تماس با ما

یاد دادن حل اختلاف به فرزندتان، مهارتی برای یک عمر


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

یاد دادن مدیریت اختلافات به شکل خلاقانه مهارت اجتماعی مهمی است که کودکان سراسر زندگی از آن بهره خواهند برد. هنگامی که والدین یا مربیان به کودکان کمک می کنند تا از سنین قبل از دبستان مدیریت اختلافات خود با دیگران را یاد بگیرند، آنها نسبت به نیازها و احساسات دیگران حساس تر می شوند. وقتی کودکان یاد می گیرند مشکلات خود را به شکل مثبت و قابل قبول حل کنند اعتماد به نفس شان بالا می رود. حل اختلافات نیاز دارد بدانیم چگونه می توان یک ارتباط خوب برقرار کرد یعنی گوش دادن حقیقی و جستجوی راه حل.

راه هایی که بزرگسالان برای حل اختلاف دارند بر رفتار کودکان تاثیر قدرت طلبی دارد اما تا زمانی که آنها بتوانند مهارت های خودشان برای مدیریت موثر اختلافات را بدست آورند، بیشتر کودکان نیاز به هدایت بزرگسالان دارند. والدین و مراقبین می توانند به کودکان کمک کنند تا اختلاف را مانند مشکلی که می تواند از طریق درک هر دو نقطه نظر و یافتن راه حلی که به نفع هر دو طرف باشد، ببینند.

چگونه؟

هنگامی که بزرگسالان راه حلی به کودکان تحمیل می کنند، ممکن است اختلاف آنها در کوتاه مدت حل شود اما این احساس به کودکان دست می دهد که نقطه نظر آنها در نظر گرفته نشده. به جای آن باید کودکان را در حل مشکلات ارتباطی مشارکت داد و آنها را در طی کردن این مسیر همراهی کرد تا بتوانند در آینده مهارت های لازم و موثر را برای مدیریت حل اختلافات به تنهایی  بدست آورند.

به همه بدون قضاوت کردن گوش دهیم

برای یادگیری مهارت های موثر برای حل اختلاف، کودکان باید قادر باشند نقطه نظر خود را بشناسند و به نظرات دیگران گوش دهند بدون هراس از آسیب دیدن یا قضاوت شدن. این رفتار کودکان را تشویق می کند تا دیگران را بفهمند و به چیزی که  برای گفتن دارند و احساس می کنند، گوش دهند.

به کودکان کمک کنیم تا احساسی که به دلیل اختلاف در آنها ایجاد شده مدیریت کنند

اختلاف با دیگران معمولا موجب ایجاد احساسات قوی می شود مثل عصبانیت، نگرانی، ناامیدی..... . این احساسات می تواند مانع حل اختلاف شود پس مهم است این احساسات شناسایی و کودک به شناختن و بیان آنها هدایت شود پس آنها را آرام کنیم قبل از اینکه برای حل اختلاف تلاش کنند.

مطلب پیشنهادی: چه موقع در دعوای کودکان مداخله کنیم؟​

اختلاف میان کودکان

او را بفهمید

ممکن است چیزی که از نظر شما اهمیت زیادی ندارد برای فرزندتان خیلی مهم باشد. به هیجان او اهمیت دهید و آن را نادیده نگیرید. هیجانات بخش طبیعی از رشد انسان است و ما هر روز تعداد زیادی از آنها را تجربه می کنیم اما چیزی که باید در این لحظات به فرزند خود بگویید در مورد رفتار اوست نه قضاوت هیجاناتش.

بدون منزوی کردن کمی فضا به او بدهید

کودکانی که شیب تندی در عصبانیت دارند اغلب شیب تندی هم در پرخاشگری فیزیکی دارند. دادن وسیله ای برای تخلیه عصبانیت مثل ضربه زدن به بالش یا مچاله کردن پتو کمک می کند تا از تنش آنها کاسته شود.

عکس العمل تند نشان ندهید

صدا و رفتار آرام داشته باشید (کاملا درسته، گفتن راحت تر از عمل کردن است) ولی هر چقدر آرامتر باشید بیشتر شانس دارید که فرزندتان نیز آرامتر شود. برعکس هر نوع داد و فریاد و پرخاشگری کودک را به تشدید نزاع دعوت می کند البته کنترل تنش ها کار سختی است بخصوص برای کودکان کم سن.

به چشمانش نگاه کنید و به او گوش دهید

نگاه کردن به چشمان کودکان وقتی عصبانی هستند قویا به آنها این احساس را می دهد که به حرفهایشان گوش می دهید. اجازه دهید فرزندتان در مورد عصبانیت خود حرف بزند این کار کمک می کند تا  از عصبانیتش کم می شود و خود را آرام کند.

کودک را تحسین کنیم

وقتی کودک این مراحل را طی کرد او را به خاطر تلاشی که کرده تحسین کنید. اگر هیچکدام از راه حل ها عمل نکرد به فرزند خود توضیح دهید که حل اختلاف به این معنی نیست که همیشه باید برنده و بازنده داشته باشیم اما گاهی برای رسیدن به راه حل اختلافات لازم است به یکدیگر امتیازاتی دهیم تا رضایت هر دو طرف جلب شود.

مطلب پیشنهادی: دعوای فرزندان خانه، کابوس هر روز والدین

منبع: psychologie-sante.tn

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...