تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

تا به حال به عکس العمل فرزند خود در مقابل دریافت اسباب بازی جدید توجه کرده اید؟ می دانید عکس العمل های او حاوی پیام های متفاوتی درباره ارتباط او با اسباب بازی است؟ بیایید از پاسخگویی به این سوالات شروع کنیم. آخرین باری که برای فرزند خود اسباب بازی خریدید را به یاد بیاورید. به پاسخ سوالات زیر فکر کنید و جواب آنها را درخرید بعدی پیگیری کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا شناخت بیشتری نسبت به فرزندتان و رابطه اش با اسباب بازی به عنوان ابزار یادگیری و تقویت رشد و هوش پیدا کنید :

 

 1. چه اندازه از اسباب بازی که به او دادید خوشحال شد؟
 • به اندازه خودتان
 • بیشتر از شما
 • اصلا خوشحال نشد
 • بی تفاوت بود

 

 1. چند بار در روز به سراغ همان اسباب بازی می رود؟
 • به دفعات
 • یکبار
 • اصلا به سراغ آن نمی رود

 

 1. آیا توجه کرده اید عکس العمل کودک هنگامی که اسباب بازی را دریافت کرد چه بود؟
 • بلافاصله بازی با اسباب بازی را شروع کرد
 • از شما یا فرد دیگری خواست روش بازی با اسباب بازی را برایش توضیح دهید
 • بلافاصله از شما خواست با او بازی کنید
 • اسباب بازی را باز کرد کمی با آن ور رفت اما بعد به سراغ کار دیگری رفت 
 • وقتی خواستید در مورد اسباب بازی برایش توضیح دهید، نپذیرفت و ترجیح داد خودش آن را کشف کند
 • قبل از بازی با اسباب بازی اطلاعاتی جویا شد ( این اسباب بازی برای چه کاریه، چرا اینو خریدی، این چیه، از کجا خریدی، چرا از من نپرسیدی و...)

 

مطلب پیشنهادی: ایمنی اسباب بازی ها، مسئله فراموش شده!

 

 1. آیا اسباب بازی ای که خریدید کنجکاوی کودک را تحریک کرد؟

 

 1. آیا اسباب بازی هایی که خریدید  به تقویت تخیل او کمک کرده؟ مثلا با آن خاله بازی کند یا نمایش دهد یا داستانسرایی کند یا چیزی بسازد ؟

 

 1. آیا فرزندتان از چیزهایی که در  بازی با اسباب بازی یاد گرفته استفاده می کند؟ چه در روابطش با دیگران و چه در یادگیری های شناختی و مفاهیم.

 

 1. آیا اسباب بازی هایی که برای فرزند خود خریدید باعث تقویت رشد اجتماعی، خلاقیت، رشد ذهنی، تقویت حرکات فیزیکی، رشد عاطفی او شده؟

اینها سوالاتی است که پاسخ های یکسان ندارد و بر اساس نوع اسباب بازی سن و سال و فرهنگ و مناسبت و حال و حوصله کودکان متفاوت است اما همین پرسش ها می تواند توجه شما را به این مطلب مهم جلب کند که ارتباط کودکان با اسباب بازی بسیار کاملتر، پیچیده تر و متفاوت تر از آنچه ما فکر می کنیم است. ارتباط کودکان با اسباب بازی زبان خاص خودش را دارد. گاهی کودکان چنان ارتباط عمیقی با یک اسباب بازی مشخص برقرار می کنند که حتی در جریان رشد عاطفی آنها اثر می گذارد. همانطور که در مقالات متفاوت فرفرک بارها بیان شده اسباب بازی فقط وسیله سرگرمی کودکان نیست بلکه نقشی عمیق تر و تاثیرگذارتر از آن دارد. چه در گذشته که بوسیله پارچه، چوب، کاغذ، ...  اسباب بازی ها توسط بزرگترها و در خانه ساخته می شد، چه امروزه که غالبا اسباب بازی ها در کارخانه ها تولید می شوند، همیشه آگاهانه یا نا آگاهانه نقش مهمی در رشد عواطف، در رشد ذهن و در رشد فیزیکی و اجتماعی کودکان داشته است.

کمی فکر کنید و به یاد بیاورید اسباب بازی هایی که در کودکی با آنها بازی می کردید چه بودند، از کجا می آمدند، چه حس و حالی با آنها داشتید و چند تا از آنها را نگه داشته اید؟ اگر اسباب بازی ای را از دوران کودکی خود نگه داشته اید، چرا همچنان آن را حفظ کرده اید و می خواهید با آن چه کنید؟

شاید با خواندن تمام یا چند سطر آخر مقاله به یاد احساسات کودکی خود نسبت به اسباب بازی افتاده باشید و شاید متوجه شده باشید بر عکس امروز، اسباب بازی هایی که کودکان با آنها بازی می کردند یکسان نبودند و حتی گاهی خودشان اسباب بازی های جدیدی برای خودشان می ساختند. مثلا همه بچه ها می خواستند ساختن بادبادک را یاد بگیرند و وقتی بادبادک می ساختند اشکال آنها متفاوت بود و خودشان دنبال جمع آوری وسایل آن بودند و در فصل تابستان آسمان محله ها شاهد به هوا رفتن انواع بادباک بود یا کوچه ها محل دوچرخه سواری گروهی پسرها و دخترها می شد.. نمیدانم و نمیتوانم بگویم فقط اسباب بازی های  آن دوران سازنده بودند اما چیزی در خود داشتند که روحیه کنجکاوی و پرسشگری، یادگیری و استقلال را در کودکان زنده نگاه می داشت و خودشان نقش مربی را بازی می کردند و به سادگی اسباب خوشحالی کودکان را فراهم می کردند!!!

"خاطرات دوران کودکی، نجات دهنده ما در بزرگسالی است."    داستایوفسکی

مطلب پیشنهادی: اهمیت نقش اسباب بازی در زندگی کودکان

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...