تماس با ما

چگونه به فرزندمان "فکر کردن" را بیاموزیم؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

"یاد گرفتن بدون فکر کردن بیهوده است، فکر کردن بدون یاد گرفتن خطرناک است."

کنفوسیوس

اگربه عنوان پدر و مادر و مربی، فرزندان خود را ترغیب نکنید فکر کردن را یاد بگیرند در حقیقت زمان و خوشبختی را از آن ها به سرقت برده اید. اما سوال این است آیا می دانیم چگونه فکر کردن را به فرزندان خود بیاموزیم؟

چندی پیش، در رسانه ها مقاله ای چاپ شد که در آن اعلام گردید  90% مردم جهان" فکر کردن" بلد نیستند. این اعلام از طرف پزشک اطفال و فیلسوف آمریکایی" روبرت سواتز Robert Swatz  "، صورت گرفت. او معتقد است بیشتر مردم به روش هدفمند و اصولی فکر می کنند و همین باعث شده انعطاف پذیری  و توانایی فکر کردن خلاقانه  و منتقدانه را از دست بدهند حتی  " در لحظه بودن" را نیز گم کرده اند، که به معنی دور شدن از فرصت های مدیریت بهتر فشارها و مشکلات روزانه است.

اما تفکر خلاقانه چیست؟ تفکر خلاقانه تفکری است که می داند از هیجاناتش حرف بزند، آن ها را شناسایی کند و بفهمد و به کنجکاوی کردن و تفکر انتقادی و باز بودن به روی هر چیزی که در اطرافش وجود دارد اولویت دهد، یعنی همان " آزاده اندیشی" که هدیه بزرگی برای خوشبختی انسانها است.

حال با توجه به اهمیت آموختن فکر کردن به کودکان، نظرتان در مورد چند پیشنهاد ساده  چیست ؟

1- فرزند شما یگانه و مهم است

  ایده یگانه بودن، خاص بودن و مهم بودن را در فرزندتان تقویت کنید. بی تردید فرزند شما قابلیت یا قابلیت های مشخصی دارد که باید خیلی زود یاد بگیرد آن ها را کشف کند. به همین دلیل به عنوان پدر و مادر باید از همان سنین پایین به او اعتماد به نفس بدهید و حمایتش کنید زیرا اگرفرزندتان در مقابل هر کلمه، هر فکر یا هر استدلال خود،  احساس حمایت و ارزشمندی کند مسلم بدانید حس امنیت لازم برای  پیش رفتن را پیدا خواهد کرد.

2- آموزش درباره هیجانات

برای آموزش فکر کردن، بسیار اساسی است از لحظه ای که امکان دارد، کودکان با عملکرد دنیای هیجانات آشنا شوند. مثلا یاد گرفتن همدردی کردن  با دیگران برای رشد او به عنوان یک "فرد اجتماعی" بسیار ضروری است. تفکری که معنی "غم" را بفهمد و بداند چگونه آن را مدیریت کند یا تفکری که بتواند خشم درونی را شناسایی کند و بر آن مسلط شود، تفکری خردمندانه است. باید بدانیم آموزش کودکان از 3 یا 4 سالگی که شروع زندگی آموزش مدرسه ای است آغاز نمی شود بلکه  باید از همان لحظه ی تولد به آن اندیشید. در مغزکودکی که از همان روز اول، نوازش می شود و حس دوست داشته شدن را تجربه میکند، نوعی یادگیری هیجانی و اجتماعی ایجاد میشود که برای آینده او ضروری است.

مطلب پیشنهادی: کمک به فرزندمان برای پرورش توانایی شمردن و تفکر ریاضی

 

3- اهمیت دانش فکر کردن و مراقبت از افکار خود

یاد گرفتن تنها به سر بردن با افکار خود یکی دیگر از ستون های بلوغ فکری است. با داشتن این قابلیت فرزند شما برای تصمیم گیری یا فهمیدن خواسته های دیگران  نیازی به شخص ثالث ندارد و انعطاف پذیری و اندیشیدن در مورد اعمالش  و پیامدهای آن در او تقویت می شود که برای رسیدن به این قابلیت، بسیار مهم است از وابستگی ها و حمایت های بیش از اندازه  پرهیز کنید. 

  به فرزند خود کتاب اهدا کنید حتی اگر هنوز به مرحله خواندن و نوشتن نرسیده. بگذارید کتاب ها را لمس کند و به او یاد دهید تصاویر را با دقت نگاه کند تا دنیای شگفت انگیزی که  می تواند در آن فکر کردن را یاد بگیرد، تسخیر کند.

4- خلاقیت او را تقویت کنیدImage result for enfant qui pense

با تشویق خلاقیت فرزندتان، مانع از دست دادن "کودک درونش" در بزرگسالی شوید. کمک کنید قدرت تخیل، تشنگی یادگیری و کنجکاوی  نسبت به هر چه او را احاطه کرده (که هیچگاه نباید آن را از دست بدهد) در او رشد کند. بدین منظور خوب است کنجکاوی او را از طریق ایجاد فرصت و تحریک او برای توجه و رویارویی با محیط زندگی و پیشنهاد دادن پروژه ها و موضوعاتی برای تحقیق تقویت کنید که اینکار، هم برایش جالب است و هم چیزهای مهمی یاد می گیرد. فراموش نکنیم کودک خلاق امروز بزرگسال آزاده فرداست.

5- به نگرش نقادانه او آری بگویید

10668581_10203608590589321_1396392750_nهر کودک شخصیت خاص خودش را دارد که باید در هر لحظه به آن احترام گذاشت. هرگزسعی نکنید فرزندتان همان چیزی باشد که شما می خواهید. . اجازه دهید ایده ها و نظرات خودش را داشته باشد و بتواند استدلال کند. او را با دیدگاه های مختلف آشنا کنید. اگر کارتونی دیده یا شاهد رخدادی بوده یا در محیط آموزشی مشغول یادگیری موضوعی است او را تشویق کنید موضوع را نقد کند و به دنبال نظرات دیگر در مورد آن باشد.

فرزندتان را تشویق کنید در هر موردی نظرات خودش را داشته باشد و روش فکر کردن او را به سوی نقد کردن ( آشنایی با افکار و نظرات دیگر) و انعطاف پذیر بودن سوق دهید و مانع شوید روحی "عادی" که اجازه می دهد دیگران او را بدنبال خود بکشند، به فرزندتان نزدیک شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه با بازی هوش فرزند خود را تقویت کنیم ؟! (1)

منبع: nospensees.fr

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...