تماس با ما

3 جراحت هیجانی کودکی که برای همیشه باقی می ماند


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (4​از5)

کودکی دوره ای از زندگی است که تضاد زیبایی در آن وجود دارد. در این دوره در اندازه ای هستیم که می توانیم پایه های بتنی را  بدون آنکه حتی به آن فکر کنیم در زمان کوتاهی بنا کنیم اما همزمان نیز در معرض خطر هستیم اگر اجازه دهیم جراحات عمیق به ما وارد شود، حتی در اولین سالهای زندگی ...

آثارجراحات کودکی  می تواند برای همیشه باقی بماند. اینها جراحات پاک نشدنی هستند که رفتارهای مهمی که نسبت به خودمان و دیگران در پیش می گیریم را منعکس می کنند. با اینحال بعضی از آنها به دلیل تاثیر مهم و بزرگی که در روح کودک می گذارند، عمیق تر و دائمی ترند.

در این مقاله می خواهیم از 3 جراحت حرف بزنیم که در کودکی اتفاق میفتد و هرگز کاملا و خود بخود از بین نمی رود.

 

ناتوانی در اعتماد کردن از زمان کودکی

هنگامی که کودک احساس سرخوردگی یا بازی داده شدن از طرف والدین یا مراقبانش (معلم یا مربی ) می کند به سختی می تواند به شما که والدینش هستید یا هر فرد دیگر و حتی خودش اعتماد کند. او باید با تمام قوا علیه تمایل به اعتماد نکردن با خودش بجنگد تا بتواند ارتباط صمیمانه با دیگران برقرار کند.

وقتی به کودک چیزی را قول می دهید که نمی تواند داشته باشد یا تعهداتی را می دهید که نمی توانید انجام شان دهید، در حقیقت تقلب کرده اید. به همین دلیل مهم است اسباب بازی ای که قول داده اید را به فرزندتان بدهید یا برای بازی در روزی که مشخص کرده اید او را به پارک ببرید حتی اگر او هنوز روزها را نمی شناسد، شما که می شناسید!

 

این رفتارها ممکن است از چشم شما بی اهمیت باشد  یا حتی دیده نشود اما برای فرزندتان به عنوان درسی است در مورد اینکه معمولا چه چیزهایی می توان از کسانی که عزیز هستند انتظار داشت. اگر کوکی متوجه شود قولها و تعهدات والدین‌شان انجام نمی شود، یاد خواهد گرفت که کلمات ارزش زیادی ندارند بنابراین باور چیزهایی که دیگران می گویند خیلی سخت خواهد شد. این جراحت یعنی در طول زمان رشد، کودک مشکلات بزرگی برای پیوند با دیگران و برقراری صمیمیت واقعی خواهد داشت یعنی جایی که اعتماد سر قرار نیست!

 

ترس از رها شدن

کودکی که به او گوش داده نمی شود، محل گذاشته نمی شود یا همیشه به حال خودش رها شده، پرورش پیوندهای امن با والدینش را یاد نخواهد گرفت و شروع به این باور خواهد کرد که "تنهایی" کاملا منفی است و یکی از این اتفاقات خواهد افتاد: وابسته شدن بیش از اندازه به دیگران  و همیشه در جستجوی کسی برای حمایت کردن و همراهی اوست، یا به عنوان روش دفاع خود،  از وابسته شدن به دیگران پرهیز می کند تا از خود رها شدن یا فکر کردن به آن، رنج نبرد. افرادی که احساس وابستگی را دنبال می کنند، آماده پذیرفتن هر گونه ارتباط خواهند شد تا احساس تنهایی نکنند و فکر می کنند قادر نیستند با تنهایی روبرو شوند.

 

ترس از پذیرفته نشدن

کودکی که مدام مورد انتقاد و تحقیر والدین قرار می گیرد، دشمن خودش خواهد شد. سرزنش ها و انتقادهای والدین، صدای درونی او می شوند که بی وقفه به خود اتهام می زند و خود را سرزنش می کند. این کودک ، در بزرگسالی همیشه بدنبال راهی برای خراب کردن برنامه های آینده اش است و قبول توانایی موفق شدن برایش سخت است، همیشه تردید دارد، حس خود کم بینی را در خود پرورش می دهد و با کوچکترین مانع دلسرد می شود. از نظر ارتباطی ، باورشان این می شود که شایسته عواطف و با ارزش بودن نیستند.

معمولا چنین کودکانی، بزرگسالان گوشه گیر می شوند که در برخورد های اجتماعی دچار وحشت هستند و به شدت به نظر دیگران وابسته می شوند. در مقابل هر انتقاد احساس ضعف می کنند زیرا نمی توانند مشاهده هدفمند را از حمله شخصی تشخیص دهند. به علاوه اگر دیگران او را نپذیرفته باشند و تحقیر شده باشد، نتیجه باز هم شدیدتر خواهد شد. تحقیر شدن نشانه هایی  از خشم حل نشده دارند که به احساس  ناتوانی همیشگی تبدیل می شود. اغلب این حالت انسانها را بی انصاف و ظالم می کند و باعث می شود دیگران را تحقیر کنند.

درمان جراحات باقی مانده از این تجربه ها در کودکان بسیار سخت است با اینحال نمی توان گفت غیر ممکن است یا به شکل مثبت تبدیل نمی شود . اولین قدم شناخت این جراحات است و آگاه بودن از اینکه باید روی آن کار کرد تا تمام طول زندگی رنج نبرد.  

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...