تماس با ما

خوش گذرانی با دلبندم: ایده هایی برای بازی


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

بازی های ساده در منزل بهترین سرگرمی و بهترین لحظات برای کودکان در کنار والدین را فرآهم می کند. هرگز از قدرت و اهمیت این بازی های قافل نشوید. در برنامه روزانه خود وقت کمی را دور از هیاهوی زندگی امروزی به این بازی ها با فرزند خود اختصاص دهید:

حواستو جمع کن کوچولو

 چشم های فرزندتان را ببندید و از جهات متعدد و در فواصل گوناگون او را صدا کنید. به اشیای متعدد مثل چوب، آهن، شیشه و... ضربه بزنید و از او بخواهید به تفاوت صداها توجه کند. سپس چشم های او را ببندید و دوباره همان کار را انجام دهید. آیا کودک تان درست حدس می زند و صداهای متعدد را می شناسد؟

 بازی کلمات را فراموش نکنید. هر کدام از افراد خانواده یک کلمه بگوید و نفر بعدی کلمات قبل را تکرار کند و کلمه ای جدیدی هم به آنها بیفزاید. بازی بیست سوالی، بازی هیجان انگیزی است که به افزایش توجه و تمرکز کودک تان کمک می کند.

 اسمی را بگویید و از کودک تان بخواهید اسمی بگوید که حرف اول آن با آخرین حرف اسمی که شما گفته اید شروع شود. این بازی ها علاوه بر تقویت حافظه و تاثیر مطلوب بر افزایش قدرت توجه و تمرکز برای کودک جالب و هیجان انگیز خواهد بود. برای جذاب تر شدن بازی می توانید جایزه ای هم در نظر بگیرید. مراقب باشید که زمان بازی طولانی نشود و کودک تان را خسته نکنید.

  

بیا با هم بازی کنیم

 از اسباب بازی هایی که برای افزایش قدرت توجه و تمرکز در بازار موجود است، استفاده کنید مثل کارت هایی که به صورت دو به دو به هم مربوط است، کارت های مشاغل و لوازم آن. در مورد یک شیء توضیح دهید و از کودک بخواهید که بگوید چیست.

 

مطلب پیشنهادی خوش گذرانی با دلبندم: کاردستی های پاییزی

بازی تقویت حافظه تدی خرسه 

 

چشم کودک را ببندید و از او بخواهید با لمس کردن شیء که در دست دارد، اسم آن را بگوید. می توانید هر روز یک جمله یا یک کلمه به کودک بگویید و در فواصل روز و به طور ناگهانی بخواهید که آن را برایتان تکرار کند و هر روز جمله یا کلمه تان را تغییر دهید.

 فرزندتان را از اتاق خارج کنید و جای یک شیء را عوض کنید و از او بخواهید این تغییر را پیدا کند.

  یکی از تمرینات بسیار خوب که برای فرزندتان نیز جذابیت دارد، خواندن داستان است، کتابی را برای فرزندتان بخوانید و از او بخواهید هر وقت به اسم خاصی که در کتاب تکرار شده رسیدید، کلمه خاصی بگوید (مثلا شنل قرمزی در کتاب شنل قرمزی و مادر بزرگ.)

  

چشم چشم، دو ابرو

 اگر فرزند شما در سنین قبل از مدرسه است و توانایی نقاشی کشیدن دارد، می توانید از این فرصت استفاده کنید و تمریناتی جهت افزایش توجه و تمرکز به او بدهید. برای کودکتان نقاشی بکشید.

به طور مثال یک آدمک یا حیوان و یکی از اجزای آن را رسم نکنید. از کودک بخواهید نقاشی را کامل کند. در مراحل اولیه اجزای مهم مثلا دست یا پا را رسم نکنید و به مرور به سراغ اجزای ریز مثل اجزای صورت و ... بروید. در دو طرف صفحه نقاشی هایی که دو به دو به هم مرتبط است بکشید و از کودک بخواهید آنها را به هم وصل کند.

 اشکال متعدد در دو طرف صفحه بکشید و از او بخواهید اشکال هم شکل را پیدا کند. اشکال ساده ای را با نقطه چین بکشید و از فرزندتان بخواهید آنها را به هم وصل و شکل را پیدا کند.

 به مرور اشکال تان را پیچیده تر کنید. خطی را با رنگ های متعدد رسم کنید و از کودک بخواهید این خط را ادامه دهد و ترتیب رنگ ها را حفظ کند (در ابتدا از دو رنگ و کم کم رنگ ها را بیشتر کنید.) این تمرینات علاوه بر کمک به افزایش توجه و تمرکز کودک، در هماهنگی چشم و دست که برای کودکان در سنین مدرسه ضروری است، مفید می باشد.

 

کارهای ساده

نقل های رنگی یا انواع تنقلات را داخل سینی ریخته و از کودک بخواهید یکی از رنگ ها یا یکی از انواع تنقلات را جدا کند. هر کدام را که درست انتخاب کرد، می تواند به عنوان جایزه بخورد.

انواع حبوبات را داخل یک سینی ریخته و از فرزندتان بخواهید یک یا دو نوع از آنها را جدا کند.

در حد توان فرزندتان وظایفی را به او واگذار کنید. به طور مثال به تعداد نفرات قاشق و چنگال بیاورد، در چیدن و جمع کردن میز کمک تان کند، در هنگام پختن غذا از او بخواهید بعضی وسایل را برایتان آماده کند و...

مطلب پیشنهادی خوش گذرانی با دلبندم: ساخت کاردستی با درب بطری ها

منبع: vista.ir

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...