تماس با ما

به کودک خود کمک کنید مهارت گفتاریش را تقویت کند


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

"بهت خوش گذشت؟"، "امروز چکارا کردی؟" مسلما این ها سوالاتی است که می خواهید بعد از گذراندن یک روز بدون حضور شما از فرزند خود بپرسید. اما بیشتر جواب ها کوتاه هستند مثل: "هیچی"، "نمی دونم" و... . چگونه فرزندمان را تشویق کنیم تا بیشتر حرف بزند و وقایع روزانه را تعریف کند...

تحریک کودک به حرف زدن

پرسش درباره فعالیت ها و وقایع روزمره روش خوبی برای تشویق کودک به صحبت کردن است. هنگامی که فرزندتان درباره وقایع روزمره با شما صحبت می کند نه تنها  برای ساختن  جملات  تلاش می کند بلکه گنجینه لغات خود را نیز غنی تر می سازد و یاد می گیرد جملات را به صورت منطقی سازماندهی کند. ممکن است فرزند تان بخواهد فقط  در مورد لحظات خاصی  از روز برای شما حرف بزند مثل دعوایی که با دوستش داشته یا شامی که با پدر بزرگ خورده. تعریف کردن درباره ی وقایع روزانه مهارت مهمی است که به تدریج بدست می آید:

 • حدود 2 سالگی : کوچولوی شما شروع به تعریف کردن یک اتفاق به صورت خیلی ساده می کند ، به خصوص چیزی که روی او تاثیر گذاشته مثلا می گوید : " آیدین تف کرد! کار بد کرد."
 • حدود 3 سالگی : کودک می تواند درباره چند تا از وقایع واضح تر حرف بزند. با اینحال هنوز نمی تواند اتفاقات را به ترتیب صحیحی که رخ داده تعریف کند.
 • حدود 4 سالگی : فرزند شما می تواند موضوعی که در مورد آن حرف می زند را  بهتر از قبل سازماندهی کند مثلا می گوید: " اول غذا خوردیم بعد توی حیاط بازی کردیم."
 • بین 4 تا 5 سالگی : کودک می تواند وقایع روزانه را به ترتیب درست و واقعی تعریف کند.

ما چکار می توانیم انجام دهیم؟

چند ایده برای کمک به کودک برای تعریف کردن وقایع روزانه :

 • وقتی در مدت غیبت خود فرزندتان را به کسی می سپارید از او بخواهید لحظات مهم روز را برای شما تعریف کند به این ترتیب کار برای  گفتگو یا پرسش درمورد کارهایی که کودک در طول روز انجام داده راحت تر می شود.
 • سوالاتی از کودک بپرسید که انتخاب جواب دادن داشته باشد مثلا: "امروز با دیانا بازی کردی یا با آرش؟"
 • با طرح پرسش های دقیق از او سوال کنید مثلا: به جای فقط پرسیدن "چکار کردی" بپرسید "با کی کتاب خوندی؟"

از 1 تا 3 سالگی :

 • هنگامی که با فرزند خود عروسک بازی می کنید فعالیت های روزانه را به ترتیبی که کودک عادت به انجام آن دارد  تقلید کنید و در مورد آن صحبت کنید مثل غذا خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن و... . مثلا : " حالا خرسی از خواب بیدار شده و می خواد بره دست و صورتشو بشوره " و حرکات بیدار شدن را آنطور که مورد نظرتان است انجام دهید.
 • همراه فرزند خود کتاب هایی که فعالیت های روزانه را به تصویر کشیده اند نگاه کنید، برای شروع خودتان وقایعی که در تصاویر می بینید را توصیف کنید و روی "بعد" تاکید کنید مثل: " پسرک دندوناشو مسواک زد، بعد خوابید." سپس اگر کودک آمادگی دارد بذارید کودک آنچه در تصاویر می بیند را توضیح دهد.

از 3 سالگی به بعد :

 • سعی کنید با فرزند خود بخشی از وقایع که هر روز انجام می شود را تدوین کنید مثلا : " تو از خواب بیدار شدی، نان و پنیر خوردی، و بعد چی شد؟ "
 • از فرزند خود در طول روز  و در حال انجام فعالیت های منظم روزانه عکس بگیرید بعد سعی کنید از طریق بازی عکس ها را به ترتیب فعالیت کنار هم قرار دهید و آنچه را می بینید تعریف کنید. به این ترتیب کودک مفهوم "دنبال هم قرار گرفتن" را می فهمد.
 • زمانی که کودک معنی " چه کاری را دوست داری انجام دهی " را متوجه می شود، از او بپرسید کدام فعالیت روزانه را ترجیح می دهد بعد از فعالیت های روزانه خود تان برایش تعریف کنید. اگر می بینید فرزندتان برای تعریف کردن مشکل دارد خودتان شروع کنید تا به او الگو دهید.
 • زمانی که فرزندتان مفهوم شوخی را متوجه می شود برایش چیزهایی برای خندیدن تعریف کنید چون او هم تشویق به تعریف کردن می شود.

 

منبع: j'apprends a parler

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...