تماس با ما

تقویت هوش های 9 گانه کودکان (2)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

امروزه بسیاری از روش های یادگیری بر اساس هوش های چندگانه طراحی می شوند که هم در تشویق کودکان به یادگیری و هم در سرعت یادگیری آن ها نقش اول را ایفا می کنند در این راستا ابزار و وسایل مختلفی بر اساس هوش های چندگانه پیشنهاد می شود که به پرورش هوش کودکان در زمینه های مختلف کمک می کند. در مطلب قبلی به 4 مورد از هوش های 9 گانه و راه های تقویت آن اشاره کردیم. امروز به 5 مورد بعد خواهیم پرداخت:

5- هوش زیستی یا طبیعت گرا (مثل ابن سینا و داروین)

فرزند شما به طبیعت علاقه نشان می دهد، شناخت زیادی از موجودات زنده و محیط زیست آن ها دارد، دوست دارد از حیوانات مراقبت کند، به آسانی می تواند با طبیعت ارتباط برقرار کند و برای  حل مشکلاتش  روش هایی در طبیعت پیدا می کند، باغبانی و سرو کار داشتن با گیاهان را دوست دارد و ....... ،

فرزند شما شاید در آینده بیولوژیست، گیاه شناس، متخصص باغبانی یا کشاورزی، اقیانوس شناس، حیوان شناس، شکارچی، ماهیگیر، سرآشپز یا دامپزشک شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • برای کمک به پرورش این هوش می توانید فرزند خود را تشویق کنید در فعالیت هایی در زمینه شناخت محیط طبیعی خود، مشارکت کند.
 • فرزند خود را با باغبانی و کشاورزی آشنا کنید
 • او را به باغ وحش ببرید و با کمک فیلم، کتاب، و تصاویر فرزند خود را با روش زندگی جانوران، حیوانات و گیاهان آشنا کنید
 • سعی کنید زمان زیادی را در طبیعت بگذراند
 • شما می توانید کودک را به جمع آوری مجموعه های طبیعی یا تصاویر موجودات در طبیعت تشویق کنید مثل جمع آوری گیاهان خشکی، سنگ ها، پر حیوانات ، گیاهان دریایی و... همچنین می توانید او را تشویق کنید مجسمه هایی با موضوع طبیعت بسازد. شاید کیت ساخت مجسمه بتواند به آنها کمک کند. 

6- هوش موسیقیایی ( مثل استاد خالقی و موتزارت ) :

فرزند شما می تواند با ریتم و ملودی فکر کند، مدل های موسیقی پیچیده را به خاطر می سپارد، موزیک می نوازد یا می سازد، با جنبه ی موسیقی کلمات و جملات بازی می کند، اغلب زمزمه میکند، علاقه دارد ریتم ها را بنوازد.

 شاید در آینده فرزند شما، موسیقیدان حرفه ای، ترانه خوان، رهبر ارکستر، مهندس صدا، آهنگ ساز یا منتقد موسیقی شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید در فرزند خود برای نواختن موسیقی انگیزه ایجاد کنید (در سنین پایین سازهای مختلفی که به عنوان اسباب بازی طراحی شده اند، مثل بــلز، طبل یا درام الکترونیک، وسایل مناسبی برای شروع هستند )
 • او را تشویق به آهنگسازی کنید 
 • او را به خواندن ترانه تشویق کنید
 • ریتم و موسیقی را به او آموزش دهید 
 • کمک کنید تا مهارت های موسیقیایی خود را عمیق تر کند
 • با سبک های موسیقی مختلف آشنا شود و آن ها را مقایسه کند
 • در کنسرت ها شرکت کند.

7- هوش انسانگرایی یا فلسفی (مثل ملا صدرا و ارسطو) :

فرزندتان از فکر کردن لذت می برد، در مورد چگونگی و چرایی چیزها می پرسد، درباره زندگی و مرگ کنجکاوی می کند، در پاسخ به چراها، منطق و جواب های خودش را دارد، به نظر بیشتر از سنش می آید، در مقابل جواب ها به سوالاتش دیر قانع می شود، به دنبال هر سوالی، سوالی دیگری می پرسد، در مورد خلقت و پدیده ها کنجکاو است، در مورد مبدا خلقت انسان و وجود انسان سوال می کند.

 شاید در آینده فرزند شما فیلسوف، حکیم، دانشمند یا نویسنده شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • به نظرات و منطق فرزند خود احترام بگذارید
 • سعی کنید تا حد توان به سوالات او پاسخ دهید و منابع مختلف در اختیار او قرار دهید
 • در مقابل سوال های پی در پی او صبور باشید
 • با هم کتاب بخوانید، موضوعات آن را کشف کنید و با در نظر گرفتن سن فرزند خود درباره آن ها با هم صحبت کنید

8- هوش درون فردی (مثل مولانا و گاندی)

کودکانی هستند که دوست دارند تنها باشند، فکرکنند، تمرکز کنند، با توانایی ها و ضعف هایشان آشنا هستند، می دانند چه هدفی انتخاب کنند و چگونه به آن دست یابند، دلیل هیجاناتشان را می دانند و می توانند آن ها را مدیریت کنند. این گروه از کودکان مستعد انجام مشاغلی مثل : مشاور، فیلسوف، درمانگر، معلم یوگا و ..... هستند.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • فرزند خود را به خواندن آثار فلسفی ترغیب کنیم
 • هنگامی که کودک به چیزی فکر می کند یا بر روی چیزی تمرکز می کند اجازه دهیم تنها باشد
 • کودک را تشویق کنیم روزنامه یا مجله بنویسد و تمرین های تمرکز یا مدیتیشن انجام دهد.

9- هوش بدنی و حرکتی (مثل ورزشکاران و هنرمندان حرکات موزون) :

فرزند شما دوست دارد با اشیا بازی کند، حرکات فیزیکی پیچیده انجام دهد( حرکات مهم ژیمناستیکی، حرکات پا در فوتبال، قدرت ضربه زدن به توپ تنیس و ... )، کارهایش را با ظرافت انجام می دهد، حس جهت یابی او به خوبی کار می کند، هیجاناتش را از طریق حرکات بدن نشان می دهد، نیاز دارد همیشه در جنب و جوش باشد.

 در آینده شاید فرزند شما ورزشکار، جراح، مکانیک، مخترع، رقصنده، هنرمند یا پزشک شود.

چگونه می­توانیم در این زمینه به رشد توانایی های فرزند خود کمک کنیم؟

 • شما می توانید فرزند خود را به انتخاب یک فعالیت ورزشی تشویق کنید و با بازی های مناسب به پرورش حرکات ظریف انگشت و دستان او کمک کنید، بازی هایی مثل خمیر بازی، ساخت و ساز با لگوهای مختلف، استفاده از پیچ و مهره، ساختنی ها و ...
 • با بازی هایی مثل دومینو به پرورش حس جهت یابی فرزند خود کمک کنید.
 • انرژی او را روی فعالیت های حرکتی هدفمند مثل تئاتر، دوچرخه سواری، دویدن، پریدن و ... متمرکز کنید.

همانطور که می بینید هوش فرزند شما فقط با هوش ذهنی(هوش روزمره) او که روشی بسیار محدود برای ارزیابی رفتار فرد است سنجیده نمی شود. هر فردی دارای هوش 9 گانه است ولی همه آن ها در یک سطح نیستند و می توان از یک یا دو هوش هم سطح برخوردار بود اما مهم این است که به کودکان کمک کنیم تا آنجا که ممکن است هوش و استعداد خود را در زمینه های مختلف بکار گیرند و تقویت کنند.

 

منابع : تئوری هوش چندگانه هوارد گاردنر

http://www.les-supers-parents.com/

http://www.education.com/

 

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
6 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
 • هوش های 9 گانه
  مریم4/30/2018 5:38:58 PM
  سلام، چه اسباب بازی هایی برای هوش زیستی مناسبه؟
  • گروه آموزش فرفرک5/1/2018 8:29:10 PM
   سلام. ببینید هر اسباب بازی که در اون کودک به نوعی به حیوانات و گیاهان آشنا میشه می تونه برای تقویت این هوش مناسب باشه
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...