تماس با ما

کمک به فرزندمان برای پرورش توانایی شمردن و تفکر ریاضی


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

با فرزند خود ترانه های کودکانه ای می خوانید که شمردن موضوع اصلی آن باشد؟ هنگام بازی و ساختن برج  از فرزند خود می پرسید کدام برج بلندتر است؟ پیش آمده موقع تقسیم قطعات سیب به فرزند خود بگویید " یکی برای تو یکی برای خواهرت و یکی برای من"؟ در این حالت ها در حقیقت شما در حال آماده کردن فرزندتان برای کسب موفقیت در مدرسه هستید.

می دانیم مفهوم "سواد" به معنی توانایی خواندن و فهمیدن نوشته هاست و مفهوم "حساب" یعنی توانایی فهمیدن اعداد و استفاده از آن ها برای استدلال کردن. کودکان یادگیری سواد و حساب را خیلی زود و از سنین پایین شروع می کنند. از 6 ماهگی نوزادان می توانند تفاوت میان یک دسته اسباب بازی 12 تایی و یک دسته اسباب بازی 24 تایی را تشخیص دهند. همزمان شما هم به عنوان پدر و مادر با همراه کردن واژه "بیشتر" یا "کمتر" ، روی درک این مفهوم تاکید می کنید و به این ترتیب در حال آموزش غیر رسمی پایه  ی مفاهیم اضافه کردن و کم کردن هستید.

درک کودک از حساب کردن در سنین 2 تا 5سالگی

2 تا 3 سال

 • کودک کلمه تعداد را یاد گرفته یعنی نام اعداد را می داند نه خود تعداد را. مثلا نام عدد 3 را می داند اما هنوز ارتباط آن را با تعداد 3 نمی داند و ممکن است هنگام شمارش چند شی وقتی به دومین شی می رسد به جای دو بگوید سه یعنی این طوری می شمرد: یک، سه، چهار.
 • کودک می داند وقتی از 2 شکلات، یکی کم می شود فقط 1 شکلات باقی می ماند
 • می داند وقتی به 2 شکلات، یکی دیگر اضافه می شود مجموع شکلات ها  باید 3 تا شود
 • اسباب بازی ها را با کلمه تعداد آن ها مشخص می کند مثلا  می گوید: دوتا توپ
 • سعی می کند با استفاده از کلمه تعداد شمارش را انجام دهد حتی اگر ترتیب آن ها درست نباشد مثلا  می گوید : سه، پنج، هفت
 • هنگام شمردن اشیا از کلمه تعداد به ترتیب استفاده می کند حتی اگر ترتیب آن درست نباشد مثلا اگر 6 تا شکلات دارد می شمرد: یک، سه،، چهار، پنج
 • می تواند کلمه تعداد را از 1 تا 10 از بر یاد بگیرد
 • می تواند عدد 1 و 2 را با استفاده از انگشتان نشان دهد
 • با استفاده از راهکار "یکی برای من یکی برای تو" می تواند 8 شی را میان دو کودک تقسیم کند
 • می تواند انتخاب" اولین" و "آخرین"  نفر در یک ردیف را یاد بگیرد

3 تا 5 سال

 • اگر پرسیده شود " چند تا ماشین داری ؟" کودک می داند جواب این سوال آخرین کلمه تعدادی است که هنگام شمارش گفته مثلا می شمرد: یک، دو، سه، چهار و جواب می دهد چهارتا
 • در سه و نیم سالگی کودک می تواند به شکل سازماندهی شده با استفاده از اشیا و در تعداد کم،  به مسایل جمع و تفریق، پاسخ های درست بدهد مثلا 1+2 و 3_2

چند اصل مهم در آشنا کردن کودک با اعداد

 • کودکان از طریق بازی یاد می گیرند. رفتاری سرگرم کننده در پیش بگیرید و بگذارید کودک شما را به سوی یادگرفتن چیزی که برایش جالب است هدایت کند.
 • کودکان به وسیله ی حواس پنج گانه یاد می گیرند. سعی کنید از اشیایی استفاده کنید که  او بتواند آن ها را ببیند و لمس کند.
 • تکرار کلید فهمیدن است. از فعالیت های روزانه که هر روز به طور مرتب تکرار می شوند برای آشنا کردن فرزندتان با تعداد و اشکالی که در محیط او وجود دارند استفاده کنید.
 • مهارت های کودکان به کندی و با گذر زمان رشد می کنند و هر کودک زمان خود را لازم دارد. عجله نکنید و منتظر باشید تا فرزندتان آمادگی لازم برای آشنا شدن با مفاهیم پیچیده تر را پیدا کند.

استند آموزشی

با مفاهیم ریاضی در خانه تفریح کنیم

فعالیت ها و فرصت هایی که پیشنهاد می شود به تشناخت مفاهیم پایه ای ریاضی کمک می کنند و کودکان را برای مدرسه آماده می کند. برای انجام این فعالیت ها به تجهیزات پیچیده ای نیاز نیست، همه چیز قابل شمارش است از جمله دو دست فرزندتان.

واژه ها

کودکان نه تنها نیاز دارند با کلمات مربوط به اعداد مثل "یک، دو، سه..."  آشنا شوند بلکه واژه هایی که به ایده های ریاضی مربوط می شوند را هم باید بشناسند. برای کمک به آن ها می توانیم در مورد اندازه ها ( یک کامیون بزرگ، یک توپ کوچک و...)، مقدار ( یک لیوان پر، یک بشقاب خالی) و ترتیب ( "تو اول، من دوم") حرف بزنیم. می توانیم با تکرار این کلمات در ترانه هایی که از قبل وجود دارند یا شعرهایی که خودمان می سازیم و بازی با انگشتان، بارها و بارها با فرزندمان تفریح کنیم.

شمردن

شاید یک کودک 4 ساله قادر باشد اعداد را از 1 تا 30 از حفظ بگوید اما به احتمال خیلی زیاد تفکر منطقی فقط محدود به 5 شی می شود. کودکان برای یادگرفتن این مطلب که "وقتی اشیا یک گروه را می شماریم یعنی به هر شی یک شماره می دهیم و آخرین شماره به معنی تعداد اشیا موجود در آن دسته است" به تمرین زیاد نیاز دارند. گروه آموزش سایت فرفرک به شما توصیه می کند تا تمرین این مفهوم را خیلی زود شروع کنید مثلا می توانید این بازی را انجام دهید: "سارا میگه، دو قدم به جلو - یک، دو". یا هنگامی که برای فرزندتان کتاب می خوانید با انگشت تصاویر قابل شمارش را نشان دهید : " اینجا سه تا درخت می بینم، یک، دو، سه. تو چند تا پرنده می بینی؟" کودکان بزرگتر می توانند بازی هایی انجام دهند که باید مهره خود را به تعداد نقاط روی تاس حرکت دهند مثل مار و پله

شناسایی اشکال

 • برای صحبت کردن در مورد اشکال میتوانیم از کاردستی استفاده کنیم مثلا : " این یک دایره برای صورت. تو می تونی برای چشم هاش دو تا دایره دیگه پیدا کنی؟"
 •  به فرزند خود کمک کنید تا با اشکال و اعداد خو بگیرد. مثلا به وسیله ی خمیر بازی، اعداد 1 تا 5 را شکل دهید.
 • کودک می تواند شکل اعداد را با انگشت رسم کند.
 • هنگامی که برای گردش می روید توجه او را به شمارش خانه ها یا درخت ها یا اتومبیل های مسیر خود جلب کنید.

مقایسه کردن

علاقه ی فرزندتان به مقایسه کردن را تقویت کنید. مثلا " انگشتای تو بلندتر از انگشتای خواهر نوزادته" یا " دستای تو کوچکتر از اندازه ی دستکشات هستن" یا " تعداد انگشتای پاهای من و تو یکیه بیا بشمریمشون."

توالی و ترتیب

توانایی منظم کردن چیزها بر اساس ترتیب خواسته شده، مهارت ریاضی مهمی است که کودکان باید یاد بگیرند. می توانید از فرزندتان بخواهید چیزها را بر اساس بزرگی شان مرتب کنند.

 • از او بخواهید شیشه ها را از بزرگترین تا کوچکترین مرتب کند
 • با دستان خود ضربه ای روی میز یا زمین بزنید و از فرزند خود بخواهید آن ها را به همان نظم تکرار کند مثلا توالی ضربه ها می تواند چنین باشد: یک- یک دو – یک. برای کودکان بزرگتر می توان تعداد و توالی را پیچیده تر کرد مثل: یک-– یک دو سه- یک دو

جفت کردن و تشکیل دسته

فعالیت های خانگی برای تمرین جفت کردن مناسب است.

 • از فرزندتان بخواهید در جفت کردن جوراب ها به شما کمک کند
 • هنگام مرتب کردن اسباب بازی ها به او پیشنهاد کنید لگوها را در یک سبد و توپ ها را در سبد دیگر قرار دهد

اندازه گیری

 • در ابتدا کودکان چیزها را با کمک بدن خود اندازه می گیرند: " چند بار می تونی دستاتو کنار هم بذاری؟" به کودک نشان دهید چطوری دومین دست را کنار دست اول بگذارد بدون آنکه روی هم قرار گیرند.
 • وقتی با فرزند خود آشپزی می کنید چیزهای زیادی برای اندازه گیری هست مثلا " یک قاشق بردار، اونو در ظرف نمک فرو کن و به همان اندازه نمک بریز توی سس." یا " این کاسه کوچیک رو بردار و به اندازه ی اون از ظرف عدس بردار و بریز تو قابلمه.

برای غنی کردن بازی ها و فعالیت های خانوادگی ، تصورات خود را آزاد بگذارید و فعالیت ها و بازی های خودتان را خلق کنید با این نگاه که ریاضیات بسیار سرگرم کننده و جالب است، فرزندانتان گام های موثری برای موفقیت در مدیریت ریاضی در زندگی بر می دارند.

اسباب بازی های مناسب برای پرورش توانایی شمردن و تفکر ریاضی

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...