تماس با ما

چگونه برای فرزندمان قوانین خانوادگی وضع کنیم؟ (2)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

در مطلب چگونه برای فرزندمان قوانین خانوادگی وضع کنیم؟ (1) عنوان کردیم که قانون به معنی قرار و مدار گذاشتن است، قرار و مداری که منافع همه ی افراد در آن دیده شود و ضمانت اجرایی داشته باشد. البته قوانین خانوادگی با قوانین دیگر متفاوت است زیرا در آن به نیازهای همه ی افراد خانواده توجه می شود که به طور قطع با توجه به سن، جنس و جایگاه آن ها متفاوت است. در نتیجه قوانین هر خانواده ممکن است مشترکات و تفاوت هایی با هم داشته باشند زیرا افراد هر خانواده با هم متفاوت هستند.

قوانین مشخص و روشن بگذارید

والدین باید سعی کنند نیازهای همه ی افراد خانواده را بشناسند و با توجه به آن ها قوانین مشخص بگذارند. برای آنکه قوانین مفید و به درد بخور باشند بهتر است قبل از اعلام آن ها والدین با یکدیگر گفت و گو کنند و بدون در نظر گرفتن سلیقه ی شخصی، امکانات و محدودیت های خود را بسنجند و بر اساس آن ها قوانین را بگذارند. مثلا اگر می خواهید در مورد خرید اسباب بازی یا رفتن به شهر بازی یا خانه ی دوستان یا مادربزرگ قوانینی وضع کنید بهتر است اول به اندازه ی نیاز کودک برای تفریح و ارتباط او با دیگران توجه کنید بعد با در نظر گرفتن زمان های آزاد خود، روزها یا زمان های مشخصی را برای آن در نظر بگیرید و با حضور فرزندتان آن را اعلام کنید مثل: "هفته ای دو روز به پارک می رویم : روزهای دوشنبه و پنجشنبه." ممکن است فرزند شما هنوز روزهای هفته را از نظر زمانی یا اسمی به خوبی نشناسد اما مهم نیست چون شما می شناسید و می خواهید هم برای کودک و هم برای خودتان برنامه ی روشن و واضح داشته باشید.

شاید فرزند شما بخواهد مثلا هر روز او را به شهر بازی یا مهمانی ببرید یا هر روز برایش چیزی بخرید و شما هم بتوانید آن ها را انجام دهید اما قبا زا آن توجه داشته باشید آیا او به همه ی  آن ها نیاز دارد ؟ صلاح او در چیست؟ در این رفتار چه چیزی برای یاد دادن به او وجود دارد؟ آیا مطمئن هستید در آینده هم توان انجام آن را داشته باشید یا خودش بتواند اینچنین خودش را تامین کند؟ بر آورده کردن خواسته های نامحدود فرزندتان در ارتباطات اجتماعیش چه تاثیری می گذارد؟ در ارتباطش با شما چه؟ چه مهارتی را یاد می گیرد؟

 گاهی قرار و مدارهایی می گذاریم که واضح نیستند مثلا می گوییم: "هر کار خوب یه ستاره داره." خوب بعدش چی؟ یا می گوییم: " اگه کار خوب کنی میریم پارک." خوب کار خوب از نظر شما چیه؟ حتما باید برای کودک مشخص کنیم کار خوب یعنی چه و چه قرار و مداری داریم مثلا بهتر است به جای "هر کار خوب یه ستاره داره" یا " اگه کار خوب کنی میریم پارک"  بگوییم: " قرض دادن اسباب بازی به بچه های دیگه یه کار خوبه، تمام کردن بشقاب غذا یه کار خوبه، مسواک زدن یه کار خوبه، شستن دست ها قبل از خواب یه کار خوبه و ... ".باید بدانیم در سنین پایین درک کودکان از کار خوب با ما متفاوت است. آن ها معمولا کاری را خوب می دانند که احساس رضایت یا لذت برایشان داشته باشد و به جنبه های اجتماعی و ارتباطی آن توجه ندارند، به عنوان پدر و مادر این وظیفه ی ماست که نگرش اجتماعی و ارتباطی را در آن ها ایجاد کنیم زیرا در سنین بالاتر وقتی آمادگی پذیرش عواطف و نظرات دیگران را پیدا می کنند با این مهارت آشنایی دارند و می توانند روابط سالم و محترمانه ای با کودکان و حتی بزرگسالان برقرار کنند.

از فرزند خود انتظاراتی داشته باشید که بتواند از عهده ی آن ها برآید

هنگام وضع قوانین یا قرار و مدار گذاشتن های خانوادگی به سن و رشد عاطفی، فیزیکی، ذهنی و اجتماعی کودک توجه کنید. همچنین به خصوصیات شخصی و روحیاتش. اگر می خواهید کاری انجام شود بر اساس توانایی فرزندتان با او قرار و مدار بگذارید. مثلا اگر می خواهید اسباب بازی هایش را بعد از بازی کردن جمع کند، به جای گفتن:"اسباب بازی هاتو جمع کن "، سبد یا جعبه ی مشخصی برای این کار در نظر بگیرید و بگویید: "حالا با هم کمک کنیم اسباب بازی ها رو جمع کنیم، تو عروسکا رو بذار تو جعبه منم ماشینا رو." یا اگر می خواهید او را ترغیب کنید بشقاب غذایش را تمام کند، یا از او بخواهید خودش هر چقدر که می خواهد غذا بکشد یا خودتان به مقداری که فکر می کنید می تواند آن را تمام کند برایش در بشقاب بگذارید (گاهی حتی کمتر از آن تا دوباره خودش غذا بخواهد) و بگویید " بعد از تموم شدن بشقاب غذامون، یه بستنی خوشمزه می خوریم." یا به جای گفتن نباید سر اسباب بازی با دوستت دعوا کنی می توانید بگویید: " اگه دوست نداری این اسباب بازی رو به دوستت بدی اشکالی نداره اما ازت می خوام باهاش مهربون باشی یا اسباب بازی هایی که نمی خواهی به دوستت بدی را از جلوی دست جمع کن" یا بگید: " وقتی با دوستت مهربون باشی و خمیر بازیتو بهش قرض بدی می تونی از اونم بخوای ماشینشو بهت قرض بده." با این روش فرزندتان هم تقسیم کردن را یاد می گیرد هم معنی مذاکره کردن را می فهمد، می داند حق انتخاب دارد و هم متوجه می شود هر کاری پیامد دارد: "رفتار خوب باعث رفتار خوب می شود".

اگر از چیزی می ترسد و می خواهد شبها در اتاق شما بخوابد این که بگویید "اگه شب ها تو اتاق خودت بخوابی برات قصه می خونم" قرار و مدار انجام شدنی نیست زیرا بدون توجه به ترس کودک که مانع خوابیدن او به تنهایی است، از او انتظار انجام کاری را دارید که از عهده او خارج است. اما می توانید به او اطمینان دهید شب ها موقع خواب در کنارش می مانید تا به خواب رود و هر وقت بیدار شد و شما را صدا زد حتما به اتاقش خواهید رفت و دوباره کنارش می مانید تا به خواب رود و خودتان هم مدام به او سر خواهید زد. یا اگر می خواهید سر ساعت معینی بخوابد می توانید بگویید : "حالا وقت خوابه و با هم آماده ی خواب میشیم" و هنگامی که مسواک می زند یا لباس خوابش را می پوشد با هم شعر بخوانید، خاطره تعریف کنید یا ... .

در اجرای قوانین قاطع باشید

در هیچ حالتی برنامه ای را که اعلام می کنید به تعویق نیندازید یا آن را منتفی نکنید مگر استثناهای بسیار محدود که در آن صورت فرزند خود را در جریان قرار دهید و با او روز دیگری را توافق کنید که خیلی نزدیک باشد مثل "وقتی به خانه برگشتم یا فردا در فلان زمان." اگر در اجرای قوانین بی توجه  باشید اعتماد فرزندتان به شما و اصولا قرار و مدار از بین می رود و دیگر حاضر نیست با شما توافقی انجام دهد که اثر تخریبی آن به خصوص در دوران نوجوانی بیشتر ظاهر می شود.

 

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...