تماس با ما

حساسیت هایی که برای اسباب بازی باید داشته باشیم (گفتگو)


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

خانم دکتر فریبا عرب گل فوق تخصص روانشناسی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این گفتگو همراه ما هستند:

 

خانم دکتر! اصلا چرا باید در خرید اسباب ‏بازی‏ برای بچه ‏ها حساسیت به خرج داد و دقت کرد؟ مگر اسباب‏ بازی‏ هم در تربیت و شکل‌گیری شخصیت ما نقش دارد؟

بله، به طور کلی بازی نقش مهمی ‏در بروز و نشان دادن احساسات، ارتباط با دیگران و شکل‌گیری شخصیت کودک دارد. انتخاب اسباب‏ بازی هم یک بخش مهم در بازی است. لازم است که انتخاب و خرید اسباب ‏بازی‏ با هدف انجام شود. مثلا برخی اسباب بازی‏ها در تقویت قدرت تمرکز و توجه موثرند. بعضی خلاقیت و قدرت فکری بچه ‏ها را بالا می‏برند. بعضی اطلاعات عمومی ‏بچه ‏ها را بیشتر می‏کنند و برخی موجب تقویت مهارت‏های حرکتی می‏شوند. گاهی هم ممکن است هدف خرید اسباب‏ بازی‏ لذت بردن و شاد بودن بچه‏ ها باشد. به هر حال، انتخاب اسباب ‏بازی‏ مناسب موجب پرورش خلاقیت و افزایش توانایی‏های کودک و گسترش ارتباط او با دیگران و آماده‌سازی او برای نقش‌های واقعی‌اش در زندگی آینده می‏شود. مثلا وقتی برای یک دختربچه عروسک می‏خریم او را به طرف پذیرفتن نقش‌های متناسب با جنسیتش راهنمایی می‌کنیم. او در بازی با عروسک خود رفتار بزرگ‌ترها را تقلید می‏کند، می‏گوید عروسکم سردش شد، گرسنه شد یا خوابش می‏آید، باید به او شیر بدهم یا او را بخوابانم... او در این بازی به نوعی نقش مادری را تجربه می‏کند، نقشی که او قرار است در آینده در زندگی واقعی ایفا کند.

 

پس اسباب‌بازی را باید متناسب با جنسیت کودک انتخاب کرد؟

بله، ما برای یک پسربچه عروسک نمی‏خریم چون نمی‏خواهیم در آینده مردی شود که نقش مادری را ایفا کند. او قرار است در آینده پدر شود و حتی اگر ببینیم که یک پسربچه به اسباب‏ بازی‏‏های دخترانه، بازی با دختران یا پوشیدن لباس‌های دخترانه علاقه نشان می‌دهد، باید در وضعیت او دقت و توجه بیشتری کنیم.

 

یعنی باز هم می‏رسیم به این نکته که در خرید اسباب‏ بازی‏ باید به جنبه‏ های آموزشی توجه کرد؟

بهتر است این‌طور باشد و خرید اسباب‏ بازی‏‏هایی که هیچ جنبه آموزشی ندارند، به تخلیه هیجانات کودک کمک نمی‏کنند و موجب ارتباط او با دیگران نمی‏شوند، محدود شود.

 

محدود شود؟ یعنی بعضی وقت‏ها اشکال ندارد؟

بله، اگر کودکی این نوع اسباب‏بازی‏ها را اصلا نداشته باشد و همیشه در حسرت تجربه یکی از آنها بماند، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. مثلا ماشین کنترلی را درنظر بگیرید. این اسباب‏ بازی خیلی به تقویت خلاقیت کودک کمک نمی‏کند و جنبه آموزشی چندانی ندارد اما اگر بچه این اسباب‏ بازی‏ را نداشته باشد، ممکن است با خودش فکر کند که چرا دیگران دارند و او ندارد و یا دلش بخواهد بداند ماشین کنترلی چه‌طور کار می‏کند.

 

چه اسباب‏ بازی‏هایی برای چه سنی مناسب است؟

دسته‌بندی مشخصی وجود ندارد اما تا 2 سالگی باید بیشتر از اسباب‏ بازی‏‏هایی استفاده ‏شود که تحریک حسی و حرکتی برای بچه‏ ها ایجاد کند. مثلا جغجغه موجب تحریک سیستم شنوایی کودک می‏شود یا اسباب بازی‏‏های رنگی که بالای تخت کودک نصب می‏شود، قدرت بینایی کودک را تحریک می‏کند. اما در عین حال باید امن باشد. امن یعنی این که تیز و برنده نباشد و رنگ و جنسش طوری باشد که آسیب‏های فیزیکی و مسمومیت ایجاد نکند.

 

و بعد از دو سالگی چه‌طور؟

از دو سال به بالا اسباب‏ بازی‏‏هایی بهترند که در تقویت خلاقیت، مهارت حل مساله و تمرین برای ایفای نقش‌های دوران بزرگسالی نقش داشته باشند؛ مثل لگو یا ساختنی ها. البته پدر و مادر وقتی می‏بینند کودک نمی‏تواند با این اسباب‏ بازی‏‏ها کار کند، نباید خودشان این کار را انجام دهند. باید نظارت کنند تا او خودش با این اسباب ‏بازی‏‏ها کار کند.

مطلب پیشنهادی: اسباب بازی مناسب سن کودکان (1)

 

ولی این روزها تنوع اسباب‏ بازی‏‏ها خیلی زیاد شده! آیا درست است که برای بچه‌هایمان اسباب‏ بازی‏‏های متنوع بخریم و اتاقش را با اسباب‏ بازی پر کنیم؟

نه، منظورم این نبود. اگر این کار را بکنید که دیگر کودک فرصت کافی برای بازی با اسباب‏ بازی‏هایش را ندارد و راه استفاده از آنها را یاد نمی‏گیرد. خرید اسباب‏ بازی‏ برای کودک باید جنبه تشویقی داشته باشد. بچه باید برای رسیدن به خواسته‏ هایش کمی تلاش کند و صبر و انتظار بکشد. اگر ببیند که همیشه همه چیز برایش به راحتی و بدون هیچ تلاش و کوششی فراهم می‏شود، در آینده همین انتظار را خواهد داشت.

 

گاهی وقتی بچه‌ها یک اسباب‏ بازی‏ را در ویترین مغازه می‏ بینند، به اصرار از ما می‏خواهند آن اسباب‏ بازی‏ را بخریم. در این‌مواقع باید چه‌طور با کودک برخورد کرد؟

چه در مورد خرید اسباب‏ بازی‏ و چه در موارد دیگر اصل کلی این است که اگر خواسته کودک منطقی بود و ما تشخیص دادیم که نیاز دارد برایش می‏خریم اما اگر دیدیم چیزی را می‏خواهد که مانند همان را دارد یا به تشخیص ما خواسته‌اش غیرمنطقی است، آن وقت باید به او بی‌توجهی کنیم.

 

توصیه آخر

والدین برای بازی با بچه‏ ها وقت بگذارند و در بازی با آنها شریک شوند و طوری بازی کنند که انگار خودشان هم بچه هستند. این کار موجب می‏شود ارتباط بین والدین و کودک تقویت شود و در موقع لزوم کودک از والدین حرف‏شنوی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: 7 نکته مهم در خرید اسباب بازی کودک

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...