تماس با ما

اختلال طیف اوتیسم و نشانه‌های آن


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

امروزه به اختلال اوتیسم عنوان "اختلال طیف اوتیسم" داده شده است و کودکان مبتلا به انواع آن و در سطوح مختلف نیز با همین عنوان شناخته می شوند. اختلال طیف اوتیسم، هنوز به خوبی شناخته شده نیست اما محققان آن را به عنوان اختلال مهم در رشد تعریف می کنند که دلایل آن را بیولوژیک و ژنتیک می دانند. بنابراین اختلال طیف اوتیسم بیماری ذهنی نیست بلکه نوعی ناتوانی و معلولیت به شمار می آید. معمولا کودکان قبل از 3 سالگی دچار این اختلال می شوند و تا حال حاضر هم درمانی برای آن شناخته نشده اما حمایت به موقع و مناسب نشانه های آن را به شکل کاملا آشکار بهبود می بخشد. همچنین ثابت شده اختلال طیف اوتیسم به هیچ نژاد، قشر، طبقه اجتماعی و یا نوع تعلیم و تربیت والدین بستگی ندارد و در صد بسیاری از هوش معمولی برخوردار هستند.

اختلال طیف اوتیسم، اختلال عصبی است که در جنبه های مختلف رشد کودک نمود پیدا می کند. اوتیسم توانایی  برقراری ارتباط و رابطه با دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و توجه کودک به دنیای اطراف را محدود می کند.

هر سال تقریبا یک نفر در میان 80 کودک مبتلا به اوتیسم می شوند، بدون آنکه دلیل شناخته شده ای داشته باشد. معمولا پسرها  4 یا 5 برابر بیشتر از دخترها دچار آن می شوند. به نظر می رسد در سالهای اخیر مبتلایان به اختلال طیف اوتیسم بیشتر شده، اما در حقیقت شاید دلیل این افزایش، آگاهی بیشتر و بهتر والدین و متخصصین از نشانه ها و پی گیری آن ها باشد. 

تشخیص

چون اختلال طیف اوتیسم شامل همه افراد از هر نژاد و جامعه ای می شود به همین دلیل درحال حاضر ابزار معین و واحدی برای تشخیص آن وجود ندارد و تشخیص آن بر اساس رفتار و حرکات کودکان که در هر فرد نیز متفاوت است صورت می گیرد .

نشانه های هشدار

توجه داشته باشیم، هنگامی که فردی رفتارهای غیر معمول از خود نشان می دهد ممکن است نشانه ای از عدم سلامت جسمی یا ذهنی باشد. مثل زمانی که فرد مسنی هنگام صحبت با دیگری، برای بهتر شنیدن دست هایش را پشت گوشش قرار می دهد که شاید نشان شروع کم شنوایی باشد. این عمل یک نشانه است، یک هشدار که ما را مظنون به ناتوانی فیزیکی می کند نه اینکه موجب تشخیص ما در ناشنوایی او شود، تشخیص قطعی فقط  باید توسط پزشک متخصص انجام شود. همین مورد درباره ی بعضی از رفتارهای غیر معمول کودکان صدق می کند که می توانند ما را مظنون به اختلال اوتیسم کنند نه تشخیص قطعی آن .

همانطور که می دانیم کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم در 3 زمینه ی تعاملات اجتماعی، برقراری ارتباط و توجه دچار مشکل هستند که هر کدام با نشانه های مشخص نمایان می شوند.

                   1.تماس اجتماعی

قبل از هر چیز می توانیم  شاهد نوعی درخود فرورفتگی و فقدان تماس اجتماعی یا روشی غیر معمول و عجیب برای برقراری ارتباط با دیگری باشیم که ویژگی اصلی اختلال اوتیسم است. در مورد کودکان سنین پایین نشانه ی هشدار می تواند نگاه نکردن در چشمان والدین، هنگامی که به سوی کودک خم می شوند باشد زیرا تماس چشمی در حقیقت به عنوان اولین قدم کودک به سوی برقراری ارتباط با دیگران و رفتار اجتماعی است. نگاه بی ثبات و متحرک کودک می تواند اولین نشانه هشدار باشد. کودکی که به لبخند دیگری جواب نمی هد نیز نوعی ناتوانی در ارتباط را اعلام می کند. اما بازهم روی این مسئله تاکید می کنیم که اینجا صحبت از یک شک است که باید به خوبی بررسی شود زیرا بسیاری از کودکان رفتارهایی از خود نشان می دهند که شباهت کامل به نشانه های اوتیسم دارد اما ربطی به اختلال اوتیسم ندارد.

                 2.بازی های تخیلی

می توانیم مشاهده کنیم که آیا کودک در سنین پایین قادر به انجام بازی های تخیلی، مثل بازی های تقلیدی هست؟ ( مثلا ادای خوردن، تمیز کردن، چیزی را در لیوان ریختن) زیرا توانایی در انجام این بازی ها، مهارتی است که معمولا قبل از سن 2 سالگی کسب می شود.

                3.نشان دادن با انگشت

سومین نشانه می تواند در نشان دادن چیزی با انگشت، کشف شود، اگر ارتباط برقرار نشود، کودک جای دیگری را نگاه می کند. به این ترتیب کودکی که مظنون به  اختلال طیف اوتیسم است خودش هم  برای نشان دادن شی و جلب توجه دیگری به سوی آن از انگشت استفاده نمی کند.

                4.بیان

چهارمین عامل هشدار دهنده، ناتوانی در بیان است ، کودک چیزی که برایش توضیح داده می شود را به خوبی نمی فهمد، خوب توضیح نمی دهد و افکار خود را فقط با کلمات و بدون درست کردن جمله بیان می کند.

 

نشانه های رفتاری

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم منحصر به فرد هستند و ممکن است چندین نشانه همزمان در کودک دیده شود :

 • در نگاه کردن مستقیم به چشمان دیگران مشکل دارند
 • نداشتن انعطاف در خوردن مواد غذایی ( عادات غذایی آن ها تکراری و همیشه ثابت است مثلا می خواهند همیشه شیر را در یک لیوان مشخص بنوشند)
 • از بعضی از بافت های مربوط به لباس بیزارند ( مثلا لباس های پشمی یا از خانواده آن)
 • حساسیت شدید نسبت به بعضی صداها یا برعکس. به نظر میاد هیچ صدایی کودک را ناراحت نمی کند.
 • مقاومت در برابر تماس جسمی( مثل نوازش کردن یا در آغوش کشیدن)
 • توجه به بازی های تکراری( مثل بی وقفه به خط کردن ماشین های اسباب بازی)
 • تمایل به تکرار حرکاتی که به آن ها عادت نداریم( مثل دست زدن، بالانس زدن یا پیچاندن انگشتان)
 • اختلال در خواب

نشانه های دیگری نیز وجود دارد که نشانگر اختلال طیف اوتیسم هستند

 • هنگامی که کودک را صدا می کنیم جواب نمی دهد
 • در طول روز کودک به دفعات دچار سرخوردگی و خشم می شود که به سختی می توان دلیل آن را پیدا کرد
 • با دیگران خیلی کم وارد تعامل می شود
 • بیرون رفتن، چیزهای جدید و صداها را دوست ندارد.

چه زمانی به متخصص رجوع کنیم

اگر نگران هستید  که فرزند شما دچار اختلال اوتیسم باشد با پزشک او صحبت کنید. بسیار اهمیت دارد که هنگام صحبت با او تمام نشانه هایی که می توانند حضور یک اختلال را هشدار دهند به او منتقل کنید و اگر پزشک نیز علایم را هشدار دهنده ببیند شما را به متخصص مربوطه معرفی خواهد کرد.

دلایل اختلال اوتیسم

دلایل دقیق ابتلا به اختلال طیف اوتیسم شناخته شده نیستند با اینحال می دانیم بخشی از آن دلایل ارثی دارد. بعضی از محققان عقیده دارند عوامل محیطی می تواند دلیل ظهور اوتیسم باشد.  اما هیچ ارتباطی میان اوتیسم و واکسن سرخک، اوریون و سرخجه وجود ندارد و رفتار و صلاحیت های والدین نیز  نمی تواند دلیل اختلال اوتیسم باشد.

چگونه وارد عمل شویم؟

در حال حاضر اختلال اوتیسم درمان نمی شود اما میتوان از روش های مختلف به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کرد که متخصصین به والدین پیشنهاد می کنند که می توان در مراکز تخصصی، خانه یا حتی در کودکستان انجام داد. همچنین مراکز دولتی و غیر دولتی نیز خدماتی برای همراهی و آسایش کودکان ارایه می دهند.

منبع:naitreetgrandir.com 

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...