تماس با ما

خطرات فشار آوردن به فرزندمان برای بهترین بودن!


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

مدرسه تنها موردی نیست که والدین برای آن به کودک فشار می آورند. بعضی از والدین کودک را تحت فشار قرار می دهند تا در ورزش، موسیقی، تئاتر و یا فعالیت های دیگر بهترین باشد. این دسته از والدین ممکن است کودک را مجبور به تمرین زیاد کنند تا در مسابقات موفق شود و مقام کسب کند.

در حالی که توقع از کودک برای بهترین بودن، می تواند درست باشد اما وارد کردن فشار زیاد ممکن است به کودک آسیب بزند. زمانی که کودک احساس کند هر نمره ای که برای تکالیف یا امتحاناتش به او داده می شود در آینده شغلی او تاثیر دارد، این فشار می تواند عواقب منفی به همراه داشته باشد.

با هم برخی از خطراتی که ممکن است کودکان در نتیجه فشار زیاد والدین تجربه کنند را بررسی می کنیم:

مشکلات مربوط به سلامت روانی: امکان دارد کودکانی که احساس می کنند تحت فشار مداوم والدین هستند، همیشه دچار استرس باشند. میزان بالای استرس می تواند کودکان را در معرض خطر بالای ابتلا به افسردگی یا مشکلات دیگر مربوط به سلامت روانی قرار دهد.

مشکلات مربوط به عزت نفس: نتایج تحقیقاتی که توسط دانشگاه گوئلف انجام شد، نشان می دهد که فشار آوردن به کودک برای کسب برتری می تواند به عزت نفس او آسیب برساند. استرس مداوم کودک می تواند با شکل گیری هویت او تداخل پیدا کند و باعث شود که احساس کنند به اندازه کافی خوب نیست. 

محرومیت از خواب: ممکن است کودکانی که تحت فشار مداوم والدین برای بهبود عملکرد خود در مدرسه هستند، شب ها تا دیروقت برای مطالعه بیدار بمانند و این مسئله باعث شود به اندازه کافی نخوابند.

آسیب بدنی: امکان دارد کودکان ورزشکاری که تحت فشار هستند در ورزش هایی شرکت کنند که به بدن آنها آسیب برساند. نادیده گرفتن درد و یا بازگشت به تمرینات قبل از بهبودی کامل می تواند باعث آسیب های دائمی شوند.

تقلب کردن: وقتی کودک به جای یادگیری به فکر نمره ای باشد که قرار است در امتحان کسب کند، احتمال تقلب کردن او بیشتر می شود. تقلب میان کودکانی که تحت فشار والدین هستند بسیار متداول است.

اجتناب از مشارکت: اگر کودک احساس کند که هدف همیشگی "بهترین بودن" است، به هیچ عنوان در فعالیتی که امکان درخشش نداشته باشد شرکت نمی کند. برای مثال ممکن است کودک به خاطر اینکه نمی تواند از بقیه اعضای تیم سریع تر بدود از فوتبال کناره گیری کند. این مسئله متاسفانه باعث از دست رفتن فرصت ها برای کسب و پرورش مهارت های گوناگون خواهد شد.

 

منبع: www.ninisite.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...