تماس با ما

ایده هایی بر رنگ اتاق کودکتان


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

رنگ یکی از مهم ترین ویژگی های دنیای اطراف ما است. درک رنگ برای نوزاد ها و کودکان یک امر ضروری در فرآیند یادگیری و رشد آن ها است. بنابراین در طراحی فضاهای کودکان، رنگ یکی از مهم ترین عناصری است که باید به آن توجه شود. رنگ نه تنها در زیبایی کلی یک فضا نقش مهمی دارد، بلکه بر خلق و خوی فرد، احساس خوب داشتن، بهره وری، یادگیری و رفتار نیز تأثیر می گذارد. با ما همراه باشید تا درباره ی تأثیر رنگ ها در سنین مختلف کودکان بیشتر بدانیم...

 

تشخیص رنگ می تواند کودکان را به ابزارهای ضروری یادگیری در زندگی مجهز کند. برای مثال تشخیص رنگ در ریاضیات برای دسته بندی، مرتب سازی، مقایسه و سازمان دهی استفاده می شود. علاوه بر این، کودکان با یادگیری تشخیص رنگ ها و استفاده از رنگ به عنوان ابزار زبان برای توصیف اشیا، توانایی شان برای برقراری ارتباط مؤثر افزایش و رشد می یابد.

با آموزش کودکان خود درباره ی رنگ، شما به آن ها در استفاده از رنگ به عنوان یک شیوه ی بیان خلاقانه در تمام جنبه های زندگی شان کمک می کنید. در رأس آن کودکان از رنگ ها به عنوان نشانه ای بصری برای تشخیص خطر (رنگ قرمز) و تمایز گرمی از سردی استفاده می کنند. اما نقش رنگ ها در رشد فرزندان شما به همین جا ختم نمی شود.

در این مطلب راه حل هایی به شما ارائه می دهیم که می توانید با خیال راحت از رنگ ها در فضاهای داخلی کودکان تان نه تنها برای خلق فضایی زیبا بلکه برای کمک به رشد و پرورش کودک استفاده کنید.

ترکیب رنگی مناسب برای کودکان ۰ تا ۳ ماهه

پژوهش ها نشان داده اند که نوزاد در ماه های اول زندگی فقط می تواند سایه هایی از رنگ سیاه، خاکستری و سفید را ببیند. به این دلیل یک تم تک رنگ پر شده از اشکال و الگو های متضاد، نوزاد تازه متولد شده را به بهترین شکل بر می انگیزاند.

کنتراست شدید بصری سیاه و سفید در یک اتاق نوزاد تک رنگ و استفاده از این دو رنگ در اشکال و الگو های مختلف (مانند تصویر) قوی ترین سیگنال های بصری را به مغز نوزاد می فرستد. سیگنال های قوی تر به معنای رشد بیشتر مغز و پیشرفت بصری سریع تر است.

در نتیجه فضای تک رنگ برای ماه های اولیه ی تولد یک محیط محرک بصری ایجاد می کند که بازه ی توجه و کنجکاوی نوزاد را وسعت می بخشد و در عین حال حافظه و رشد سیستم عصبی را بهبود می دهد.

نکته: برای دست یابی به چنین ظاهری بدون استفاده از کاغذ دیواری، می توانید لوازم خواب و قالیچه ها را از الگوهای متضاد سیاه و سفید انتخاب کنید.

 

موضوعی که بیان شد در این اتاق نوزاد با رنگ های خاکستری، سیاه و سفید به دست آمده است. نقاشی دیواری زیبا در کنار پرده ی زیگ زاگی منبعی فوق العاده برای برانگیختن نگاه نوزاد تازه متولد شده هستند. حضور رنگ زرد کدر در نقاشی دیواری و قالیچه شروع مناسبی برای معرفی رنگ های بیشتر جهت رشد دید کودک است.

ترکیب رنگی مناسب برای اتاق کودکان ۳ تا ۶ ماهه

با ادامه ی روند رشد نوزاد، افزایش رنگ ها در اتاق او نقشی مهم در رشدش ایفا می کنند. محققان می گویند اکثر نوزادان در سه ماهگی قادر به دیدن رنگ هستند که در این میان رنگ های اصلی روشن در تحریک مغز آن ها ارجحیت دارند. نکته ی جالب درباره ی آغاز با پایه رنگ تک رنگ این است که شما تقریبا می توانید هر رنگی را به دکوراسیون اتاق کودک خود اضافه و آن را کامل کنید.

حضور رنگ های صورتی و زرد در این فضا مثالی کامل از آوردن تدریجی رنگ های اصلی به اتاق نوزاد است. شما می توانید از طریق عناصر دکوراسیونی مانند آباژور ها، کوسن ها و پتو ها این رنگ ها را به فضا بیاورید.

در حالی که سقف رنگ شده ی راه راه این اتاق بسیار زیبا و اثربخش است، اما شاید ایجاد آن زمان بر و در هنگام تغییر دکوراسیون، پوشاندن آن مشکل باشد. یک راه ساده ی جایگزین برای دست یابی به چنین اثری، استفاده از استیکر در سقف به جای دیوار ها است. با بزرگ شدن نوزاد و نگاه کمتر او به سقف، شما می توانید به راحتی استیکر ها را به دیوار انتقال دهید.

ترکیب رنگی مناسب برای کودکان  2 تا ۴ ساله

در سنین حدود سه تا چهار سال، کودک شروع به تشخیص، شناسایی و نامیدن رنگ های اصلی می کند. جایگزینی ساده ی اشیا با رنگ های مختلف مانند صندلی ها، اسباب بازی ها یا لوازم خواب در اتاق کودک تان به تقویت مهارت های تشخیص این رنگ های اصلی کمک می کند.

این توصیه ی ما را فراموش نکنید: اگر کودک خلاق می‌خواهید، دیوارهای اتاقش را رنگی کنید!

در این تصویر استفاده از رنگ قرمز در آباژور، قالیچه، کوسن و صندلی انتزاعی به شکل فیل نه تنها فضایی جذاب و زیبا خلق کرده است بلکه به والدین و کودک فرصت سهیم شدن در بازی های تشخیص رنگ را می دهد. این فضا با استفاده ی کودک از رنگ به عنوان یک ابزار یادگیری برای توصیف و برقراری ارتباط با دیگران، به او فرصت رشد مهارت های زبان شفاهی را می دهد.

ترکیب رنگی مناسب برای اتاق کودکان بالای ۵ سال

با بزرگ تر شدن فرزندان، آن ها شروع به ارجحیت دادن به رنگ های خاصی می کنند. این موضوع بخش مهمی از رشد شخصیتی و بیان خلاقانه ی کودکان است و فضایی را خلق می کند که آن ها شخصیت در حال رشد خود را منعکس می کنند.  از تاثیرات رنگ اتاق کودک بر شخصیت او غافل نشوید.

برای نمونه این اتاق رنگارنگ نشان دهنده ی شخصیت روشن و شاد کودکی است که این اتاق متعلق به اوست. این کودک در این فضا خلاق و سرگرم است.

زیبایی رنگ، زندگی هر روزه ی ما را در بر گرفته و تأثیری ناخودآگاه بر نوع زندگی ما دارد. ما با رنگ ها می توانیم انعکاسی از درون خود را به دنیای بیرون نشان دهیم و این از اولین چیزهایی است که باید در سال های ابتدایی کودکی خود بیاموزیم.

منبع: chidaneh.com

مطلب پیشهادی: 10 ایده هیجان انگیز برای اتاق بجه ها

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...