تماس با ما

بازی، ارزشمندترین فعالیت کودکان


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

اسباب بازی کودک همراه و شریکی است که آنها به چیزهای دیگر ترجیح می دهند به خصوص وقتی تنها هستند زیرا اسباب بازی مترادف است با بازی که هر دو در کنار هم به رشد فرزند شما کمک می کند...

یادگیری از طریق بازی

به لطف بازی کودکان می توانند تمام توانایی های فیزیکی و ذهنی خود را رشد دهند از توانایی گرفتن اشیا تا زبان گفتاری، منطق و تخیل.

بازی و رشد حرکتی کودکان

هنگامی که کودک پایه های اولیه رشد را کسب می کند، مغز او آماده ی پیشرفت در زمینه ی منطق، زبان گفتاری و تخیل می شود و  بازی میل شدید به یادگیری در کودکان را تقویت می کند. بسیاری از کودکان نوشتن و خواندن را به لطف اسباب بازی های آموزشی یاد می گیرند که ویژگی لذت بردن و مفید بودن را همزمان دارند.

اجتماعی شدن کودکان

بازی نقش مهمی در اجتماعی شدن کودکان بازی می کند، در این مرحله اسباب بازی تکمیل کننده ی تخیل کودکان است که آن ها را در بازی هایی که مربوط به داستان ها و نقش های اجتماعی می شود همراهی می کند مثل پلیس بازی، کشتی بازی، دکتر بازی، فروشگاه بازی، خاله بازی و ... .

یادگیری از ابتدایی ترین سن شروع می شود

نوزادان به محض اینکه بتوانند از دست هایشان استفاده کنند شروع به بازی کردن می کنند ، یعنی از یک ماهگی. ابتدا فقط به گرفتن جغجغه یا لمس جزئی از اسباب بازی  در حال تکان خوردن محدود می شود که ممکن است این اسباب بازی ها بی اهمیت به نظر بیایند اما پایه ی رشد نوزادان است که بر اساس  تحریک روانی کودک به حرکت و حواس ( حس بویایی، حس شنوایی، حس بینایی، حس لامسه ، رنگ ها و ...) طراحی شده اند.

 

از کودکی تا قبل از بلوغ : سن طلایی بازی کردن

در این دوران است که کودک بیشترین یادگیری را جذب می کند هم در زمینه ی حرکتی و هم در زمینه ی ذهنی. یعنی از  قابلیت های بدنی خود بیشتر از قبل استفاده می کند، زبان گفتاریش یکپارچه می شود و خواندن و شمردن را نیز می آموزد. در همین دوران است که اسباب بازی به عنوان تقویت کننده ی توانایی های کودک مورد استفاده قرار می گیرد، ماشین ها ی کوچک، عروسک های پلاستیکی یا پارچه ای، عروسک های پلاشی، دوچرخه و اسباب بازی های دیگری که زندگی روزمره ی کودکان را شاد و دوست داشتنی می کنند.

مطلب پیشنهادی: اهمیت نقش اسباب بازی در زندگی کودکان

مطلب پیشنهادِی: بچه های باهوش چه بازی هایی می کنند؟!

 

بازی، عاملی که همیشه در رشد کودکان سهیم است

در دوران بلوغ که رشد حرکتی کودکان متوقف می شود (یعنی رشد ی که مربوط به وظایف بدن است) و نوجوانان دیگر به خوبی می دانند  چگونه از اعضای بدن خود استفاده کنند، بازی همچنان به کمک کردن به رشد ذهنی آن ها ادامه می دهد و محرک روحیه ی تجزیه و تحلیل کردن، منطق، تخیل خلاق و اشکال دیگر رشد ذهنی می شود از بازی شطرنج گرفته تا نقاشی و مار پله.

ارزش پرورشی و آموزشی هر اسباب بازی در چیست

آیا واقعا اسباب بازی موجب می شود کودکان خلاق تر ، اجتماعی تر و باهوش تر شوند؟ در حقیقت ارزش هر اسباب بازی بستگی  دارد به سن کودک و به خصوص استفاده ای که از آن می کند.

در سال 2007 دو محقق سوئدی تلاش کردند بفهمند که آیا لگو به کودکان ذهن ریاضی می دهد. به مدت یکسال گروه دانش آموزانی که در ساخت ربات ها مشارکت داشتند و آنهایی که خارج از آن گروه بودند را تحت نظر گرفته و نتیجه گرفتند: " عموما، بازی کودکان را درگیر یادگیری فعال می کند و باعث می شود  فهمیدن مفاهیم و مطالب و نگهداری آن ها در ذهن آسان تر شود و صد البته گردش در طبیعت و جامعه، ارتباط و تعامل با دیگران نیز کامل کننده ی یادگیری کودکان است. در باب مزیت اسباب بازی های آموزشی و پرورشی کافی است بدانیم امروزه گفته می شود در جوامع نخبه گرا، اسباب بازی ها روز به روز آموزشی تر می شوند و به غیر از سرگرمی نقش بزرگی در پیشرفت کودکان در یادگیری دارند.

مطلب پیشنهادی: 7 نکته مهم در خرید اسباب بازی کودک​

منبع: www.jouet.com

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...