تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

فکر می کنید همه چیز را برای اجتماعی شدن فرزندتان می دانید؟ به 10 سوال پرسشنامه پاسخ دهید و شناخت خود در مورد مهارتهای اجتماعی را بسنجید. ابتدا پاسخ نامه پرسشنامه دو گزینه ای زیر را در برگه ای جداگانه یادداشت کنید و بعد از آن جواب های خود را با پاسخ نامه چک کنید:

پرسشنامه:

1- یادگیری مهارتهای اجتماعی از ماه های اولیه تولد فرزندتان شروع می شود.

درست          غلط

2- باید نگران شویم اگر فرزند 2 ساله تان به تنهایی بازی کند و کمتر با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند.

درست          غلط

3- وابستگی خوب به والدین به اجتماعی شدن فرزندتان کمک می کند.

درست          غلط

4-  بی محلی کردن به کودکی که پرخاشگری می کند بهترین راه برای متوقف کردن این رفتار ناخوشایند است.

درست          غلط

5- خجالتی بودن از قبل خبر نمی کند

درست          غلط

6- در 3 سالگی کودک می تواند احساس شادی، غم، ترس و عصبانیت را در چهره ها بخواند.

درست          غلط

7-کودکان می توانند مودب بودن را از سنین خیلی پایین یاد بگیرند.

درست          غلط

8- بیشتر دعواها بین کودکان به این دلیل است که یکی از آنها اسباب بازی دیگری را می خواهد.

درست          غلط

9- کودکان در سنین پایین قادر نیستند خودشان را جای دیگری بگذارند.

درست          غلط

10- نیمی از شناخت کودکان از طریق چیزهایی که می شنوند کسب می شود.

درست          غلط

 

قبل از ارزیابی پاسخ ها یادمان باشد همه پدر مادرها سلامتی و خوشحالی و موفقیت فرزندانشان را می خواهند و هیچگاه نمی توانیم بگوییم کودکی بهتر از کودک دیگر است یا پدر و مادری بهتر از پدر و مادر دیگر، هیچ چیز قطعی نیست و هیچ مقایسه ای جایز نیست جز مقایسه تلاشهای خودمان با خودمان.

در صورتی که احتیاج به توضیحات بیشتری داشتید، برای هر سوال و پاسخ آن مطالبی پیشنهاد کردیم که در صورت تمایل می توانید آن را بخوانید.

 

پاسخنامه

1- درست : از همان اولین ماه های تولد می توانید در رشد مهارتهای اجتماعی به فرزندتان کمک کنید که در تمام طول زندگی به دردش خواهد خورد. خانواده اولین محل برای کسب مهارتهای اجتماعی است.

مطلب پیشنهادی: مهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم

 

2- غلط : به نسبتی که کودک بزرگتر می شود شکل بازی کردن  او کاملا تغییر می کند. در این سن کودک در مرحله بازی کردن موازی است یعنی دوست دارد بازی کند اما نه با دیگران بلکه در کنار آنها. در سنین 3 تا 5 سالگی است که کودکان شروع به بازی های گروهی می کنند.

مطلب پیشنهادیبازی، ارزشمندترین فعالیت کودکان

 

3 - درست : اگر فرزندتان احساس دوست داشته شدن، اعتماد و امنیت کند، ارتباط وابستگی میان شما و فرزندتان به او کمک می کند در ارتباطات اجتماعی ماهر شود. اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت و با دیگران ارتباط بهتری برقرار می کند.

مطلب پیشنهادی: به همین سادگی به رشد عاطفی فرزند خود کمک کنیم (1)

 

4- غلط : برعکس، کودکان می توانند برای جلب توجه رفتار پرخاشگرانه در پیش بگیرند. مثلا با با هل دادن یا کتک زدن خواهر یا برادر خود می داند شما می روید و با او صحبت می کنید. پس بهتر است به او یاد دهید روش های بهتری برای بدست آوردن توجه شما وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: بــابــا مــامــان، لطفا به من توجه کنید!

 

5- غلط : تایید خود در کودکی می تواند مانع خجالتی شدن شود. کودکان خجالتی معمولا به سختی خود را تایید می کنند. وقتی هنگام بازی و فعالیت های روزانه به فرزند کوچک خود فرصت تصمیم گیری می دهید، در حقیقت به او یاد می دهید خودش را تایید کند.

مطلب پیشنهادی:کمک...فرزند من اعتماد به نفس ندارد!

 

6- درست : با اینکه کودکان گاهی برای تشخیص حالت چهره و تفسیر آن  دچار سردرگمی می شوند اما در سن 3 سالگی اکثر آنها می توانند حالت های چهره و پیام هایی که با خود دارد را متوجه شوند. فرزندتان باز هم بهتر خواهد توانست هیجانات را بشناسد اگر او را متوجه  ارتباط هیجانات و زبان بدن  کنید. مثلا ابروهای درهم نشانه عصبانیت است، وقتی خوشحالیم می خندیم و... .

مطلب پیشنهادی: در مورد هیجانات فرزند خود چه می دانید؟(1)

 

7- درست : آموزش ادب صبر زیادی لازم دارد و باید بارها و بارها "کلمات جادویی (لطفا، ممنون،....)" را به فرزند خود یادآوری کنید. اما نتیجه آن به زحمنش می ارزد زیرا مودب بودن باعث می شود فرزندتان بتواند آسانتر دوست پیدا کند و آنها را حفظ کند. حواسمان باشد حدود 4 سالگی است که کودکان می توانند رفتارهای مودبانه را کسب کنند.

مطلب پیشنهادی: چگونه آداب و معاشرت را به کودکان خود یاد دهیم

 

8- درست : کودکان احساس می کنند همه چیز به آنها تعلق دارد و فکر می کنند اسباب بازی ها فقط برای آنهاست. همچنین قادر نیستند خود را جای دیگران بگذارند. توانایی  تقسیم کردن یک مهارت است که یادگیری آن برای سازگاری با دیگران ضروری است.

مطلب پیشنهادی: چگونه مهارت های اجتماعی را به فرزندمان یاد دهیم

 

9- درست  : حدود 4 یا 5 سالگی است که تازه کودکان متوجه می شوند مثلا با گرفتن اسباب بازی ای که برادرش در دست دارد می تواند او را به گریه بیندازد. برای آنکه حس همدردی را در او پرورش دهید می توانید به فرزند خود یاد دهید عکس العمل دیگران را مشاهده کند چه وقتی دوستش عصبانی است چه وقتی یکی از والدین غمگین است.

مطلب پیشنهادی: EQ  کودک را بالا ببرید

 

10- غلط : کودکان بیشتر ازآنچه فکر می کنید از طریق گوش دادن یاد می گیرند! حدود %90 شناخت کودک از طریق چیزهایی است که می شنود. برای بهتر کردن مهارتهای شنیداری فرزندتان می توانید قصه ها و شعرهای کودکانه را بارها و بارها برایش بخوانید یا با تغییر یک کلمه در ترانه ای که به خوبی می شناسد متوجه شوید آیا متوجه اشتباه یا جایگزینی کلمه می شود.

مطلب پیشنهادی: چه رازی در علاقه کودکان به تکرار کردن وجود دارد؟

 

 اگر جوابهای درست شما بیش از 70% است بدانید قدم های درستی برداشته اید و مسیر درست را انتخاب کرده اید.، آفرین ! همینطور ادامه دهید.

اگر جوابهای درست شما بیش از 50 % است مسیر درست را انتخاب کرده اید، همچنان به پیش !

اگر در صد جوابهای درست شما زیر رقم 50 است، هوشیار باشید و در نگرش و روش تربیتی خود بازنگری کنید، .

موفق باشید

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...