تماس با ما

آیا فرزند شما " باهوش" است، چگونه آن را تشخیص می دهید؟!


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

کودکی "باهوش" شناخته می شود  که بالا بودن میزان هوش او نسبت به  همسالانش ثابت شده باشد. باید بدانیم برای موفقیت، داشتن  هوش بالا به تنهایی کافی نیست زیرا اگر استعدادهای کودکان "باهوش" نادیده گرفته شود، می تواند او را با شکست های تحصیلی و غیر تحصیلی مواجه کند. حالا با توجه به اهمیت این موضوع سوال این است : چگونه کودکان "باهوش" را شناسایی کنیم؟

برای شناسایی کودکان "باهوش" خوب است بدانیم مدت ها است دیگر دوره ی "نمره ی خوب یعنی باهوش و نمره ی بد یعنی کند ذهن"، تمام شده. بسیاری از کودکان "باهوش" شاگردان خوبی در مدرسه نیستند و از طرفی کسب نمرات خوب هم به معنی داشتن هوش سرشار نیست، اما متاسفانه هنوز بسیاری از والدین، مربیان و معلمین آگاهی و اطلاعات کافی ندارند تا بتوانند به درستی و آسانی این کوچولوهای "متفاوت" را شناسایی کنند. برای کمک به آنها بسیار مهم است دقیقا بدانیم کدام کودک "باهوش" تلقی می شود. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که درست است کودکان "باهوش" به طور مشخص از جنبه ی ذهنی جلوتر از دیگر همسالانشان هستند اما ممکن است جنبه های دیگر شخصیت آنها  هنوز نیاز به  زمان بیشتری برای رشد داشته باشد.

نشانه های کودک "باهوش" ذهنی :

  • برای او مشارکت یا ادغام شدن با همسالانش سخت است، تنهایی اش را به راحتی بیان می کند که اگر درک نشود افزایش پیدا خواهد کرد.
  • دارای توانایی های تمرکز و حافظه ی بسیار بالایی است.
  • برای او، فهمیدن و یادگرفتن به یک معنی است.
  • خیلی زود می فهمد و تکرار و ریتم یادگیری مدرسه ای به آسانی او را کسل می کند.
  • بی نهایت حساس است و اطلاعاتی که در مورد توانایی های ذهنی خود کسب می کند، می تواند او را از نظر احساسی بی ثبات کند، به معنی دیگر دانشمند کوچولوی شما با وجود تمام توان ذهنی هنوز یک کودک است درست مثل کودکان دیگر.
  • تحمل شکست ندارد و به سختی اشتباهاتش را می پذیرد.
  • نسبت به سن خود حس شوخ طبعی بالایی دارد که باعث تعجب بزرگسالان می شود.

کودکان "باهوش ذهنی" به طور طبیعی امکانات ذهنی زیادی دارند و به آسانی کارهای ذهنی را انجام می دهند به همین دلیل دقیقا نمی دانند چگونه باید فعالیت های آموزشی و مدرسه ای را پیش ببرند. هر چقدر "کودکان باهوش" دیرتر شناسایی شود بیشتر روی تحصیلات و روش کاری و زندگی آنها تاثیر می گذارد. با اینحال باید بدانیم الگویی برای شناسایی کودک "باهوش" وجود ندارد. ممکن است فرزند شما برخی از ویژگی های "باهوش"  بودن را داشته باشد اما مسلما  همه ی آن ها را یکجا نشان نمی دهد .به همین دلیل تشخیص "باهوش" بودن او به  آسانی امکان ندارد.

تفاوت های بسیاری در توانایی های کودکانی که نسبت به همسالان خود "جلوتر" هستند وجود دارد مثلا بعضی از توانایی کلامی بسیار بالایی برخوردارند اما نسبت به کودکان دیگر استدلال ریاضی ضعیف تری دارند و یا برعکس. یکی از راه های اطمینان از "باهوش" بودن فرزندتان، رجوع به روانشناس و گذراندن تست های IQ است. به این ترتیب هم شما خیالتان راحت می شود و هم فرزندتان!

بسیار مهم : فراموش نکنیم در هر زمینه ای و هر چقدر  هم که فرزند شما "جلوتر " باشد، هنوز کودک است و بسیاری از کارها را به طور طبیعی انجام میدهد و حتی شاید خودش هم از تفاوت توانایی هایش با کودکان دیگر آگاه نباشد، پس حواسمان باشد او قبل از هر چیز یک بچه است با تمام ویژگی های بچگانه.: انتظار بیش از اندازه و خارج از سنش نداشته باشیم.
 

منبع: www.psychologie.aujourdhui.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...