تماس با ما

چطور آداب معاشرت را به فرزند خود یاد دهیم؟


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

داد زدن در مکان های عمومی و امتناع از دست دادن به بزرگترها، از رفتارهای نامناسبی هستند که کودکان باید از آن‌ها خودداری کنند. به‌ طور طبیعی، هر کودکی ممکن است رفتارهای نادرستی داشته باشد و این وظیفه والدین است که با مهربانی و آموزش کودک خود از وقوع این رفتارها جلوگیری کنند. در ادامه به چند مورد از این شیوه‌های مهم و موثر اشاره می‌کنیم.

 

بیان آداب در قالب داستان

والدین نمی‌توانند با نصیحت کردن آداب را به کودکان خود بیاموزند. کودک فقط این نصیحت‌ها را می‌شنود و درنتیجه امکان فراموش کردن آن نیز بیشتر خواهد بود. سعی کنید در هنگام یاددهی آداب کودکان، موارد را طوری به کودک خود بیان کنید که برایش جالب و سرگرم‌کننده باشند. برای مثال، می‌توانید آداب خاصی را در قالب یک داستان مهیج و سرگرم‌ کننده به کودک خود بگویید. استفاده از این روش باعث می‌شود که کودک شما تا پایان داستان حواسش جمع باشد و همچنین امکان یادآوری یک داستان آموزنده بیشتر است.

فرض کنید می‌خواهید به کودک خود بگویید  به هنگام ملاقات با دیگران باید با آن‌ها تماس چشمی برقرار کند و به آن‌ها دست دهد؛ اما چرا باید به هنگام ملاقات با افراد دست دهیم؟ شما دست خود را به سمت دیگران دراز می‌کنید تا نشان دهید که هیچ اسلحه‌ای ندارید و این کاری بود که مردم در قرون‌وسطی انجام می‌دادند تا به‌طرف مقابل خود نشان دهند که قصد آزار و اذیت او را ندارند. همین منشا دست دادن را والدین می‌توانند به‌ صورت داستان به کودک خود بیان کرده و درنتیجه او را ترغیب به دست دادن و برقراری تماس چشمی به هنگام ملاقات با دیگران کنند.

بیان آداب در قالب شعر و ترانه

کودکان (مخصوصا پسرها) علاقه شدیدی به صداهای بدن دارند. صداهای بدن یا از دهان یا مقعد خارج می‌شوند و خارج شدن این صداها در زمره رفتارها و آداب مناسب نیستند و کودکان باید از بروز این صداهای بدن در انظار عمومی خودداری کند.

نباید این رفتار کودکان را با خشونت جواب داد. سعی کنید با آواز و موسیقی این رفتار را به کودک خود آموزش دهید که از بروز چنین صداهایی در انظار عمومی خودداری کند. برای مثال، با استفاده از شعرهای «بجو آروم آروم...بخور بخور بدون صدا...وقتی‌که صدا داد...بگو بگو ببخشید... ببخشید و ببخشید» و «وقتی‌که آروغ زدی بگو بگو ببخشید...ببخشید و ببخشید» این آداب رفتاری را به کودک خود آموزش دهید.

با استفاده از شعر و ترانه می‌توانید درس سلامتی و دیگر آداب رفتاری را هم به کودک خود آموزش دهید. به کودکان یاد دهید که غذا را به این دلیل جذب بدن خود می‌کنیم که غذا حکم سوخت را برای ما دارد. غذا به فکر کردن و ورزش کردن ما کمک می‌کند، اما گاهی از اوقات مصرف بعضی از غذاها باعث آروغ زدن یا باد در کردن می‌شوند. پس سعی کنید که مراقب باشید این رفتار از شما سر نزند و باعث آزار افراد دوروبرتان نشوید.

 

تمرین آداب در خانه

فرض کنید می‌خواهید کودک خود را به یک رستوران ببرید. ابتدا توصیه می‌شود که در خانه آداب غذا خوردن و رفتار در رستوران را به کودک خود آموزش دهید.

برای این منظور می‌توانید میز ناهارخوری خود را به‌ مانند میز رستوران بچینید و غذا خوردن در رستوران را در خانه با کودک خود تمرین کنید. توصیه می‌شود که حتی کودک شما و شخص شما لباس‌های بیرونی خود را بپوشید و فضا را طوری برای کودک خود مهیا کنید که انگار کودک شما در حین غذا خوردن در یک رستوران واقعی است. چند آداب غذا خوردن را به کودک خود یاد دهید. مثلا به او بگویید که وقتی‌که یکی از چیزهای روی میز را می‌خواهد که نزدیکش نیست باید از فردی که آن چیز نزدیکش است با کلمه «لطفا» آن چیز را طلب کند و پس از گرفتن آن چیز از کلمه «ممنونم» استفاده کند.

به کودک خود بگویید که باید با دهان بسته غذا را بجود، با دهان پر حرف نزند و قاشق و چنگال و کارد را به‌ مانند یک مداد و نه یک بیل در دستان خود نگه دارد. وقتی‌که کودک شما این رفتارها را به‌ خوبی در این جلسه تمرینی انجام داد به این معنا است که کل خانواده در این موفقیت سهیم است و والدین می‌توانند به کودک خود جایزه دهند. جایزه کودک می‌تواند یک شام خوب در یک رستوران عالی باشد.

در این جلسه تمرینی مدام همه‌ چیز را به کودک خود گوشزد نکنید، بلکه اجازه اشتباه کردن نیز به او بدهید و طوری رفتار کنید که انگار مربی تمرینی او هستید و او یک فرد مبتدی است. آداب غذا خوردن چیزی نیست که فردی ذاتا آن‌ها را بلد باشد بلکه فرد باید با تمرین و همچنین بروز اشتباهات و درس گرفتن از این اشتباهات آن را یاد بگیرد.

منبع: niniban.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...