تماس با ما

در مورد هیجانات فرزند خود چه می دانید؟ (2)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

چنانچه مقاله "اگر در مورد هیجانات فرزند خود چه می دانید (1)؟" را نخواندید از اینجا مطالعه کنید.

 

عکس العمل نسبت به احساسات

هیجانات خود به خود بوجود نمی آیند و افراد مختلف چیزها را به شکل های متفاوت احساس می کنند، هیجانات ما نیز در موقعیت های متفاوت بر اساس افکار ما شکل می گیرند. هنگامی که کودک نسبت به چیزی احساس خوبی ندارد، بهترین کار تشویق او به تلاش برای نگاه کردن به مسائل به شکل متفاوت است. با گفتن اینکه او نباید فقط  جنبه منفی کارها را ببیند فرزند خود را هدایت کنید تا موارد خوب را هم ببیند و اینکه موقعیت منفی پیش آمده درس خوبی برایش به همراه دارد...

به خصوص در مورد شرمنده شدن و احساس گناه کردن به فرزند خود کمک کنید تا ببیند آیا هیجاناتش عاقلانه هستند . اگر کودکی احساس کند که مستحق سرزنش است، از او مستقیم بپرسید: " چرا این فکر رو می کنی؟ " و به او کمک کنید تا بفهمد احساس گناه کردن معنی ندارد زیرا با کمک به او برای کشف احساس واقعی اش متوجه می شود افکارش درمورد احساساتش روشن نیستند و با بهتر فهمیدن آنها می تواند از شر احساسات منفی و بی فایده خلاص شود و با هیجانات و احساسات خود واقعی و بدون قضاوت رو به رو شود، به درستی موقعیت های سخت را پشت سر بگذارد بدون آنکه به او و دیگری لطمه ای وارد شود یا گره ای در عواطف و افکارش ایجاد شود که تا سالها نتواند از بند آنها رها گردد.

تمرین های عملی

 • با فرزند خود تقلید هیجانات را بازی کنید

         بهتر است قبل از انجام بازی با فرزند خود قبلا آن را تمرین کنید. 

 بازی را شروع کنید با گفتن : " من یه حس رو نشون میدم و تو با نگاه کردن به صورت من  حدس بزن چه حسی دارم."   بعد با صورت خود یکی از احساسات را تقلید کنید مثل غمگینی یا خوشحالی یا ... .

وقتی فرزندتان موفق شد احساس و نام آن را حدس بزند او را تشویق کنید و از او بپرسید : " میدونی چرا من خوشحالم؟" و مثال ساده ای برای او بیاورید که خودش قبلا تجربه کرده باشد مثل : " رفتن به پارک منو خوشحال می کنه ولی وقتی برف میاد و نمی تونیم بریم پارک من غمگین میشم." یا " وقتی با هم بازی می کنیم من خوشحال میشم" یا... .

بعد از آن اگر احساس می کنید فرزندتان آمادگی دارد می توانید از او بپرسید: " تو چه وقتایی ( یا از انجام چه کارهایی ) خوشحال میشی؟"

بعد به فرزند خود بگویید : " حالا نوبت توست که یه احساس رو نشون بدی و  من حدس بزنم چه حسی داری."  اگر فرزندتان همان احساس شما را تقلید کرد تعجب نکنید زیرا زمان لازم است تا خودش بتواند در این بازی خلاقیت به خرج دهد.

تا وقتی فرزندتان مایل است  بازی را ادامه دهید، یادتان باشد می توانید در زمان مناسب دیگری آن را دوباره انجام دهید.

 • داستانی برای فرزند خود تعریف کنید

کتابی را انتخاب کنید که شخصیت های داستان هیجانات مختلفی ابراز می کنند (مثلا قهرمان داستان ترسیده یا خوشحال، غمگین، نگران، گیج و ... است). در جایی که شخصیت داستان هیجان یا احساسی را بیان می کند خواندن را متوقف کنید و از فرزند خود بپرسید : " فکر می کنی او چه احساسی دارد؟" " چرا این احساس را پیدا کرده؟" یا " به صورتش نگاه کن، بگو از کجا فهمیدی که او این احساس را دارد.......؟ " یا " آیا قبلا حس........ ( نام احساس را بگویید) داشتی؟" ، "وقتی این حس رو داشتی چکار کردی؟" ، "بعد چی شد؟" ، "حالا .... ( نام شخصیت داستان را بگویید) باید چکار کند؟"

مدت زیادی روی هر حس توقف نکنید و گفتگو درباره آن را تا زمانی ادامه دهید که برای فرزندتان جالب است.

 

 • با کمک فرزند خود کتاب خلق کنید

کار آسانی است فقط به کاغذ، مداد یا ماژیک  و منگنه احتیاج دارید.

می توانید کتابی درباره هیجانات بسازید به این ترتیب که  از فرزند خود بخواهید صفحات آن را با چیزهایی که دلیل آن حس هستند پر کند. مثلا "کتاب شادی" می تواند شامل عکس ها، تصاویر، نقاشی ها و ... باشد که چیزها یا موقعیت هایی را معرفی می کند که موجب خوشحالی فرزندتان می شود. برای این کار از تصاویر مجلات یا عکسهای خانوادگی، دوستان، نقاشی ها، گفته های خود کودک و یا...   استفاده کنید و روی کاغذ بچسبانید.

همچنین می توانید کتابی بسازید که احساسات و هیجانات  متفاوت را نشان دهد مثل : شادی، غم، ترس، افتخار، شگفت زده، عصبانیت و... .

برای کودکانی که چیزهای زیادی برای گفتن درباره احساسات شان دارند می توانید از او بخواهید جمله ای در مورد احساسش یا چیزی که دلیل بوجود آمدن آن می شود بگوید تا شما آن را روی کاغذ بنویسید . بعد کودک می تواند برای به تصویر درآوردن احساسش تصویری را روی کاغذ بچسباند یا نقاشی کند بعد صفحات را به یکدیگر منگنه کنید.

صد البته این فعالیت ها برای فرزندتان لذت بخش تر  و سرگرم کننده تر می شود اگر شما همراهیش کنید و ممکن است برایش مشکل باشد اگر آنها را به تنهایی انجام دهد.

 • بازی " ای آینه ...چه می بینم" را با فرزند خود انجام دهید

برای این بازی از آینه ی دیواری یا یک آینه کوچک استفاده کنید.

به آینه نگاه کنید و مثلا حالت حس خوشحالی را به صورت خود بدهید. و بگویید : " ای آینه، آینه چی می بینم؟" بعد همان حالت صورت را به  فرزند خود نشان دهید و بعد از چند لحظه دوباره به آینه نگاه کنید و بگویید : " یه  مامان خوشحال می بینم که منو نگاه می کنه."

حالا آینه را به طرف فرزند خود برگردانید و بگویید: "نوبت توست." اگر لازم شد جمله " آینه آینه، چه می بینم" را برایش یادآوری کنید یا می توانید با هم بگویید. بعداز او بخواهید یکی از احساسات را انتخاب و با حالت چهره بیان کند و  به او کمک کنید تا بگوید : " یه بچه ( نام احساس را بگویید) می بینم که منو نگاه می کنه.!"

در این بازی هم اگر فرزندتان همان احساس شما را تقلید کرد تعجب نکنید و بازی را تا آنجا که مایل است ادامه دهید.

 

بیان کردن هیجانات

گاهی کودکان احساساتشان را به شکلی مشکل ساز نشان می دهند. مثلا هنگامی که" ناراضی" است فریاد می زند یا وقتی عصبانی است کسی را می زند. در این موارد به فرزند خود یاد دهید که چگونه می تواند به شکل مناسب و متفاوت عمل کند .مثلا می تواند :

 • کمک بخواهد
 • مشکلش را بوسیله کلمات حل کند
 • به جای آنکه به فرزند خود بگویید این کار را نکن ( مثل پرتاب کردن اسباب بازی ها) به او یاد دهید وقتی عصبانی است به جای پرتاب کردن اسباب بازی ها  بگوید : " من عصبانی هستم."
 • یا پیش فرد بزرگسال برود و با او در مورد احساسش صحبت کند
 • نفس عمیق بکشد
 • احساسش را توصیف کند
 • فکر کند چطور می تواند به شکل دیگری جز زدن و پرتاب کردن احساسش را نشان دهد
 • کمی آرام بگیرد و دوباره سعی کند
 • کاری که در حال انجام آن هست را متوقف کند و چیز دیگری را شروع کند
 • بخواهد نوازشش کنند.

احساسات مختلف

معمولا در مورد احساساتی مثل : خوشحالی، غمگینی، عصبانیت با فرزندان خود صحبت می کنیم در حالیکه هیجانات متعدد دیگری نیز وجود دارد که فرزندتان باید بیان کردن آنها را یاد بگیرد:

طیف هیجانات

 • به وجد آمدن-  شادی- آسودگی
 • ستایش- طرفداری- تسلیم
 • وحشت- ترس- دلهره
 • شگفت زده_ متعجب- سرگرم کننده
 • اندوه- غم- فکر و خیال
 • بیزاری- انزجار- بی حوصله
 • خشم- عصبانیت- نارضایتی

مطلب مرتبط: تکنیک هایی برای کمک به بیان هیجانات و احساسات فرزندمان

منبع: apprendre-a-etre-parent.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...