تماس با ما

کدام فعالیت ورزشی را برای فرزندم انتخاب کنم؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

انجام فعالیت ورزشی به جای ساعت ها چشم دوختن به تلویزیون و وسایل الکترونیکی، عادت فعال بودن را به ارمغان می آورد. اما اهمیت ورزش کردن کودکان برای قهرمان شدن نیست بلکه پی بردن به لذت ورزش کردن است.

قبل از 5 سالگی، بازی های مربوط به هوشیاری به کودک اجازه می دهد به وجود بدنش پی ببرد و چابک شود. از 6 تا 8 سالگی، فعالیت های ورزشی مهارتهای جهت یابی در فضا ( مثل رفتن به سمت چپ، راست، کنار، ...) و هماهنگی های بدن را بهتر می سازد. بعد از 8 سالگی، روی تکنیک های ورزشی و حرکات دقیق تمرکز می شود. در همه سنین، ورزش کردن مانع اضافه وزن بدن می شود و به افزایش اعتماد به نفس ، تلاش کردن و اجتماعی شدن کمک می کند.

انتخاب با فرزند شماست

انتخاب فعالیت ورزشی به عهده فرزند شماست و تنها قانون از جانب شما این است که تا پایان دوره  ثبت نام  باید فعالیتی که انتخاب کرده را ادامه دهد. همه کودکان با دوران بی انگیزگی رو به رو می شوند اما وظیفه والدین است که آنها را با مسئولیت پذیری آشنا کنند و تعهداتشان را یاد آوری کنند وگرنه فرزندتان عادت می کند با برخورد با اولین مانع تسلیم شود و در عوض به او امکان تعویض و انتخاب فعالیت دیگر بعد از پایان زمان ثبت نام را دهید .

بعضی از ورزش ها مثل ژیمناستیک یا دومیدانی گاهی کمی  بیشتر از ورزش های دیگر رقابتی می شوند که در این سن قبل از هر چیز کودکان نیاز دارند اجتماعی شوند و کار تیمی انجام دادن را یاد بگیرند بعدها در سنین نونهالی می توانند میل به مقایسه کردن خود با دیگری را تجربه کنند.

مطلب پیشنهادی: در مقابل تحرک و جنب و جوش کودکان مقاومت نکنید!

 

چیزی که فرزندتان کسب می کند

هر ورزش امتیازات خاص خودش را دارد و موجب تقویت برخی از مهارت های کودکان می شود. ورزش های گروهی (فوتبال، هندبال، بسکتبال، والیبال) جابجایی در محیط را  یاد می دهد، کودک مهارت عمل و بازتاب عمل و تبادل با دیگران را کسب می کند. بازی با راکت ( تنیس، بدمینتون، پینگ پنگ) دقت در حرکت را می آموزد، رقص و انواع اسکیت امکان کشف تعادل بدن را می دهد. شنا، تعادل و تبادل شباهت ها با حیوانات را میسر می سازد و ورزش های آبی (انواع تخته ها و قایق های بادبانی ، موج سواری، شنا ...) مهار عناصر خارجی (آب، باد) و اعتماد به نفس را تقویت می کند.

توجه : آسم، دیابت یا چاقی

کودکی که عارضه آسم دارد با کنترل و تحت درمان مناسب می تواند ورزش کند . فعالیت فیزیکی به کودکانی که عارضه دیابت دارند نیز پیشنهاد می شود زیرا به تنظیم میزان قند در خون کمک می کند و بالاخره تمرینات فیزیکی برای کودکانی که اضافه وزن دارند ضروری است تا به آنها اعتماد به نفس دهد. در فعالیت های ورزشی ابتدا می توان نقش داور را به آنها محول کرد.

توجه : توصیه هایی که در این مقاله در مورد فعالیت های ورزشی کودکان دارای عوارض آسم، دیابت و چاقی شده فقط جنبه پیشنهاد دارد و بهتر است قبل از هر تصمیمی با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا بتوانید تصمیم مناسب بگیرید.

همچنین شما می توانید از گروه بازی های ورزشی فرفرک هم برای پیدا کردن مناسب ترین اسباب بازی های ورزشی بازدید فرمایید.

منبع : http://www.grandiravecnathan.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...