تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

"بیش فعالی" چیست

آیا تا به حال عبارت "بیش فعال" را شنیده اید؟!حتما و به تعدد! متاسفانه  در محیط های آموزشی عادت شده بی محابا و بدون شناخت درست به بسیاری از کودکان برچسب "بیش‌فعالی" می‌زنند. اکثر کودکان شاد در حالت طبیعی، انرژی فراوانی دارند پس چطور می‌توان یک کودک هیجان‌زده را از کودک بیش‌فعال یا مبتلا به(ADHD) متمایز کرد؟ کار سختی است. این ناهنجاری‌ از نظر شدت، تنوع زیادی دارد و بسیاری از کودکان اکثر اوقات برخی علائم آن را از خود به نمایش می‌گذارند. متاسفانه هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص   ADHD وجود ندارد، از این‌ رو تشخیص، تنها بر اساس رفتار کودک است.

اختلال عدم تمرکز همراه با (یا حتی بدون) پر تحرکی و بی قراری (یا همان ADHD )، اختلال رفتاری پیچیده و  شایعی نزد کودکان و نوجوانان است با درجه های متفاوت  که به دلایل  مختلف در سیستم عصبی مغز شکل می گیرد. اگر در مغز کودکان غیر بیش فعال تعداد جذب اطلاعات مثلا 30 تا در ثانیه است در مغز کودکان بیش فعال به 60 تا در ثانیه می رسد و این یکی از دلایلی است که موجب عدم تمرکز می شود. بیش فعالی می تواند عملکرد شخصی، مدرسه ای، خانوادگی و اجتماعی فرد را مختل کند و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، می تواند در تمام طول زندگی تاثیرات فراوانی از خود به جای بگذارد.

در چه سنی بیش فعالی تشخیص داده می شود

این اختلال معمولا حدود 7 سالگی شناسایی می شود اما کودکانی که دچار بیش فعالی هستند معمولا در 2 سالگی رفتارهای سخت از خود نشان می دهند. در نیمی از موارد بیش فعالی تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند اما گاهی نشانه های بیش فعالی در نوجوانی کاهش می یابد. حدود نیمی از کودکانی که دچار بیش فعالی هستند مشکلات دیگری نیز دارند مثل اختلال یادگیری، نگرانی، اختلالات عاطفی. این مشکلات اغلب مسایل پیچیده اجتماعی و کمبود عزت نفس به همراه دارد. به همین جهت ارزیابی کودکان دچار بیش فعالی می تواند نیازمند نظر چندین متخصص مثل روانشناس، متخصص تعلیم و تربیت، ارتوپد کودکان، معلمین و.... باشد.

توجه : مدت زمان آشکار شدن نشانه های بیش فعالی باید حداقل 6 ماه به طور مستمر باشد و کودک باید حداقل 6 مورد از نشانه های بیش فعالی را همزمان از خود بروز دهد.

در مقاله " فرق کودک بیش فعال با کودک بازیگوش چیست" در باره نشانه های بیش فعالی صحبت کردیم که می توانید آن را مطالعه کنید

  والدین باید چه‌کار کنند؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید بر آن تاکید کنیم این است که  ADHD یک مشکل عصبی است و پدر و مادر در این مورد تقصیری ندارند. رفتار کودکان مبتلا به این سندرم ممکن است در منزل و مدرسه غیرقابل کنترل باشد و مشکلات زیادی در یادگیری و زندگی خانوادگی ایجاد کند.

نشانه هایی که دلیل رجوع به متخصص هستند

  • مدت زمان بروز نشانه ها : بیش از 3 ماه و تا 6 ماه ادامه داشته باشد
  • تعدد تکرار نشانه ها : جندین بار در روز یا چندین بحران رفتاری در هفته
  • ثبات نشانه ها : نشانه های رفتارهای در مکان های مختلف و با اشخاص مختلف دیده شود
  • شدت تاثیر نشانه ها : بروز این نشانه ها در زندگی کودک و اطرافیان او تاثیر منفی بگذارد
  • آسیب به زندگی :  عزت نفس و نتایج فعالیت های آموزشی کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که مشاهده کردید تشخیص دشوار است. کودکانی که در محیط شادی زندگی نمی‌کنند نیز ممکن است بسیاری از علائم این سندرم را نشان دهند. بعضی از موقعیت های خانوادگی و اجتماعی موجب بروز  نشانه هایی شبیه نشانه های بیش فعالی می شود، مثلا جدایی و طلاق پدر و مادر، عدم هماهنگی میان کودک و معلمین یا مشکلات میان کودک و دوستانش. گاهی هم مشکلات شنوایی و سلامتی دلیل عدم توجه یا تقویت نشانه های بیش فعالی در کودک است.

اگر نگران فرزند خود هستید، ارزش دارد که به محیط خانه خود نگاهی بیندازید و با معلم فرزند خود صحبت کنید ( اگر کودک در سن‌ و سال مدرسه رفتن است) تا ببینید آیا کودک به فاکتورهای اجتماعی حساسیت نشان می‌دهد یا نه. اگر شک دارید بهتر است در مورد آن با پزشک فرزندتان صحبت کنید.

درمان

در حال حاضر درمان قطعی برای بیش فعالی وجود ندارد، خبر خوش این است که در سال های اخیر شناخت بیش فعالی پیشرفت بسیاری کرده و درمان آن روز به روز بهتر می شود. به طور مشخص هدف از مداخله در بیش فعالی، کاهش تاثیرات این اختلال روی کودکان است. یعنی کاهش مشکلات آموزشی و مدرسه ای، کاهش ناراحتی های کودک در ارتباط با دیگران، کاهش حس کمبود عزت نفس و ... زیرا رفتار درست با کودک بیش فعال باعث می شود تحولات در او بهتر صورت گیرد به همین دلیل  به محض اینکه متخصصین بیش فعالی را در کودک تشخیص می دهند به غیر از تجویز دارو، برنامه هایی در زمینه کمک به مهارت های اجتماعی، رفتاری، تراپی خانوادگی، حمایت های آموزشی، ورزشی و گروهی نیز ارائه می دهند که تاثیر بسیاری در زندگی او خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: کودک بیش فعال و نشانه های آن

منبع: naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...