تماس با ما

فرزند من و اختراعاتش


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

خیلی چیزها که  ممکنه خیلی هم ساده باشند در سن 2 تا 7 سالگی توسط بچه ها خلق می شوند! اما لطفا از این موضوع  به سادگی نگذرید! همه مخترعین، هنرمندان و نخبه های دنیا لزوما در کودکی شان کار عجیب غریب نکرده اند فقط خلاقیت بخرج داده اند! ما نیزبه عنوان پدر و مادر وظیفه داریم خلاقیت و اکتشافات فرزندمان را حمایت کنیم تا اعتماد به نفس، خلاقیت و جسارت او پرورش یابد. اما چطوری.

بدون مداخله حضور داشته باشیم

  • هنگامی که کودک مشغول خلق کردن است ( مثلا در حال نقاشی کردن) نه باید، زیاد به او نزدیک نشست زیرا ممکن است احساس مداخله از طرف شما کند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و حس کند نمی داند به تنهایی چکار کند ونه، باید بیش از حد از او دور نشست زیرا ممکن است کودک فکر کند  پدر یا مادرتوجهی به او ندارند و احساس ضعف در تسلط بر خود کند.
  •  هیچ شکل بخصوصی از خلاقیت را به او تحمیل نکنید، از تمایلات و علایق خودش استفاده کنید به این ترتیب به او کمک خواهید کرد تا انگیزه های خودش را پیدا کند.
  • سعی کنید به او نشان دهید یک مشکل می تواند راه حل های متفاوتی داشته باشد. از هر فرصتی استفاده کنید تا نشان دهید روش های مختلفی برای فکر کردن بر اساس فرهنگ کشورش، فرهنگ خانوادگی، مرحله تاریخی و... وجود دارد.

زمان

 کودکان برای کشف کردن، تجربه کردن، جستجو کردن، پیدا کردن راه حل های ابتکاری برای مشکلات، نیاز به زمان دارند که  آزادی انتخاب میان یک راه آسان یا ابداع چیزی کاملا مبتکرانه داشته باشند، چیزی عجیب غریب یا با اصالت. لازمه تشویق کودکان به خلاقیت این است که صبور باشیم و برای صرف وقت کمتر، جواب ها را به او نرسانیم! کودک باید زمان کافی برای بدست آوردن جواب ها و راه حل های شخصی خودش داشته باشد که می تواند کاملا متفاوت از چیزی که ما انتظار داریم باشد.

وسایل

وسایل زیادی لازم نیست : کاغذ، قلم مو در اندازه های متفاوت، رنگ، قیچی، چسب و... بدون هیچ موضوعی برای کار. اما برای انگیزه دادن می توان نشانه هایی در اختیارش  قرار داد مثل : کاردستی برای پاییز و فقط از وسایلی استفاده شود که در طبیعت وجود دارد ( مثل برگ، شاخه درخت و ...).

قضاوت نه، تشویق آری

فقط تشویق، نه قضاوت منفی، نه قضاوت مثبت . زیرا حتی با ارزش بیش از اندازه دادن به کار فرزندتان، به سرعت نقش یک هنرمند را به او القا خواهید کرد و با این کار همه احساسات طبیعی و لحظه ای او را حذف کرده و به سوی نتیجه گرایی سوق پیدا خواهد کرد.

فرزندتان را تشویق کنید، به کاری که انجام می دهد توجه نشان دهید و در مورد آن پرسش کنید، سوال کنید چکار می کند و آن را چگونه انجام می دهد. دانش خود را به فرزندتان منتقل نکنید اما او را جهت دهید تا مثلا خودش راه حلی برای سر هم کردن، چسباندن دو قطعه به یکدیگر، خشک کردن چسباندن و ....  تجسم کند.

چیزی که مهم است این است که برای تشویق او به ادامه دادن، نشان دهید به کاری که انجام می دهد اهمیت می دهید.

می توانید همه آثار او را در دید قراردهید (مثلا روی دیوار مخصوص نمایش آثار او) نه فقط چند تایی که از نظر شما بهتر هستند! چون اگر فقط چند اثر را انتخاب کنید یعنی در مورد آنها قضاوت کرده اید. هدف ارزش دادن به روند خلاقیت است نه نتیجه آن.

اگر فرزند شما احساس کند مورد حمایت و تشویق شما است قطعا به تلاش هایش برای خلاقیت ادامه خواهد داد.

منبع الهام و انرژی بخش خود بودن

لحظاتی از وقت آزاد خود را به همراهی فرزندتان صرف بازدید از نمایشگاه نقاشی، مجسمه سازی، رفتن به کنسرت و گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم در سینما...  کنید. خلاقیت از طریق تماس با دیگران است که تغذیه می شود و رشد پیدا می کند. هنر، شیوه نگاه کودکان به دنیا را غنی می سازد، تخیلات هنری او را بیدار می کند به او یاد می دهد زیبایی را مشاهده کند و مانند عضو خانواده اش شود. اجازه دهید فرزندتان  با ریتم خود و با اولویت های خود، کار هنرمندانه را کشف کند. به او اجازه دهید هنر را تجربه کند!

کلید واژه : کودک، خلاقیت

منبع: www.vaudfamille.ch

 

معرفی اسباب بازی برای خلاقیت و اکتشاف

برند ​4M کیت های مربوط به خلاقیت و اکتشاف کودکان را تولید می کند. در دنیای دیجیتالی که امروزه باب شده، کودکان بیشتر دوست دارند با گوشی های هوشمند و... بازی کنند و رغبتی به بازی‌های که مهارت دستان آن‌ها را افزایش دهد، ندارند. کیت های 4M سعی دارند تا کودکان را به جایگاه اصلی خود یعنی بازی با دست ها، خلاقیت و تفکر برگرداند. شما هم با خرید این اسباب بازی جالب به فرزند خود کمک کنید تا یک تجربه متفاوت داشته باشند و کمی آن‌ها را از دنیای ماشینی دور کنید.

برای دیدن همه محصولات 4M اینجا را ببینید

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...