تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

هر چقدر بازی کردن با اسباب بازی برای فرزند شما لذتبخش است ، تشویق او برای مشارکت در سر جا قرار دادن آنها می تواند برایتان خسته کننده باشد بنابراین به روشی احتیاج دارید تا از ورود به جنگ قدرت با فرزندتان اجتناب کنید، این هم چند راه حل :

  • هنگامی که بازی تمام می شود به او اعلام کنید : " بزودی نوبت جمع آوری اسباب بازی ها ست".
  • او را برای مشارکت  در تصمیم گیری تشویق کنید. بگذارید مثلا انتخاب کند می خواهد حیوانات پلاشی را سر جایشان قرار دهد یا بلوک های خانه سازی را. وقتی به فرزندتان اجازه انتخاب می دهید به او می فهمانید که به  شخصیتش احترام می گذارید. کودکان بیشتر میل به همکاری پیدا می کنند وقتی احساس کنند در تصمیم گیری ها نظرات آنها هم  دیده می شود.
  • روی سهم او در جمع آوری اسباب بازی ها تاکید و برای رفتارش او را تحسین کنید.
  • وقتی تقاضای کمک از فرزند خود دارید روی درخواست خود بمانید و در جمع آوری اسباب بازی ها اصرار کنید حتی اگر فرزندتان تقاضا را رد کند. شاید فکر کنید جمع آوری کردن اسباب بازی ها  و منظم نمودن اتاق به تنهایی برایتان آسانتر باشد تا در خواست مشارکت از فرزندتان در انجام این وظیفه و یا شاید هم این احتمال را بدهید که اصرار روی درخواست تان هدر دادن وقت است و ممکن است باعث شود بار دیگر که زمان جمع آوری اسباب بازی ها می رسد او غیب شود. صبور باشید و به خود یادآوری کنید زمان زیادی لازم است تا فرزندتان یاد بگیرد وظایفش را بدون اعتراض انجام دهد.
  • حتی کودکان کم سن تر می توانند در نظم دادن سهمی داشته باشند زیرا به یادگیری و تقویت احساس مسئولیت آنها کمک می شود. از زمانی که فرزند شما شروع به راه رفتن می کند در درخواست کمک و مشارکت از او تردید نکنید.

مرتب کردن را بازی کنید

گاهی به نظر کودکان جمع آوری اسباب بازی ها و مرتب کردن وسایل، هدر دادن وقت و فعالیتی کسالت آور است. تدبیر به خرج دهید و نظم دادن را تبدیل به بازی کنید یا وظیفه را تبدیل کنید به فعالیتی برای انجام دادن در کنار هم. به این ترتیب کودک جمع آوری اسباب بازی ها و وسایل را به عنوان فعالیتی مشترک برای با هم بودن می بیند نه یک وظیفه کسالت بار.

مطلب پیشنهادی: آیا شن ها هم اسباب بازی به حساب می آیند؟

این هم چند ایده برای سرگرم کننده کردن جمع آوری وسایل:

  • کودکان دوست دارند چیزها را طبقه بندی کنند، به آنها بگویید:" مثلا شب شده بریم اسباب بازی هاتو بخوابونیم." پس از او بخواهید عروسک ها را در جای خود و کامیون ها و اتومبیل ها را در پارکینگ بخواباند چون اینطوری اسباب بازی ها خواب خوبی خواهند داشت.
  • خرس یا عروسک مورد علاقه فرزندتان یا دوست خیالی او می تواند گاهی به کمک بیاید و چون جای اسباب بازی ها را نمی داند فرزندتان به او نشان می دهد هر کدام کجا باید قرار گیرند.
  • "جادو" هم می تواند مفید باشد. به فرزند خود بگویید:" می خوای یه جادو کنیم؟ من چشمامو می بندم و تا 10 میشمرم و چون تو جادوگری می دونم می تونی همه عروسک ها رو غیب کنی، امتحان کنیم؟" بعد به کندی تا 10 بشمرید و بعد او را به خاطر جادوگری اش تشویق کنید.
  • مثلا از او بپرسید: "فکر می کنی چقدر طول بکشه تا اسباب بازی ها رو جمع کنیم؟"
  • انگیزه فرزندتان بیشتر می شود اگر زمانی او را به جمع آوری اسباب بازی ها دعوت کنید که می تواند بلافاصله فعالیتی که دوست دارد را انجام دهد. مثلا بگویید:" وقتی اسباب بازی هاتو جمع کردی می تونیم بریم گردش، برات یه داستان میگم یا کتاب می خونم یا بستنی میخوریم یا با هم برنامه مورد علاقه ات در تلویزیون را می بینیم و... ."

وقتی اتاق مرتب شد می توانید به او بگویید که شبیه مغازه اسباب بازی فروشی شده که همه چیز سرجاشون قرار داره و میشه به راحتی هر چیزی که میخواد رو پیدا کنه. تشویق فرزندتان برای حفظ عادت خوب  نظم دادن به اسباب بازی ها و مرتب کردن اتاقش توانایی سازماندهی او را تقویت می کند که در مهد کودک و در آینده مدرسه به او کمک زیادی می کند. 

مطلب پیشنهادی: چگونه به فرزندمان عذرخواهی کردن یاد دهیم؟!

منبع : naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...