تماس با ما

چه رازی در علاقه کودکان به تکرار کردن نهفته است؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

همه می دانند کودکان تکرار کردن را دوست دارند و مثلا بازی مشخصی را بارها و بارها انجام می دهند یا می خواهند کتابی را که به دفعات برایشان خوانده ایم دوباره بخوانیم یا فیلمی را  بدون وقفه نگاه می کنند، اگر تکرار این کارها شما را دچار کلافگی یا تعجب می کند، فرزندتان آن ها را به گونه ی دیگری می بیند! فقط کافی است هنگامی که برای هزارمین بار فیلم مورد علاقه اش را نگاه می کند او را مشاهده کنید حتما متوجه لذتی که برای هزارمین بار در چشمان او پدیدار می شود خواهید شد. اما چرا کودکان از تکرار لذت می برند؟ جواب بسیار ساده است: برای کودکان تکرار بهترین راه یادگیری است. اگر نیاز به تکرار یک فعالیت برای یادگیری و بهتر عمل کردن در تمام دوران زندگی ما وجود دارد، برای کودکان چند برابر قوی تر است زیرا آن ها در دوره ای هستند که یادگیری قوی ترین جنبه ی زندگی شان است.

چرا کودکان تکرار کردن را دوست دارند

  • تکرار کردن به نگهداری اطلاعات کمک می کند : در حقیقت شنیدن یا دیدن چیزی به دفعات زیاد نه تنها باعث می شود کودکان بتوانند اطلاعات را به مدت زیادی در حافظه ی خود نگه دارند بلکه به درک  چیزهای جدید در محیط کودک نیز کمک می کند.
  • تکرار موجب آرامش می شود : فرزند شما دوست دارد بارها و بارها همان بازی ای که چندین بار انجام داده و با نتیجه ی آن به خوبی آشنا است را تکرار کند، همینطور عاشق این است داستان مورد علاقه اش را صدها بار بخواند چون بعد از چند بار خواندن می تواند جملات را همراه شما به پایان برساند و به این ترتیب احساس می کند در قرائت کتاب فعالانه مشارکت داشته و به آن افتخار می کند. به همین دلیل است که کودکان عاشق ترانه های ساده و کودکانه ای هستند که نه تنها آن ها را به حرف زدن تشویق می کند بلکه به آنها فرصت می دهد گنجینه لغات شان را غنی تر کنند.
  • می خواهد شادی موفقیت را احساس کند : هنگامی که فرزندتان موفق می شود پازلی را کامل کند، می خواهد بلافاصله دوباره آن را انجام دهد و فقط به این دلیل که از تسلط بر اوضاع خوشحال است. بنابراین تکرار وسیله ای می شود تا او  هم توانایی خود را به یاد بیاورد و هم شادی موفقیت را مزه کند.

همیشه همان داستان

صد البته که کتاب خواندن با شما، همان لحظات مورد علاقه ی فرزندتان است چون باعث می شود هم در کنارش باشید، هم صدای شما را بشنود و همزمان به تصاویر کتاب نیز نگاه می کند. کتابخوانی به فرزندتان امکان می دهد تا به تدریج گنجینه لغات خود را غنی کند و با تکرار همان کلمات و نگاه کردن به همان تصاویر، می تواند آن ها را بهتر به خاطر بیاورد.

حدود سه سالگی فرزندتان می خواهد داستان هایی که طولانی تر و پیچیده تر هستند را چندین بار برایش بخوانید تا آن ها را بهتر بفهمد. او می خواهد باز هم از هیجاناتی که قبلا هنگام خواندن همان داستان احساس کرده لذت ببرد. برای کودک باز خوانی داستان ها تمرینی برای تقویت حافظه است زیرا او می تواند ببیند آیا داستان را به خوبی به یاد می آورد و از طرفی اگر شما جملات یا صفحه ای را جا بیندازید به احتمال زیاد می خواهد دوباره از اول بخوانید. زمانی که کودک داستان و وقایع آن را به خوبی یاد بگیرد از اینکه بتواند آن را به تنهایی تعریف کند و مثل آدم بزرگ ها ( یا یک بزرگسال) "بخواند" به خود افتخار خواهد کرد.

افزایش( یا بالا بردن) سطح صبوری

لطف تکرار کردن است که فرزند شما می تواند غلت بزند، راه برود، حرف بزند، دوچرخه سواری کند، پازلی را کامل کند و غیره. زمانی که کودکان فعالیتی را به خوبی یاد بگیرند می توانند آماده چالش دیگری شوند. هنگامی که مشاهده می کنید فرزندتان مثلا کامل کردن پازلی را تکرار می کند که برایش خیلی آسان است، برای افزایش توانایی اش در پیشنهاد کردن پازل های پیچیده تر، تردید نکنید.

البته که گاهی فعالیت های تکراری شما را خسته کند  و طبیعی است که خواندن ده بار پشت سر هم و تکرار یک ترانه یا بارها نگاه کردن یک فیلم، صبر شما را به سر آورد و شما را خسته کند، در این لحظات وقتی فعالیتی تمام می شود سعی کنید بلافاصله توجه فرزندتان را به انجام کار دیگری جلب کنید یا برای زمان کوتاهی بگذارید او به تنهایی بازی کند، بازی های آزاد برای کودکان بسیار خوب است.

نظم

نظم به فرزندتان اطمینان خاطر می دهد. و شما می توانید از علاقه ی او به تکرار برای آسان کردن خوابیدن، غذا خوردن یا حمام کردن بهره ببرید. در حقیقت وقتی بچه های کوچکتر می دانند چه چیزی در پیش دارند بیشتر احساس امنیت می کنند. هر نظم و آدابی ثبات بیشتری به کودکان می بخشد بنابراین هر شب تکرار منظم فعالیت ها ( غذا خوردن، حمام کردن، مسواک زدن،  دستشویی رفتن، داستان خواندن و لا لا کردن) می تواند به فرزند شما آرامش بخشد و باعث شود بهتر همکاری کند.

منبع: www.mamanpourlavie.com

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...