوار نصب کنید و بعد از تولد نوزاد هم در اسرع وقت عکس های خانوادگی جدید را به آن ها اضافه کنید و این کارها را با مشارکت فرزند اول انجام دهید.
 • در هر فرصتی که می توانید اگر کودک هم تمایل دارد عکس ها و فیلم های تولد او را با هم نگاه کنید و داستان های آن ها را برایش تعریف کنید. همچنین می توانید از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها بخواهید خاطرات دوران نوزادی و تولد او را بازگو کنند.
 • دورانی که نوزاد جدید بدنیا می آید و تغییراتی که با ورود او  ایجاد می شود اتفاق بسیار بزرگی در زندگی فرزند اول است که او  به تنهایی از عهده گذراندن آن بر نمی آید و به کمک والدین احتیاج دارد. صبوری، خوشرویی، مهربانی و مهر ورزیدن، توجه و آرامش کلیدهای ارتباط پویا و موثر هستند که می توانند به یاری همه اهل خانه بیایند و مشکلات را حل کنند. در پایان پیشنهاد می کنیم "نقش خانواده در زندگی کودکان خوشحال" را حتما مطالعه کنید

منبع : http://www.crdp-strasbourg.fr

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...