تماس با ما

درباره بازی درمانی بیشتر بدانید


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

هدف بازی درمانی پیدا کردن ریشه های مشکلات رفتاری کودکان 4 تا 12 ساله و کمک به حل کردن آنها است مثل : بیش فعالی، اختلال تمرکز، نگرانی، عصبانیت، پرخاشگری و افسردگی.

در موارد بی شماری، نشان داده شده از بازی درمانی می توان برای حل مشکلات کودکان در شرایط متفاوت استفاده کرد. در مورد کودکان در سن پیش از دبستان بازی درمانی کمک اساسی و قطعی به حل  مشکلات جدایی، اختلال تمرکز و بیش فعالی، ناسازگاری، اختلالات خلقی و نگرانی، ترس از وقایع طبیعی و خشونت، استرس مربوط به بیماری خطرناک و مزمن و بسیاری شرایط دیگر کرده است.

بازی درمانی راهی برای برقراری ارتباط میان درمانگر و کودک است که اجازه می دهد تحرکات عاطفی کودک در لحظه و از طریق بازی های سمبولیک  انجام شود. این تلاش برای فهمیدن و ورود کردن به دلایل عمیقی که موجب ظهور رفتارهای ناسازگار می شود صورت می گیرد. رفتارهایی مثل پرخاشگری، بحران های عصبانیت، مشکلات آموزشی و اجتماعی و ...  که دلیل آن اغلب کمبود یا گره ای در رشد عاطفی کودک است که خودش آن را نمی شناسد یا نمی تواند به روشنی بیان کند. اما از طریق بازی آنچه در سر کودک می گذرد بیان و مشکلاتش نشان داده می شود. اساس کار بر مبنای لذت بردن از بازی و کارهایی که کودک دوست دارد انجام دهد گذاشته می شود که در کودک ایجاد انگیزه می کند زیرا در این لحظات کودک بدون فشار و بدون هیچ انتظار رسمی ( مثل آموزش)کارهایی که می خواهد را انجام می دهد.

 

چرا بازی مهم است

از ابتدایی ترین سنین، کودکان نا خود آگاه و به طور طبیعی از بازی برای نمادینه کردن هر چه در زندگی شان است، استفاده می کنند. جایی که در مقابل  دنیای بیرونی، محیط خانوادگی یا مدرسه که واقعیت او را به عنوان کودک در موقعیت منفعل قرار می دهد، می تواند از طریق بازی بر خلاف واقعیت عمل کند و نقش فعالی داشته باشد و همین جاست که از طریق کلمات و دستکاری داستان ها و وقایعی که اتفاق افتاده می توان به تفسیر و احساسات او پی برد. در این مرحله،  بازی از حالت فقط سرگرمی خارج می شود و جنبه درمان پیدا می کند.

نقش اسباب بازی

در بازی درمانی، درمانگر اسباب بازی ها  و فعالیت های متفاوت و سرگرم کننده و جالبی در اختیار کودک قرار می دهند و این خود کودک است که تصمیم می گیرد با کدامیک می خواهد بازی کند و چگونه بازی کند. درمانگر فعالانه مشاهده می کند و گوش می دهد. او فعالیت ها و کارهای کودک را در طول بازی هایش تعقیب می کند و بر اساس بازی ها او را ارزیابی می کند. البته اگر لازم باشد یا کودک از او بخواهد، نقشی را بازی خواهد کرد یا در بازی او به شکل دیگری مشارکت می کند. اسباب بازی ها و اشیا به کودک فرصت می دهند موقعیت و شرایط مختلف را تجربه کند بدون آنکه اشاره مستقیم به نقش واقعی خود کند. مثلا اگر به کمک اسباب بازی خود را در خانواده  و رفتاری که با او شده فرض کند ممکن است از طریق دادن نقش خود به آدمک اسباب بازی حرفی که می خواهد بزند یا کاری که می خواهد انجام دهد را نشان دهد مثلا اگر قبلا مورد پرخاشگری والدین قرار گرفته  او می تواند احساس خود را از طریق آدمک نشان دهد مثلا او را به پرخاشگری وادارد یا گریه کند یا فرار کند یا در گوشه ای پنهان کند یا ... . از طریق این رفتارها درمانگر متوجه می شود مشکل کودک چیست و تصمیم می گیرد چگونه آن را رفع کند یا چه مهارتی را باید به کودک یاد دهد، پس وارد بازی می شود و با استفاده از اسباب بازی ها یا وسایل دیگر، غیر مستقیم کودک را به مسیری هدایت می کند که راه حل های جدید پیدا کند و به جای منفعل بودن، فرار کردن یا فرو خوردن احساسش با آن مواجه شود و از راه حل جدیدی که یاد گرفته برای بیان احساس خود استفاده کند. یا ممکن است کودکی که احساس ترس دارد خود را به جای آدمک یا فیگورین قهرمان ببیند و حرف ها ، احساسات و کارهایی که دوست دارد انجام دهد یا شخصیتی که می خواهد باشد را از طریق او بیان کند. بدین ترتیب اسباب بازی ها به کمک کودک می آیند تا مشکلات و افکار خود را بیان کند و خودش را در نقشی یا شخصیتی که می خواهد داشته باشد ببیند.

 

نقش والدین

 والدین نیز در درمان شریک هستند و  با همکاری با درمانگر مسیر حل مشکلات را آسانتر و بهتر می کنند و در مجموع تغییراتی که در طول درمان در کودک، رفتار والدین و محیط زندگی  او ایجاد می شود کودک را به جریان طبیعی رشد عاطفی برمی گرداند.

در خانه، والدین نیز می توانند از اسباب بازی ها و اشیا دیگر سود برند و هوشمندانه و خلاقانه با فرزند خود بازی کنند و غیر مستقیم اطلاعاتی در مورد ارتباط خود با فرزندشان کسب کنند. گاهی کودکان از اسباب بازی ها برای بازسازی وقایعی که در رابطه با پدر یا مادرشان اتفاق افتاده استفاده می کنند و شما می توانید با مشارکت در بازی های او از آنچه در ذهنش می گذرد از احساسات و از تفسیری که از وقایع دارد با خبر شوید و شناخت بیشتری از فرزند خود پیدا کنید و در جهت محکمتر کردن پیوند پدر و مادری قدم بردارید.

منابع: therapie-par-le-jeu.fr/quoiwww. و www.ccpeweb.ca

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...