تماس با ما

مهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تعریف مهارت های اجتماعی عبارت است از "مجموعه ای از مهارت ها که به فرد اجازه می دهد با اجتماع سازگار شود و به عنوان فردی اجتماعی شناخته شود." این مهارت ها اجازه می دهند تا افراد بتوانند مشاهده کنند، پیام های دیگران را بفهمند و به خواسته های خود و دیگران از طریق ارتباط کلامی و غیر کلامی پاسخ دهند." به عبارت دیگر رشد اجتماعی به معنی توانایی برقراری ارتباطات هماهنگ و مثبت با دیگران است یعنی  انتقال هیجان ها به شکل قابل قبول اجتماعی، در نظر گرفتن نقطه نظرات دیگران قبل از عمل، حل مشکلات و همکاری و مشارکت در زندگی اجتماعی.

مهارت های یاد شده از بدو تولد وجود ندارند اما یادگیری آنها خیلی زود از طریق تماس با افرادی که کودکان را احاطه کرده اند شروع می شود. از یک ماهگی کودک با لبخند زدن به پدر و مادر خود و نگاه دیگران، نشان دادن هیجان نسبت به  صداهای والدین، آرامش در کنار چهره های آشنا و نگاه کردن به چشمان دیگران عکس العمل های اجتماعی از خود نشان می دهد. بنابراین از همان یک ماهگی کودکان از طریق مشاهده و تقلید رفتارهای اجتماعی را الگو می گیرند.

مطلب پیشنهادی: چگونه مهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم

 

مهارت های اجتماعی

هنگامی که کودکان به سن رفتن به مهد کودک یا کودکستان قرار می گیرند چه چیزهایی باید یاد گرفته باشند؟ آیا آشنایی با چند حرف یا شمردن مهمتر است یا اینکه بداند چطور به توالت برود یا بلد باشد لباس هایش را بپوشد؟

به طور قطع یادگیری همه ی این آموزه ها لازم است زیرا برای رفتن به مدرسه فرزند شما باید به غیر از مهارتهای حرکتی، گفتاری و عاطفی، مهارت های شناختی ( درک مفاهیم و ...) و مهارت های اجتماعی ( برقراری ارتباط با دیگری ) را نیز همزمان کسب کرده باشد.

آموختن زندگی کردن، برقراری ارتباط و همکاری کردن با دیگران به اندازه کسب مهارت های شناختی ( یادگیری مفاهیم ریاضی، نوشتن و خواندن و درک محیط پیرامون ) اهمیت دارد. هنگامی که فرزند شما دوستانی پیدا می کند و با آنها بازی می کند در حقیقت در حال تقویت فعالیت های گروهی است که بعدها انگیزه رفتن به مدرسه و پذیرش آن را می دهد. به همین دلیل یکی از نقش های کسب مهارت های اجتماعی موفق شدن در مدرسه است.

برای سازگاری و هماهنگی با اجتماع کودکان باید از همان سنین کودکی بلد باشند :

  • نیازها و هیجانات خود را بوسیله کلمات بیان کنند،
  • منتظر نوبت، حرف زدن و بازی کردن باشند،
  • برای انجام فعالیت با کودک دیگر ارتباط برقرار کند،
  • دیگری را در نظر بگیرد،
  • تقسیم کند،
  • بتواند به تنهایی لباس بپوشد، وسایلش را مرتب کند، فعالیتی که دوست دارد را انتخاب کند و به تنهایی به توالت برود.

چگونه فرزند خود را آماده کنیم

از آنجا که اشتیاق به یادگیری از خانواده شروع می شود به عنوان پدر و مادر می توانید با تاکید بر اهمیت مهارت های اجتماعی و آسان کردن ارتباطات با دیگران به فرزند خود کمک کنید.

  • در خانه، کمک متقابل را در اولویت قرار دهید مثلا از فرزندانتان  بخواهید سفره غذا را با هم بچینند. اگر فقط یک فرزند دارید یادگیری کمک متقابل می تواند مثلا در پارک و با دوستانش انجام شود در آنجا می توانید از او بخواهید به دوستانش کمک کند و وسایل بازی را قبل از رفتن از پارک جمع کند.
  • از فرزند خود درباره  کسانی که در طول روز با آنها بازی کرده پرسش کنید  و در مورد ویژگی های مثبتی که در رفتار دوستانش میبیند با او صحبت کنید.
  • در بازی های نمایشی می توانید به کمک عروسک ها با شخصیت های مختلف موضوع کمک متقابل را طرح و چالش هایی مطرح کنید که در آن راه حل کمک متقابل است.
  • اگر در میان اطرافیان کودکانی وجود دارند که می توانید آنها را به خانه دعوت کنید چند فعالیت کوچک را برنامه ریزی کنید که کمک متقابل در آنها وجود داشته باشد مثل مرتب کردن اسباب بازی ها، چیدن سفره غذا توسط آنها( حواستان باشد زیاده روی نکنید).

منبع : www.naitreetgrandir.com

مطلب پیشنهادی: ارتباط هنر و خلاقیت با یادگیری و رفتارهای اجتماعی کودکان​

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...