تماس با ما

بازی های "ساخت و ساز" چگونه به فرزندانمان کمک می کنند؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

ساختنی ها یا لگو برای یادگیری بسیار غنی هستند و برای کودکان فرصت آشنایی با هندسه را فراهم می سازند. در این نوع از بازی ها کودکان تمایل دارند بلوک های ساختنی را روی هم قرار دهند و تا آنجا که ممکن است آن ها را با ارتفاع زیاد بسازند و بعد سرنگون کنند. سرنگونی و خراب کردن برج ها از نظر آن ها نشانه قوی بودن و قدرت است، کودک فکر می کند حتی  اگر نمی تواند به تنهایی برج بسازد اما می تواند به آسانی آن را  خراب کند و به این ترتیب برتری خود بر دنیای پیرامونش که به سختی روی آن تسلط دارد را تایید می کند.

 چه قطعاتی در چه سنی؟!

  • از یک سالگی کودکان می توانند با مکعب های چوبی سرگرم شوند. ابتدا کودک قادر است 2 مکعب را روی هم قرار دهد. در 2 سالگی می تواند 6 یا 7 تا از آن ها را روی هم قرار داده و در 3 سالگی، 9 یا 10 قطعه.
  • حدود 18 ماهگی تا 2 سالگی کودک علاوه بر مکعب های کوچک، جذب قطعات بزرگ می شود و سعی می کند آن ها را یک به یک داخل یکدیگر قرار دهد. همچنین در این سنین کودک تمایل به بازی با مکعب ها و بلوک های خیلی بزرگ دارد زیرا  ساخت و ساز با آن ها امکان تجربه مفهوم حجم را به او می دهد.

آجره (70 قطعه)

  •  حدود 2 یا 3 سالگی کودک بلوک ها را از کوچک به بزرگ روی هم سوار می کند تا برج بسازد.
  • از 3 سالگی به بعد کودک از بازی با قطعات کوچک به سبک لگو لذت می برد و با آن ها آدمک، خانه، دیوار و... می سازد. کاخ مورنگ یکی از این ساخت و سازهای مناسب برای سن 6 تا 12 سال است.

کاخ مورنگ (باغ چینی)

دختر یا پسر؟!

دخترها هم مانند پسرها از بازی های ساخت و ساز لذت می برند تا آن جا که کمپانی لگو را ترغیب به را اندازی خط تولید مخصوص دخترها کرده و دخترها می توانند خود را در دنیای تقلیدی زنانه پیدا کنند. به عنوان مثال آشپزخانه آشپز کوچولو از جمله ساختنی هایی است که برای دختر ها طراحی شده است.

آشپزخانه آشپز کوچولو

با الگو یا بدون الگو

بازی های ساخت و ساز به دو گروه تقسیم می شوند با الگو و دستورالعمل ساخت یا بدون مدل و الگو که هیچکدام بر دیگری برتری ندارد.  هر دو قرار است  مهارت های متفاوتی را در کودک تقویت کنند. در ساخت و سازهایی که بدون مدل مشخصی هستند، خلاقیت را در کودک تقویت می کنند. برای ساخت و سازهایی که باید مدلی الگو قرار داده شود، کودک یاد می گیرد ساخت و سازش را طراحی کند و مراحل مختلف را در نظم منطقی طی کند. Tazoo Beto یک سازه مگنتی با مدل و الگوی ماهی است.

سازه های مگنتی - Tazoo Beto

چه کمکی؟!

بازی های ساخت و ساز به رشد کودک در زمینه های زیر کمک می کنند:

  • مهارت های حرکتی : برای روی هم گذاشتن یا داخل کردن قطعات در هم، کودک باید حرکاتش را هماهنگ کند و به این ترتیب مهارت های ظریف و ماهیچه های کوچک دستانش قوی تر می شود.
  • فهم ارتباط میان اشیا و فضا : کودک به تدریج مفهوم فضا را درک می کند ( زیر، روی، جلو، عقب...) تا آنجا که می تواند آنها را دستکاری کند مثلا می فهمد که چرخ ها زیر ماشین قرار می گیرند و درها روی نمای جلویی خانه باز می شوند . این مفاهیم زمانی که کودک شروع به یادگیری نوشتن می کند برایش قابل استفاده هستند ( نقطه روی حرف "ن" و زیر حرف "ب" قرار می گیرد یا برای نوشتن "فا" حرف "ا" به سوی بالا و برای نوشتن "فر" حرف "ر" به سوی پایین رسم می شود و... ).
  • صبوری، تفکر و حس مشاهده : برای اجرای یک ساخت و ساز دقیق کودک باید مراحل ساخت را طراحی کند. او باید چیزی هایی را قبل از ساختن تجسم، و چیزی که ساخته می شود را  پیش بینی کند. به این ترتیب کودک می فهمد مثلا دیوارها باید قبل از قرار دادن سقف، جا گذاشته شوند و این توانایی (رعایت ترتیب جاگذاری در کاری که انجام می دهد) هنگام یادگیری خواندن و ریاضیات بسیار اهمیت پیدا می کند.
  • خلاقیت :  به خصوص در مورد مکعب های بدون موضوع و الگو. کودک باید توانایی های خود را برای ساخت آنچه در ذهن خود دارد به کار برد و آنچه که در ذهن او به وجود می آید بر اساس خلاقیتش است. خلاقیت او ممکن است فقط در شکل سازه پدیدار نشود. انتخاب رنگ بلوک ها، انتخاب اندازه، انتخاب محل قرار گیری سازه و ... همه از خلاقیت او نشات می گیرند.

منبع : www.naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
2 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...