تماس با ما

آیا شن ها هم اسباب بازی به حساب می آیند؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

فواید شن بازی

از 18 ماهگی، کودکان می توانند تجربه های متعددی در بازی با شن کسب کنند. اولین باری که کودک در ارتباط با شن قرار می گیرد با لمس کردن ، با سرازیر کردن از میان انگشتانش یا حتی مزه کردن شن ها، شروع به کشفیات جدید می کند و بعد از مراحل کشفیاتش است که واقعا با شن ها بازی می کند. از منظر کاربردی شن ها می توانند اسباب بازی به حساب بیابند زیرا بازی با شن به رشد حسی و حرکتی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودکان کمک می کند و حتی نوعی آرامش درونی به آنها می دهد.

چرا بازی با شن خوب است

جنبه حسی

بازی با شن حس لامسه را تحریک می کند بدین معنی که نوع بافت شن برای کودک جدید است و علاوه بر آن وقتی چشمان کودک شن ها را تعقیب می کند که از میان انگشتانش یا غربال و قیفی که در دست دارد سرازیر می شود حس بینایی او تحریک و تقویت می شود.

جنبه حرکتی

 بازی  در میان شن، حرکات ظریف دست و حس جهت یابی چشم و دست کودک را تحریک و تقویت می شود مثل وقتی فرزندتان سطل کوچکی را پر از شن و دوباره آن را خالی می کند یا در ظرف کوچک دیگری سرازیر می کند، از بیل کوچکی که در اختیار دارد استفاده می کند، ماشین های کوچولوی اسباب بازی را روی شن ها حرکت می دهد، با یک شاخه کوچک درخت روی شنها چیزی رسم می کند یا ... .

بیشتر وقت ها، کودکان در حالت نشسته روی پاها در میان شن ها بازی می کنند که در این حالت باید تعادل خود را حفظ کنند و گاهی هم باید حرکات سریعی برای حفظ تعادل خود انجام دهند مثل هنگامی که دستش را دراز می کند تا اسباب بازی ای را بر دارد  دست دیگر را روی زمین قرار می دهد تا نیفتد.

مطلب مرتبط: آیا پرجنب و جوش بودن امتیاز است؟

جنبه شناختی

شن ها وسیله بسیار مناسبی برای پرورش تخیل هستند. از آنجایی که به شکل های متفاوتی امکان بازی با شن هست کودکان می توانند در همان لحظه فعالیت هایی را بر اساس  الهامات خود طراحی کنند مثلا می توانند در همان لحظه تصمیم بگیرند با شن ها کوه بسازند، کیک درست کنند، با قالب های کوچک اشیا مختلف بسازند یا چیزها را در شن فرو ببرد و آنها را دفن کنند.

در بازی با شن کودکان می توانند برای فعالیت های خود استراتژی تعیین کنند یعنی فعالیت های خود را طراحی و به آنها جهت و هدف دهند مثلا چگونه غربال را تکان دهند برای اینکه شن ها از میان آن سرازیر شوند یا مقدار آبی که لازم است برای ساختن قلعه به شن اضافه شود. همچنین با قاشق یا فنجان هایی اندازه گیری که در اختیار او گذاشته می شود می توانند مقوله هایی در باب ریاضیات را تمرین کنند مثل : در یک فنجان چه تعداد قاشق شن جای می گیرد یا به ترکیب شن و آبی که درست کرده، 3 فنجان یا1/5  قاشق شن اضافه کند.

جنبه عاطفی

هنگامی که کودک به تنهایی روی شن ها مینشیند و با آنها بازی می کند ارباب بازی است و اوست که تصمیم می گیرد چه کاری انجام دهد که به این ترتیب استقلال خود را تقویت می کند. از طرف دیگر استدلال هایش به او احساس افتخار می دهد که نتیجه آن بالا رفتن سطح اعتماد به نفس است.

جنبه اجتماعی

هنگامی که دو کودک با یکدیگر شن بازی می کنند باید تقسیم کردن، اختلاف نظر و مذاکره کردن برای آنکه بازی شان پیش برود را یاد بگیرند که به معنی رشد مهارت های آنهاست.

نکات بهداشتی

  • اگر حیوان خانگی دارید یا جعبه شن در فضای باز قرار دارد حتما روی آن را بپوشانید تا مورد استفاده حیوان خانگی یا حشرات و هوای آلوده قرار نگیرد.
  • هر سال شن ها را تعویض کنید. شنی انتخاب کنید که مخصوص جعبه شن و بازی است زیرا ریزی و ملایم بودن آن  برای دستکاری کودکان و ساخت و ساز مناسب است.
  • در تابستان 2 یا 3 بار شن ها را ضد عفونی کنید.
  • فرزند خود را عادت دهید قبل و بعد از شن بازی دستهایش را بشوید.

معرفی محصول

شن های ساحل دریا همیشه و در همه سنین برای ما جذاب بوده و هست. تقریبا اکثر ما خاطرات شیرینی از بازی با شن های ساحل دریا داریم اما یکی از بزرگترین مشکلات شن های بازی معمولی ، سخت حالت گرفتن آنها و در عین حال خراب شدن سریع تر سازه های ساخته شده با آنها می باشد ، حالا با استفاده از شن چسبان تمام این مشکلات حل خواهد شد ، شن چسبان مقداری قابلیت چسبندگی دارد که همین ویژگی ، امکان فرم گرفتن سریع تر را فراهم می کند ، یعنی کودکان شما از این پس می توانند اشکال و سازه های مورد نظر خود را راحت تر ، سریع تر و زیباتر درست کنند همچنین این شن ها در محیط خانه پخش نمی شوند. شن های جادویی چسبان به تازگی روانه بازار شده و نظر هر کودکی را به خود جلب می کند.. این شن ها فرصت مناسبی است که بزرگترها نیز خاطرات خود را در کنار کودکان خود بازیابی کنند. خلاقیت همراه با تقویت ماهیچه های ظریف دست کودکان از ویژگی های بارز این محصول می باشد و کودکان ساعت ها می توانند، از این سرگرمی لذت ببرند. 

شن های 750 گرمی، 2500 گرمی و 5000 گرمی کمپانی هلندی Creall

همچنین این کالا را می توانید در سایت اصلی تولید کننده از اینجا ببینید. 

 

​مطلب مرتبط :اسبــاب بــازی هـا سـرجــاشـون، نوبت بازی دسته جمعیه!

منبع : naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...