تماس با ما

در مورد هیجانات فرزند خود چه می دانید؟(1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

نوشته هایی که امروز و در آینده در سری مقالات مربوط به هیجانات کودکان می خوانید ترجمه کتاب الکترونیکی  است که در بخش های کوچک ارایه می شود.

دختر کوچکی در ساحل گردش می کرد،

ستاره های دریایی  محکوم به مرگ زیادی روی ماسه های زبر و گرم ولو شده بودند .

دخترک یکی از آنها را به نرمی در دستانش گرفت بعد یکی دیگر و آنها را به آرامی به دریا انداخت.

ماهیگیر جوانی که از آنجا می گذشت به او گفت :

 •  کاری که می کنی فایده ای نداره چون چیزی رو تغییر نمی ده !

دخترک ستاره کوچکی که در دست داشت را به او نشان داد و جواب داد :

 • ولی برای او، چیزی عوض خواهد شد !

و آن را به دریا پرتاب کرد.....

نویسنده : ناشناس

 

 

امیدوارم با بیان این داستان کوچک  توانسته باشم یادآوری کنم : چیزهای کوچک هستند که موجب تفاوت می شوند.

آیا می دانید؟

 • هیجان همان احساس درونی شخص است. مثل : ترس، خشم، شادی، احساس گناه.....
 • کودکی که هیجانات خود را می فهمد می تواند با آنها روبه رو شود و مهارت های هیجانی را کسب  کند یعنی می تواند احساساتش را به شکل مناسب بیان کند (مثلا وقتی خوشحال است می خندد)  می تواندهم چیزی که خودش احساس می کند و هم چیزی که دیگران احساس می کنند را بشناسد، می تواند هیجاناتش را برای بهتر رو به رو شدن با موقعیت های متفاوت اصلاح یا هماهنگ کند (مثل آرام کردن خود وقتی خشمگین است).

 

 • کودکی که مهارت های هیجانی را کسب کرده قابلیت درک بیشتری دارد زیرا می تواند بفهمد دیگران چه احساسی دارند همچنین دارای قابلیت کمک به دیگران و یافتن راه هایی برای رو به رو شدن با موقعیت های منفی است.

 

 • کودکی که دارای مهارت های هیجانی است قابلیت موفقیت بهتر در تحصیل را دارد و  با دوستان و افراد خانواده روابط مثبت برقرار می کند.

 

 • هیجاناتی که کودکان ابراز می کنند بستگی به سن و فرهنگ آنها دارد.

 

 • اولین احساساتی که نوزادان نشان می دهند ترس، شادی و خشم است.

 

 • حدود 2 سالگی کودک احساسات خود را بیان می کند که بر این اساس است که چگونه خود را می بیند. مثلا ممکن است خود را معذب یا گناهکار ببیند و یا به خود افتخار کند.

 

 • رفتارهای عاطفی کودکان هم بستگی به خلق و خو و رشد ادراکی او دارد و هم به روشی که نسبت به موقعیت ها و اشیا جدید نشان می دهد.

 

 • کودکی که در موقعیت های جدید شادی و توجه نشان می دهد قابلیت بیشتری برای کسب مهارت های هیجانی دارد تا کودکی که در همان موقعیت ها غمگین می شود یا می ترسد.

 

 • کودکی که در اویل زندگی تجربه های منفی داشته (مثل وحشت یا بدرفتاری) می تواند در مدیریت هیجاناتش دچار مشکل شود.

 

 • کودکی که برای آمیخته شدن با هیجاناتش مشکل دارد می تواند افسرده، پرخاشگر یا نگران شود.

مطلب مرتبط: تکنیک هایی برای کمک به بیان هیجانات و احساسات فرزندمان

منبع : /www.apprendre-a-etre-parent.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...