تماس با ما

مسئله تنها گذاشتن فرزند در خانه!


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تنها در خانه، برای اولین بار چطوری؟

چه زمانی می توانیم کودکمان را در منزل تنها بگذاریم؟ شما به عنوان یک والد چه زمانی حاضرید کودکتان را در منزل تنها بگذارید؟

چه سنی را مناسب می دانید که کودکتان را بدون مراقب تنها بگذارید؟

شاید این دسته از سوالات از لحاظ عرف پاسخی مشخص داشته باشد اما حقیقت امر این است که نمی توان یک روش و سن مشخص را برای این امر تعیین کرد.

بسیاری از والدین، به خصوص والدین شاغل نگران این هستند که دیرتر از بچه ها به منزل برسند. در برخی از موارد والدین ناچارند غروب از منزل خارج شده و بچه ها را در منزل تنها و بدون سرپرست بگذارند ولی در همین هنگام در اثر استرس و نگرانی و هجوم افکار ناراحت کننده، یا از بیرون رفتن منصرف می شوند و یا اینکه با سرعت و عجله خود را به منزل می رسانند.

در ادامه این یادداشت نکاتی را به شما متذکر می شویم تا اگر تصمیم گرفتید کودکتان را در منزل تنها بگذارید، آنها را مورد توجه قرار دهید:

- آیا فرزند شما به مرحله مسئولیت پذیری رسیده است؟ بچه ها را زمانی می توان در منزل تنها گذاشت که مسئولیت پذیر شده باشند. البته هیچ سن مشخصی برای این منظور وجود ندارد اما در صورتی به این مرحله رسیده که بداند وقتی در خانه تنهاست باید به جای تماشای تلویزیون و یا بازیهای رایانه ای به انجام تکالیف مدرسه بپردازد. همچنین باید توانایی قضاوت و استدلال هم داشته باشد تا در منزل را به روی هر کسی باز نکند و یا پشت تلفن به غریبه ها اعلام نکند که در خانه تنهاست

- بررسی کنید و ببینید آیا می توانید فرزندتان را به تنهایی در خانه رها کنید؟ برخی از بچه ها از تنها ماندن در خانه می ترسند ونمی توانند به تنهایی در خانه باشند، لذا تا زمانی که بچه ها برای این مساله آمادگی نیافته اند شما نباید به آنها فشار بیاورید.

- آیا فرزند شما دارای خواهر یا برادر کوچکتر یا بزرگتر از خود هستند؟ گاهی اوقات وقتی مسئولیت بچه  کوچکتر به فرزند بزرگتر داده می شود، باعث ایجاد درگیری، مشاجره، دعوا و منازعه میان آن دو به خصوص زورگویی به فرزند کوچکتر می شود. اگر فرزندان شما دارای چنین ارتباطی هستند، تنها گذاشتن آنها با هم بسیار اشتباه خواهد بود.

مطلب پیشنهای: قرار است کودک خود را به مهد بفرستید؟ قبل از آن این مقاله را بخوانید

 

- آیا منزل شما به اندازه کافی امن است؟ اگر همسایگانی مطمئن دارید، درب و پنجره هایتان محکم و دارای قفل های مناسب است و اگر فرزند شما می داند که دزدگیر چگونه کار می کند و در صورت مواجه شدن با مشکل می داند که مساله را چگونه  به چه کسی باید اطلاع دهد، پس می توانید وی را در منزل تنها بگذارید. از طرف دیگر اگر محل سکونتتان در محله های ناامن است، یا همسایگانتان سابقه نزاع دسته جمعی دارند و کلا خانواده های مطمئنی نیستند و .. تنها گذاشتن کودکتان در منزل اصلا عاقلانه و منطقی نخواهد بود.

- آیا به فرزندتان آموخته اید که در صورت مواجه شدن با مشکلات باید چه کار کند؟ و یا به بیان دیگر در مواقع آتش سوزی، مصدومیت و .. باید چه کار کرده و به چه کسانی اطلاع دهد؟

اگر پاسختان به همه این سوالات مثبت است پس وقت آن رسیده که گام بعدی را برداشته و به این موارد توجه کرده و عمل کنید:

- از گامهای کوچک شروع کنید. در ابتدا فرزندتان را تنها برای سی دقیقه تنها گذاشته و برای پیاده روی و خرید منزل را ترک کنید. سپس به مرور این زمان را  به یک ساعت افزایش داده و آن قدر این تلاش را ادامه دهید تا اطمینان حاصل کنید که فرزندتان توانایی تنها ماندن در منزل را دارد.

- قوانین را برای فرزندتان تکرار کنید. فرزند شما باید به طور روشن قوانین منزل را بداند که وقتی شما در منزل نیستید چه توقعاتی از وی دارید؟ این توقعات می تواند شامل نگهداری و توجه به خواهر یا برادر کوچکتر و یا انجام تکالیف مدرسه باشد و یا اینکه آیا اجازه دارد در زمان عدم حضور شما میزبان دوستانش باشد یا نه؟

- آمادگی برای مواقع اضطراری. فرزند شما باید بداند که در مواقع اضطراری چه کار باید بکند؟ چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کند و یا شماره تماس اورژانس، پلیس، آتش نشانی و ... را بلد باشد و از طرف دیگر بداند که با کارکنان این بخشها باید چگونه صحبت کند؟

- موقعیتهای مختلف تنهایی در منزل را برای فرزندتان مدل سازی کنید. برای این منظور شما می توانید چندین سناریوی تنهایی در خانه را برای فرزندتان تهیه کنید، مانند گم کردن کلید خانه، آمدن غریبه ای پشت درب منزل، گرسنه شدن،؛ نیاز به کمک در هنگام انجام تکالیف مدرسه، دیر رسیدن والدین به منزل، نحوه پاسخگویی به تلفن، قطع شدن برق و ..سپس نحوه برخورد با هر یک از این شرایط را به وی آموزش دهید.

اگر کلیه این آموزشها را به فرزندتان ارایه دادید ، دیگر تقریبا می توانید با اطمینان خاطر وی را برای ساعاتی در منزل تنها بگذارید اما فراموش نکنید که حتی با وجود این آموزشها، فرزند شما کوچک است و افراد غریبه می توانند از سادگی و خلق کودکانه وی سواستفاده کنند لذا حتی در صورت ارایه این آموزشها، وقتی او را در منزل تنها می گذارید مرتبا با وی در تماس باشید و یا او را به یک فرد مطمئن مانند همسایه یا پدر بزرگ و مادربزرگ بسپارید تا آنها نیز جویای احوال وی باشند.

مطلب پیشنهادی: ناخن جویدن های دوران کودکی

منبع: www.akairan.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...