تماس با ما

چگونه برای فرزندمان قوانین خانوادگی وضع کنیم؟ (1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

قانون به معنی قرار و مدار گذاشتن است، قرار و مداری که منافع همه ی افراد در آن دیده شود و ضمانت اجرایی داشته باشد. البته قوانین خانوادگی با قوانین دیگر متفاوت است زیرا در آن به نیازهای همه ی افراد خانواده توجه می شود که به طور قطع با توجه به سن، جنس و جایگاه آن ها متفاوت است. در نتیجه قوانین هر خانواده ممکن است مشترکات و تفاوت هایی با هم داشته باشند زیرا افراد هر خانواده با هم متفاوت هستند.

قانون خوب یا بد

اگر قوانین با توجه به نیازهای فردی و جمعی خانواده گذاشته شود دیگر قانون بدی وجود ندارد. گاهی ممکن است در خانواده ای قانونی بهتر از خانواده دیگر باشد که دلیلش دقت بیشتر در وضع آن است. مثلا شاید در خانواده ای اعلام شود: " خوردن سالاد با دست آزاد است مگر زمانی که فرد دیگری غیر از افراد خانواده حضور دارد" (خوردن خوراکی هایی مثل سبزیجات و لمس آن ها لذت خوردن و چشیدن را در بعضی کودکان تقویت می کند)، یا اگر فرزند شما دوست دارد غذایش را جلوی تلویزیون بخورد می توانید به این نیاز توجه کنید و اعلام کنید: " هفته ای یک یا دوبار نهار یا شام را جلوی تلویزیون می خوریم" و به این ترتیب هم فرزند شما می بیند به نیاز او توجه کرده اید و هم توانسته اید چیزی را که مورد تاییدتان نیست مدیریت کنید. اما وقتی یک طرفه نگاه کنید و به خواسته ی فرزندتان توجه نکنید او احساس احترام از طرف شما را نخواهد گرفت و برای اثبات خودش در مقابل شما می ایستد. پس انتخاب کنید. کدام خردمندانه تر است و به نتیجه خواهد رسید، مقابله یا توافق؟

قانون و اصول

قوانین ممکن است بر حسب شرایط و مصلحت یا امکانات و محدودیت ها و یا اضطرار و استثنا تغییر کنند اما اصول قابل تغییر نیستند. مثلا اگر شما با فرزند خود قرار گذاشته اید که هفته ای دوبار به پارک یا دیدن دوستان بروید ممکن است برای تشویق او به خاطر چیزی بار سوم هم به پارک رفته یا چون دوستی از سفر برگشته برای به دیدن او بروید، پس شما براساس شرایط یا نیاز، قانون را موقتی تغییر داده اید اما اینکه "هیچوقت بدون اجازه کسی وسایلش را به خانه نمی آوریم "یا "در کیف کسی دست نمی کنیم " از اصول هستند که تابع شرایط و استثناها نیستند. مسلما والدین وقتی می توانند از فرزند خود بخواهند به قوانین و اصول خانواده احترام بگذارند که آن ها را بشناسند و احترام به آن ها جزو ارزش هایشان باشد و خودشان نیز آن ها را رعایت کنند وگرنه درخواست آن از کودک بیهوده است.

سلیقه ای عمل نکنید

به یاد داشته باشیم وقتی خانواده ای تشکیل می شود اولویت اول با خانواده است و مصلحت آن بر سلیقه ی شخصی ارجحیت دارد. شاید برای تشویق فرزندمان به انجام کاری که دلمان می خواهد انتظار داریم رفتار مشخصی را در پیش بگیرد که ممکن است از توان او خارج باشد یا حتی نیازی به انجام آن نباشد. مثلا به او بگوییم" به شرطی می برمت پارک که با بچه های دوستان من بازی کنی یا فلان اسباب بازیت رو به اونا بدی." یا اگه صبح ها که میری مهد کودک هر لباسی که من میگم بپوشی می برمت پارک" یا ... . این قرار و مدار سلیقه ای است، شاید فرزند شما نتواند با همه ی کودکانی که شما می خواهید ارتباط برقرار کند و با آن ها بازی کند یا حتما دلش نمی خواهد یکی از اسباب بازی هایش را به کسی که خودش انتخاب نکرده بدهد، این در خواست نه تنها سلیقه ی شما را اعمال می کند بلکه زورگویی هم هست. بنابراین نمی توان از کودک انتظار انجام آن را داشته باشید ، ممکن است او برای رضایت شما چند بار این کار را انجام دهد ولی نه برای همیشه یا هر وقت که شما می خواهید. اگر شما بودید این درخواست های شخصی که مخالف سلیقه شماست را به عنوان قانون می پذیرفتید؟

 

از خلاقیت خود استفاده کنید

اگر با مورد یا درخواستی روبرو شدید که هنوز برایش قرار و مداری نگذاشته اید به فرزند خود بگویید در این مورد فکر خواهید کرد و زمان اعلام تصمیم تان را مشخص کنید مثلا بگویید :"در این مورد فکر می کنم و تا فردا که از مهد برگردی به می گم چکار می کنیم." بعد از در نظر گرفتن ضرورت نیاز کودک و امکانات و محدودیت های خود و خانواده در زمان تعیین شده تصمیم خود را به او اعلام کنید و چنانچه فرزند شما بیشتر از 2/5 سال دارد یا 3 ساله است دلایل خود را توضیح دهید مطمئن باشید اگر صادق باشید و سلیقه ای عمل نکنید  او درک خواهد کرد.

در ارتباط با فرزند خود به غریزه ی پدر و مادری خود اطمینان کنید و زمانی که نمی دانید چه کنید اجازه دهید غریزه ی شما عمل کند. برای پدر و مادری کردن دستورالعملی وجود ندارد بلکه نقشی است که خلاقیت و ابتکار می تواند دستورالعمل ما باشد.

در هفته آینده، بیشتر درباره وضع قوانین خانوادگی برای فرزندمان صحبت خواهیم کرد. برای مطالعه مطلب چگونه برای فرزندمان قوانین خانوادگی وضع کنیم (1) کلیک کنید.

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...