تماس با ما

در مقابل تحرک و جنب و جوش کودکان مقاومت نکنید!


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تحرک در کودک بستگی به دو عامل تندرستی و بیماری دارد اما والدین معمولا کودکانی را که جنب و جوش زیادی دارند، نمی پذیرند.چرا؟در حالی که جنب و جوش بیش از اندازه کودک ناشی از فعالیت زیاد اوست.
کودکی که آرام نمی نشیند مرتبا از مبل بالا می رود یا یخچال را باز میکند، در پارک راه می رود ، آرام نمیگیرد و به اصطلاح والدین را ذله میکند نیاز به مواظب بیشتری دارد تا صدمه ای نبیند.
چنین کودکانی یا از چیزی رنج میبرندکه والدین باید آن را دریابند و با راهنمایی پزشک یا مشاور آن را شناسایی کنند و یا اگرعامل خاصی نباشد کودک بیش از ظرفیت سنی دارای هوش و استعداد ذخیره شده می باشد که بدین وسیله تخلیه سازی نیرو را انجام میدهد.
بعضی از والدین دچار افسردگی پنهان هستند که این امر عامل بسیار مهمی در زندگی کودکان می باشد و کودکان را نگران میسازد. در کودکان دو تا شش ساله افسردگی مادر برای کودک به منزله ی بلای آسمانی چون زلزله ی تاریخی شهر بم محسوب میشود.زیرا کودک از ناراحتی مادر مغموم و افسرده میشود و در نتیجه به دو طریق عکس العمل نشان میدهد :
1-    گوشه گیری
2-    جنب و جوش و تحرک
کودک از این طریق مادر را از ناراحتی رهایی می دهد و دنیایی زیبا میسازد. خانم "پوند" و همکارانش در یک بررسی میگویند : "میزان مشکلات رفتاری کودکان با شدت افسردگی مادران و کیفیت بد ازدواج والدین رابطه ی اساسی دارد."
کودکان دو تا شش ساله بیشتر به بازی علاقه مند هستند.بعضی از آنان بازی را با سروصدا دوست دارند.والدین باید با توجه به سن و پذیرش ذهن و جنسیت کودک اسباب بازی مناسب برایش تهیه کنند چرا که اسباب بازی برای کودکان به منزله ی قصر آمال و آرزوهای آنان می باشد.

مطلب مرتبط: بازی، ارزشمندترین فعالیت کودکان


پس والدین می بایست با توجه به علاقه و جنسیت کودک اسباب بازی برای او تهیه کنند و سعی نمایند که اسباب بازی بسیار گران قیمت و یا حالت دکور و چشم و هم چشمی نداشته باشد به طور مثال بازی با ماشین یا وسایل چرخدار و جلو و عقب بردن آن حالت نماد را دارد.
برای پسران بازی با مکعب های چوبی ، دستکاری اشیاء ، معلق زدن ، هل دادن ، دویدن ، پریدن ، چرخ سواری و بالارفتن درک آنها را افزایش میدهد و عروسک و لباسهایش برای دختران نشانگر تمایل آنها بر چرخه ی زندگی است و خانه سازی ، رقصیدن ، تقاضای کمک ، پوشیدن لباس بزرگسالان و دنبال بزرگسالان بودن در کودکان دختر نشانگر هماهنگی چشم و دست آنهاست و کاغذ مداد رنگیها برای دختران و پسران بازی لذتبخش هر دو گروه است.
اگر کودک اسباب بازی های خود را شکست والدین نباید با پرخاش او را متوجه آن سازند.در این حالت او از بازی کردن به دلیل ترس از عواقب آن خودداری میکند و یا لذت نمیبرد.
بعضی از بیماری های پنهان کودک را آزار میدهد و او را پرخاشگر می سازد.والدین باید کودک را از دو سالگی از نظر گوش ، که عامل شنیدن مطالب از سوی دیگران و به حافظه سپردن میباشد و چشم که عامل دیدن و توجه کردن است توسط پزشک متخصص معالجه کرده یا به سالم بودن این دو عضو اطمینان حاصل کرده باشند.
زیرا چه بسا که خوب نشنود یا نبیند ولی قادر به ابراز آن نباشد و والدین آن را عامل اختلال گفتاری وی بدانند.نارسایی در شنوایی و بینایی موجب میشود که والدین کودک را غیرمطیع و نا فرمان بخوانند.در حالی که او از نارسایی سمعی و بصری رنج میبرد.
مطابق یک بررسی 30% از کودکان دوساله یا زیر دو سال از اختلالهای گوش میانی و 20% از نارسایی چشم رنج میبرند که باید توسط پزشک شناسایی و معالجه شوند.
بعضی از مادران تحمل و شکیبایی شان در برابر حرکات کودک کم است و میگویند :"بگذار تا پدرت بیاید بهش خواهم گفت" یا به محض اینکه پدر وارد خانه میشود زبان گلایه را میگشایند.چنین مادرانی از نقش اصلی خود غافل هستند و اگر با شوهر اختلاف داشته باشند ، متاسفانه شوهر از گله ی مادر به جای اینکه توجه تربیتی داشته باشد اظهار خرسندی هم دارد. در حالیکه در برابر گله های مادر وظیفه ی پدر می باشد که کودک را متوجه اطاعت از مادر و قبول دستورات او بنماید و در تربیت فرزند اختلافها را کنار بزنند تا فرزندی شایسته تربیت کنند.

مطلب مرتبط: آیا پر جنب و جوش بودن کودک یک امتیاز است؟!

منبع: www.koodakonline.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...