تماس با ما

کمک...فرزند من اعتماد به نفس ندارد!


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

حتما این عبارت برای شما آشناست : " با اینکه همیشه به او حرف های خوبی در مورد شخصیت و زیباییش میزنم اما بازهم اعتماد به نفس کافی ندارد."  اعتماد به نفس، مسئله ای که دغدغه ی بسیاری از والدین است، اما اعتماد به نفس یعنی چی؟ ما پدر مادرها در خصوص اعتماد به نفس فرزندمان چه نقشی داریم؟

داشتن اعتماد به نفس قبل از هر چیز به معنی شناختن خود، باور خود و باور توانایی ها و قابلیت های خود است. اعتماد به نفس چیزی نیست که با آن متولد شویم بلکه در طول زندگی آن را بدست می آوریم و میزان سطح آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چند مثال برای نشانه های کودک کم اعتماد به نفس 

1- هنگامی که فرزند شما می خواهد برای جشن مهد کودک لباس قهرمانان خیالی را تهیه کند بیشتر دنبال لباس مرد نامرئی می گردد تا لباس سوپرمن. "حالا از کجا لباس مرد نامرئی پیدا کنیم؟!"

2- همراه فرزند خود به شهر بازی رفته اید و به او پیشنهاد می کنید مثلا قطار مخصوص کودکان را سوار شود اما می گوید "قطار خیلی ترسناکه و خواهد افتاد!" یا می گوید بادکنکی که دوستش خریده از بادکنک او بهتر است یا تصویر دوستش در آینه های کج و معوج خیلی بهتر از تصویر خودش است! در حالیکه تصویر هردو به یک میزان کج و معوج شده.

3- روز تعطیل با فرزند خود در فروشگاه مشغول خرید هستید. ناگهان با رییس تان رو برو میشوید (چه خوش شانسی ای!) و او را به فرزند خود معرفی می کنید و انتظار دارید فرزندتان با روی گشاده و مودبانه به او سلام کند و نشان دهد چقدر خوب تربیت شده، اما از این خبرها نیست! فرزندتان به لباس شما می چسبد و پشت شما پنهان می شود، نگاهش را می دزدد و بعد از چندین بار درخواست شما و وعده و وعید، زیر لب کلمه ای مثل "سلام" را زمزمه می کند!

چگونه به فرزند خود کمک کنیم

اگر شما در دوران کودکی خود خجالتی بودید، دوست داشتید چگونه به شما کمک کنند؟ با چسبیدن به لباس پدر و مادر دنبال چه جیزی می گشتید؟ "عشق"، "توجه" یا "فرصت"؟ آیا اینها چیزهایی نبود که با چسبیدن به پدر و مادرتان پیدا می کردید؟ امنیتی که دلتان نمی خواست هیچگاه آن را از دست بدهید.

باید به فرزند خود کمک کنیم تا به سوی استقلال و داشتن اعتماد به نفس پرواز کند، اما چگونه؟

1- مراقب واژه های که در مورد خودش بکار می برد باشید

وقتی در انجام کاری وا می ماند و می گوید " من خنگم"، مثلا فورا بگویید: " تو خنگ نیستی فقط خسته ای" یا "فقط دقت نمی کنی، همین."

2- عادت های سنتی را ترک کنید

مثل وقتی فرزند شما 4 سال دارد اما نقاشی ای می کشد که آن را تصویر شما معرفی می کند که بیشتر شبیه خط خطی کردن است، بی جهت خود را هیجان زده نشان ندهید و تحسین بی مورد نکنید. مثلا بگویید: " کمی بیشتر سعی کن، حالا حوصله نداری اما مطمئنم فردا نقاشی بهتری از من می کشی." در غیر این صورت تمجید بی جهت شما ارزشی ندارد.

3- به جای او کاری را انجام ندهید

مثلا کاردستی ای که در حال ساخت آن است، مال اوست ، در انجام آن دخالت نکنید و سلیقه ی خود را اعمال نکنید حتی اگر فکر می کنید اجزای کاردستی با هم هماهنگ نیستند، به این فکر کنید چه کسی باید هماهنگ تر باشد کاردستی یا فرزند شما؟

4- به فرزند خود تصویر خوبی از خودش بدهید

مثلا شب ها هنگام خواب قبل از شب به خیر گفتن، لحظات خوبی که در طول روز با هم داشتید را به فرزند خود یادآوری کنید که چقدر با شما همکاری کرده، چقدر با هم خندیدید یا چقدر خوشحالین از اینکه پدر و مادر چنین پسر یا دختر دوست داشتنی ای هستید.

منبع: www.psychologies.com 

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...