تماس با ما

چگونه پدر و مادر بهتری باشیم؟!


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (5​از5)

 

چگونه با فرزندم رفتار کنم؟ "

شاید پرورش فرزندان سالم و صالح وظیفه ی سختی به نظر بیاید اما آگاهی داشتن به نقش خود به عنوان پدر و مادر و یادگیری تکنیک های رفتار با فرزندان به ما در برقراری ارتباط صحیح و مناسب با آن ها در هرسنی که باشند کمک فراوانی می کند و درست در زمانی که فکرمی کنیم "دیگر نمی دانم چه کنم"، به دادمان می رسند و همه چیز را راحت تر می کنند. اول از همه باید بدانیم نقش والدین در زندگی کودک چیست :

1.     ایجاد محیط پرازمهرو محبت که کودک درآن احساس امنیت کند

2.     نظارت بر رشد سالم کودک

3.     کمک به کودک برای داشتن تصویر خوب از خود که با پذیرش همیشگی و بدون شرط اواز طرف شما، اهمیت دادن و توجه کردن، احترام گذاشتن و همدردی ، ایجاد یک رابطه ی بزرگ منشانه میان شما و فرزندتان و تشویق او به مستقل بودن درچهارچوب مشخص امکان پذیر می شود.

حالا ببینیم برای آن که بتوانیم نقش خودمان را خوب بازی کنیم چه کارهایی انجام دهیم یا چه مهارت هایی کسب کنیم :

تعیین اهداف براساس توانایی های کودک یعنی :

1-    از کودک درحد انجام کارهای روزمره انتظار موفقیت داشته باشیم نه بیشتر از آن

2-    از کارها و رفتارهای خوب و پیشرفت های هر چند کوچک فرزندمان تقدیر کنیم و از یاآوری نقص ها پرهیز کنیم.مثلا او را به خاطر این که خودش به تنهایی غذایش را خورده یا بدون کمک ما اتاقش  مرتب کرده تشویق کنیم و از گفتن این که " چرا غذاتو تموم نکردی" یا " چرا همه چیز سرجایش نیست " پرهیز کنیم و فقط آن چه را انجام داده یعنی احساس مسئولیت او را ببینیم.

3-    انعطاف پذیر باشیم و میان نرمش و سخت گیری تعادل برقرار کنیم و برانیم چه موقع " آری " و چه موقع " به " بگوییم. از آن جا که "نه " گفتن های بی مورد و بی جا و بدون  دلیل درست به تدریج اعتبار آن ها را کم و از بین می برد بهتر است قبل از "نه" گفتن خوب فکر کنید  و از قصد کودک مطمئن شوید و دلایل او را بشنوید. اما در این در 3 حالت به کودک خود قاطعانه "نه" بگوییم:

کاری که انجام می دهد یرای خودش خطرناک باشد

کاری که انجام می دهد برای دیگری خطرناک باشد

حریم ها را از بین ببرد

اجازه دهیم کارهایی که کودک خارج از این سه مورد انجام می دهد به کسب تجربه ی او کمک کند. مثلا اگر او می خواهد وسیله ای که به آن علاقه ی زیادی دارد با خود به مهمانی که پر از بچه است ببرد و شما مطمئن هستید که بردن این وسیله باعث می شود به او سخت بگذرد چون برای همه ی بچه ها جالب است ومی خواهند از آن استفاده کنند فقط این موضوع را به کودک خود یادآوری کنید و اگر او توجهی به آن نکرد اجازه دهید این موقعیت را تجربه کند تا دفعات بعد بتواند تصمیم بهتری بگیرد.

در انجام کارها با او مشارکت کنیم. انجام کارهای مشترک با پدر و مادر به کودک اعتماد به نفس می دهد. پس در فعالیت های او بیشتر از آن چه میل دارید شرکت کنید و دو نفری با هم وقت بگذرانید : بیشتر بازی کنید، با هم غذاهای ساده آماده کنید، اتاقش را مرتب کنید، برای چیزهای کوچک با هم تصمیم بگیرید، سفره ی غذا را با هم بچینید ، با هم صبحانه آماده کنید، با هم تصمیم بگیرید چه کادویی برای تولد تهیه کنید، اگر دوستانش به خانه ی شما می آیند با هم وسایل پذیرایی را آماده کنید و .......

برای کودک خود الگوی منا سب  باشید : فقط دستور ندهید، فقط راهنمایی نکنید، عمل انجام دهید. منصف باشید، مهربان باشید، نوعدوست باشید، اگر اشتباه کردده اید عذر خئاهی کنید فرقی ندارد طرف عذر خواهی شما چه کسی باشد، مودب باشید، رو راست و صادق باشید،از کسی بدگویی نکنید و ......

با کودک خود بازی،خیال پردازی و گفتگو کنید. از بچگی های خود بگویید، از اشتباهات خنده داری که کرده اید بگویید، ازارتباط خود با والدین تان بگویید، از شکست ها و موفقیت هایتان از برنامه هایی که در آینده با هم خواهید داشت، گاهی خرس و مار و پرنده و توپ شوید و گاهی پدربزرگ و مادربزگ.

تکرار، تکرار، تکرار. اگر می خواهید چیزی را به کودک خود آموزش دهید که مثلا کاری را انجام دهد یا از انجام رفتاری پرهیز کند از تکرار آن خسته نشوید . آنقدر تکرارز کنید تا بدن کودک مانند ذهن او پیام را دریافت کند و انجام عمل را متوقف یا تکرا کند.

بیان مثبت داشته باشید و مثال های مثبت بزنید. سعی کنید ادبیات گفتاری خود را تغییر دهید و ازگفتن  کلماتی که بار منفی دارند به طور جدی پرهیز کنید. از " مادرترزا "، مادر روحانی دعوت شد در تظاهرات ضد جنگ شرکت کند او گفت :" من در تظاهرات صلح شرکت خواهم کرد نه در تظاهرات ضد جنگ".

از میزان توانایی به خاطر سپردن کودک خود مطمئن شوید تا بدانید برای به خاطر سپردن دستورالعمل ها چقدر نیاز به تکرار دار و چگونه باید آن ها را تکرار کنید. اطمینان پیدا کنید که کودک شما آن چه خواسته اید انجام دهد را خوب فهمیده .بعضی از انسان ها نیاز دارند آن چه را که باید یاد بگیرند ببینند. اگر کودک شما از این دسته هست هر کاری که از او می خواهید انجام دهد ابتدا خودتان انجام دهید تا او ببیند.

به تمرکز کودک خود کمک کنید. از تکرار و گفتن بیهوده اجنتناب کنید. بازی ها و تمرین های ساده ای  وجود دارد که به تمرکز کمک می کند، آن ها را با کودک خود انجام دهید.

به کودک خود توجه کنید.

هنگامی که فرزندتان صحبت می کند به او نگاه کنید،

اگر در حال انجام کاری هستید که می توانید آن را ادامه ندهید آن را متوقف کنید و به کودک گوش دهید و اگر نمی توانید در آن لحظه انجام آن را متوقف کنید به کودک اعلام کنید و بگویید وقتی آن را تمام کنید آماده ی شنیدن حرف های او هستید. توجه داشته باشید که این زمان خیلی طولانی نشود و در حد 2 یا3 دقیقه باشد.

از درآغوش گرفتن و بوسیدن یا نوازش کودک خود دریغ نکنید، آن ها در هرسنی که باشند به توجه و نوازش های شما نیاز دارند زیرا همیشه فرزند شما هستند.

منبع: کتاب وقتی که فرزندان با هوش نمره های کم می گیرند / سیلویا رین /

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...