تماس با ما

تاثیر بازی با رنگ ها را در رشد کودکان دست کم نگیرید


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

بسیاری از والدین می پرسند از چه سنی می توان به کودکان پیشنهاد رنگ آمیزی کردن داد زیرا در سنین خیلی پایین آنها فقط خط خطی می کنند. چه بهتر! زیرا این آغاز کار است، به فرزند خود یک برگ کاغذ و مداد رنگی بدهید و بگذارید هر کاری که می خواهد با آن انجام دهد. نتیجه آن را در آینده نزدیک خواهید دید! رنگ آمیزی کردن فعالیت ساده ای است که به رشد شناختی کودکان کمک می کند. با هم چند خاصیت از بازی با رنگ ها برای کودکان را مرور می کنیم:

1- بهتر کردن مهارت های حرکتی

حرکت عضلاتی که در این فعالیت دخیل هستند می تواند به کودک در رشد عضلات ظریف انگشتان، دست ها و مچ ها و کسب مهارت های حرکتی کمک کند که باعث بهتر شدن توانایی های نوشتاری و استفاده از اشیا کوچک می شود.

2- کودکان را برای مدرسه آماده می کند

کاغذ، صفحه و کتاب رنگ آمیزی، کودکان را برای ورود به دنیای مدرسه و کار ساختاری روی کاغذ که در مدرسه از آنها خواسته خواهد شد، آماده می کند و به کار با کاغذ، صفحه و حتی کتاب عادت می کنند .

3- خلاقیت را تحریک می کند

چه کودکان داخل خطوط تصاویر رنگ آمیزی کنند و چه از آن خارج شوند، رنگ آمیزی به شکل گیری روحیه خلاقانه و تقویت توانایی تشخیص تفاوت های بصری کمک می کند. . همچنین می تواند موجب تحریک تخیلات و الهامات کودکان در فکر کردن و یادگیری فکر کردن به ایده های جدید شود.

4- موجب دستخط بهتر می شود

مهارت و قدرت دست و توجه به جزییات توانایی های ضروری برای نوشتن هستند. پیشنهاد دادن به کودکان برای رنگ آمیزی از همان سنین پایین، می تواند کمک به رشد توانایی های ظریف باشد که نوشتن را آسانتر و طبیعی تر می کند.

 

مطلب پیشنهادی: پرینت بگیرید و رنگ کنید

5- برقراری ارتباط  با رنگها، شناسایی آنها و پیدا کردن بصیرت نسبت به آنها

کودکان باید نام را یاد بگیرند و خود رنگها را بشناسند. رنگ آمیزی فعالیتی است که بکارگیری و شناخت رنگهای اولیه و مشترک و همچنین حساس شدن به سایه ها و تاثیر رنگها به شکلی عملی و مستقیم را فراهم می کند.

6-  تقویت هماهنگی چشم و دست

رنگ آمیزی به کودکان در پرورش هماهنگی چشم و دست و تمرکز کردن کمک می کند. عمل در دست گرفتن مداد، انتخاب رنگها، رنگ آمیزی درست و حتی عمل تیز کردن نوک مداد می تواند به ایجاد فرهنگ هماهنگی خوب میان دست ها و چشم های کودکان کمک کند.

7- حدود، ساختار و حساس شدن نسبت به فضا

رنگ آمیزی به کودکان در ساختار سازی خود، مدیریت فضا و شناخت فضا و همچنین به شناخت خطوط، اشکال و فرم ها، پرسپکتیو و موضوع کمک کند. با رنگ آمیزی کردن کودکان می توانند با صفحه کاغذ و کار روی آن ارتباط برقرار کنند.

8- بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس

توانایی به سرانجام رساندن وظیفه با موفقیت،  اعتماد به نفس و عزت نفس را در کودکان تقویت می کند. با رنگ آمیزی کردن یک طرح و به پایان رساندن آن کودک فرصت پیدا می کند به خودش تبریک بگوید و به خلاقیت خود افتخار کند.

9- درمانی برای استرس

رنگ آمیزی یک فعالیت لذتبخش و درمانگر است که به کودکان اجازه می دهد از شر هیجانات ناخوشایند و سرخوردگی ها رها شود.

مطلب پیشنهادی: رنگ ها در نقاشی فرزند شما به چه معناست؟

منبع :  http://psychologie-sante.tn

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...