تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

شکست بخشی از  یادگیری است . کودکان از ورای مشکلات و شکست ها  عزت نفس خود را میسازند و بسیار مهم است در این زمینه آنها را تشویق به استقامت کنیم  و یادآور شویم شکست مرحله ای از تکامل  اوست نه قضاوت درباره ارزش او.

نکته مهم این است کودکی که با شکست مواجه شده را تشویق کنیم تلاش را رها نکند و دوباره سعی کند.

چگونه استقامت کردن را ترویج دهیم

توصیه هایی داریم که والدین با عمل کردن به آنها می توانند به بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان هنگام شکست کمک کنند :

  • در پشتیبانی ها و تشویق ها صادق و مثبت باشید. بدون انکار نقطه ضعف های فرزندتان، توانایی هایش را یادآوری کنید تا به او اعتماد به نفس دهید و برای کمک به استقامت کردن، موفقیت های او در گذشته را  یادآور شوید.
  • کمک کنید اهداف واقعی داشته باشد. فرزندتان برای پیشرفت نیاز به چالش دارد اما چالش ها باید در سطح توانایی هایش باشد و برعکس، انتظار بیش از اندازه می تواند او را دلسرد کند. به خود یادآوری کنید هر کودک متفاوت از دیگری است و باید به ریتم یادگیری فرزند خود احترام بگذارید و توانایی ها و محدودیت هایش را در نظر داشته باشید.
  • او را به خاطر تلاش هایش تشویق کنید. بسیار مهم است که کارها، نتیجه و تلاش های فرزندتان را ارزشمند بشمارید. مثلا می توانید به او بگویید: "آفرین پیشرفت کردی!" یا "تا اینجا کارت رو خیلی خوب انجام دادی و میتونی به خودت افتخار کنی" یا " تو توی این کار خیلی خوب عمل کردی" یا " آفرین، خیلی خوب از هوشت استفاده می کنی." این تشوبق ها به او یاد می دهد توانایی انجام کارها را دارد و می تواند بهتر عمل کند.

Image result for aider enfant a affronter les echecs

  • قدم به قدم با او پیش بروید. اگر فرزند شما مشکلاتی دارد می توانید به او کمک کنید تا هدف حل کردن یک مشکل بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم یا مرحله به مرحله آنها را حل کند. با مشاهده پیشرفت های مرحله به مرحله تشویق می شود و اعتماد به نفس بیشتری مقابل چالش هایی از همان دست که در آینده خواهد داشت، پیدا می کند. مثلا اگر می خواهد اتاقش را  از شما جدا کند( که چالش بزرگی است) ابتدا هدف را خوابیدن در اتاق خودش اما با همراهی شما، قرار دهد، مرحله بعد تا هنگامی که خوابش ببرد شما کنارش بمانید، مرحله بعد با خواندن کتاب یا گفتن قصه او را همراهی کنید بعد از تمام شدن کتاب یا قصه به او شب به خیر بگویید و اتاق را ترک کنید (فراموش نکنید به ریتم فرزندتان در گذراندن هر مرحله احترام بگذارید).
  • برای پیدا کردن راه حل به او کمک کنید. پیشنهاد کنید چیزها را به شکل دیگری ببیند. کمک کنید برای حل مشکل سوالاتی از خودش بپرسد تا بهترین روشی که برایش مناسب است را پیدا و کارهایی که می تواند موفقیت بیشتری به همراه داشته باشد را کشف و تعیین کند.
  • از فرزند خود بیش از اندازه حمایت نکنید. معمولا والدین وسوسه می شوند وقتی فرزندشان با مشکل یا  مانعی رو به رو می شود، کارهایی را به جای او انجام دهند تا زندگی برایش آسانتر شود. اگر شما به جای او همه کارها را انجام دهید  فرزندتان باور خواهد کرد خودش به تنهایی قادر نخواهد بود از پس مشکلات برآید و در طولانی مدت ممکن است میل به سعی و تلاش کردن را از دست بدهد. برای حمایت بهتر او در مقابله با مشکلات، بیشتر تلاش کنید او را به شناسایی ضعف ها و اشتباهاتش هدایت کنید.
  • مشکلات او را مسخره نکنید.  با فرزند خود همدردی کنید و اجازه دهید احساساتش را در مقابل شکست یا موانعی که باید از سر بگذراند بیان کند. در مواجه با شکست های او آرام و صبور باشید.
  • الگوی مناسبی باشید. کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند به خصوص از والدین. اگر در مقابل شکست های خود رفتار خوبی نشان ندهید یا با اولین تلاش بی سرانجام جلو رفتن را رها کنید، فرزندتان نتیجه گیری خواد کرد که استقامت کردن بی حاصل است.

موفق باشید

منبع :  http://naitreetgrandir.com/

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...