تماس با ما

5 راه برای کمک به فرزند خجالتی


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

هر وقت "تام" به رفتن به اردو فکر می کند دچار دل درد می شود، در مهمانی، هر وقت مادر بزرگ سوالی از "تام" می پرسد، نگاهش را می دزدد و صدایش می لرزد، "تام" دعوت دوستان و آشنایان را برای رفتن به منزل آنها و بازی کردن رد می کند. خلاصه اینکه خجالتی بودن "تام"  به شکوفایی او ضرر می زند. اگر فرزند شما هم در موقعیت مشابهی زندگی می کند، زمان آن رسیده به او کمک کنید تا موانع را پشت سر بگذارد.

 

1- عشق فراوان و صبر زیاد

عشقی که به فرزند خود می دهید مشروط به انجام کاری یا رفتاری از طرف او نیست، این را به فرزندتان نشان دهید. صبور باشید و او را تشویق کنید با دیگران ارتباط برقرار کند. مطمئن باشید به لطف عشق و حمایت شما نسبت به او کم کم موفق می شوید او را ازلاک خود بیرون بیاورید. اما به خاطر داشته باشید احترام گذاشتن به ریتم پیشرفت او ضروری و اساسی است چون با تحت فشار قرار دادن او نتیجه برعکس بدست خواهد آمد.

 

2- اعتماد به نفس لازم است

کودکان خجالتی عموما از قضاوت شدن و پذیرفته نشدن می ترسند. کمک کنید به تدریج صحبت کردن را مثلا هنگام غذا خوردن و در حضور افراد خانواده شروع کند و در مورد روزی که گذرانده حرف بزند زیرا پدر، مادر، خواهر و برادر افراد غیر صمیمی نیستند. بعد می تواند در رستوران خودش به تنهایی غذایش را سفارش دهد، یا به سوالات پزشک خودش جواب دهد و بلاخره زمانی می رسد که فرزندتان شما را با پذیرفتن دعوت دوستانش برای بازی یا رفتن به جشن تولد، متعجب و خوشحال خواهد کرد و بعد موفقیت پشت موفقیت! فرزندتان اعتماد به نفس بدست خواهد آورد و نگرانی اش  پایان خواهد یافت.

 

3- فعالیت های تشویق کننده

موسیقی، نمایش، ورزش های رزمی، نقاشی و مجسمه سازی فعالیت هایی هستند که به فرزند خجالتی شما اجازه می دهد از خودش خارج شود. به او کمک کنید فعالیتی را که با آن  احساس راحتی بیشتر دارد پیدا کند.

مطلب پیشنهادی: کمک...فرزند من اعتماد به نفس ندارد!

4- چند تکنیک برای تنفس و تمدد اعصاب

تنفس عمیق، تمدد اعصاب و یوگا می توانند به فرزند شما در مدیریت موقعیت ها و نگرانی ها کمک کند و در فعالیت های روزانه اش جا داشته باشند. مثلا صبح هنگام بیدار شدن تمرین کردن در اتومبیل، در پارک، در سالن خانه و یا در اتاق فرزندتان قبل از خواب. اگر شما هم تمرین ها را با فرزند خود انجام دهید به طور حتم تداوم و تاثیر بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

 

5- اشتباه است اگر انجام دهید : یاد آوری خجالتی بودن فرزندتان

برای فردی که دچار بیماری قند شده چیزی بدتر از این نیست که به او یاد آوری کنیم نمیتواند خوراکی مورد علاقه اش را بخورد. همین موضوع در مورد فرزند خجالتی شما هم صدق می کند، چون خودش می داند که خجالتی ست. به جای تنگ کردن مسیر و یاد آوری آن چه گفتاری و یا در رفتاراو بوده، پیشرفت های او را تحسین کنید حتی اگر کوچک یا کند باشد مثلا : "توی پارک که بودیم شجاعت به خرج دادی و از دختر کوچولو اسمش رو پرسیدی، آفرین!"

 

اگر به نتیجه نرسیدیم چه کنیم

اگر با همه تلاش تان برای رفع خجالتی بودن فرزندتان هنوز به نتیجه ای نرسیده اید با متخصص مشورت کنید، او به فرزند شما کمک خواهد کرد ریشه ی مشکلش را پیدا و بر آن غلبه کند. نباید اجازه دهید این موقعیت به تدریج، زندگی اجتماعی، عاطفی و حرفه ای او را تا مرحله ناتوانی پیش ببرد.

 

مطلب پیشنهادی: اعتماد به نفس و عزت نفس خردسالان به یکدیگر وابسته هستند

منبع: www.canalvie.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...