تماس با ما

5 نکته برای آنکه بدانید فرزندتان آماده رفتن به مهد است


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

برخی از کودکان با میل وارد مهد کودک می شوند اما مرحله یادگیری آکادمیک و زندگی اجتماعی را  بدون آمادگی قبلی شروع می کنند به همین دلیل کار  برای آنها، مربیان، همکلاسی ها و والدین سخت می شود و کودکان نمی توانند از حضور در مهد و فعالیت های آن لذت ببرند. گاهی عدم آمادگی کودکان ممکن است لطمه های آموزشی، اجتماعی یا عاطفی وارد کند به همین دلیل وظیفه والدین است آمادگی های لازم را قبل از 3 سالگی که سن مناسب برای ورود به محیط مهد کودک است،  به فرزندان خود بیاموزند. همه می دانیم قبل از ورود به محیط های آموزشی و  زندگی اجتماعی، اولین کلاس درس خانواده است و کودکان با آموخته های خود از والدین و محیط زندگی وارد مهد کودک، پیش دبستان یا دبستان می شوند. به همین دلیل آنها باید آمادگی مواجه شدن با قوانین و روابط متفاوت را داشته باشند.

اگر می خواهید فرزندتان بهره ی کافی از محیط آموزشی که در آن قرار می گیرد را ببرد، بهتر است اول آمادگی خود و سپس فرزندتان را بسنجید تا بی گدار به آب نزنید. در اینجا به 5 مورد اشاره شده که می تواند نشانه ها و شرایط لازم برای ورود به محیط آموزشی باشد که با در نظر گرفتن آنها می توانید به فرزند خود توانایی سازگاری، فعالیت و هماهنگی را اهدا کنید تا  احساس خوبی هم به خود، هم به مهد کودک و هم به روابطش با دیگران داشته باشید. موفق باشید.

مطالب مرتبط : قرار است کودک خود را به مهد بفرستید؟

1- تمیزی

بهتر است برای آموزش تمیز بودن و استفاده از توالت منتظر آخرین تابستان که فرزندتان برای ورود به مهد کودک آماده می شود  نمانید زیرا با توجه به تفاوت میان کودکان و نیاز آنها به زمان کافی، ممکن است یادگیری تمیز بودن زمان زیادی طول بکشد ( حداقل سه ماه کامل).

مطالب مرتبط : آمادگی کودکان برای استفاده از لگن به جای پوشک (1)

 

2- جدایی

اگر فرزندتان عادت به دوری از شما دارد و قبلا  فرد دیگری نیز از او نگهداری می کرده، رفتن به مهد کودک آسانتر می شود. البته همچنان نیاز هست که روز اول او را همراهی کنید و حداقل نصف روز را در مهد بمانید.

گاهی با مشاهده نگرانی یا اضطراب مادر برای ترک فرزند، کودک نیز دچار نگرانی می شود و شروع به گریه کردن می کند پس بهتر است به درستی خود را قانع کنید که بلاخره دیر یا زود فرزندتان باید بزرگ شود .

 

3- استقلال

با رعایت بعضی چیزهای ساده اما مهم به فرزند خود اجازه دهید بتواند در مهد فعالیت هایش را مستقل انجام دهد. بهتر است کار را برای او و مربی آسان کنید مثلا کفشهای بدون بند و چسب دار و شلوارهای  کمر کشی به تن او کنید و از پوشاندن شلوار و کفشهای بند دار خودداری کنید.توصیه دیگر اینکه بهتر است لباسهایش را نیز علامت بزنید ( مثلا با نخ رنگی گوشه ای از لباس را کوک بزنید).

نتیجه تصویری برای ‪enfant maternelle‬‏

4- اجتماعی بودن

اگر فرزند شما دارای خواهر یا برادر است یا به شکلی در گروه و همراه  کودکان دیگر نگه داری می شده است، می تواند روابطش با کودکان دیگر را  آسانتر مدیریت کند زیرا برای کودکانی که تجربه زیادی در رابطه با زندگی جمعی ندارند، هماهنگی و سازگاری با کودکان دیگر سخت تر است. در این سنین معمولا کودکان هنوز یاد نگرفته اند با یکدیگر به نرمی رفتار کنند به همین دلیل گاهی باید بلد باشند از خود دفاع کنند پس توجه داشته باشید فرزندتان باید به اندازه کافی بلد باشد حرف بزند تا بتواند حرف خود را به دیگران بفهماند.

 

5-  کنترل هیجانات

اگر هدف شما از فرستادن فرزندتان به مهد کودک تقویت یادگیری ها و آشنایی با زندگی و مهارت های اجتماعی است بهتر است مطمئن شوید برای یادگیری در محیط آموزشی، آماده است مثلا بتواند بپذیرد دوران مخالفت کردن گذشته و باید خود را با چیزی که از او انتظار می رود هماهنگ سازد، بتواند هیجاناتش را کنترل کند (لوس کردن و هیاهو در مهد جایی ندارد ) و به قوانین ادب و نزاکت احترام بگذارد ( مثلا از کودکان  خواسته می شود به مربی خود احترام بگذارند، اسباب بازی ها را سر جای خود برگردانند و...) .

مطالب مرتبط : در مورد هیجانات فرزند خود چه می دانید (1) 

 

منبع : www.bebevallee.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...