تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

ناشنوایی، مشکل بینایی نقص در حرکت..... اختلال هرچه باشد، کودکانی که معلولیت دارند مانند کودکان دیگر با بازی کردن بزرگ می شوند و یاد می گیرند و برای آنها هم باید اسباب بازی های مناسب در نظر گرفت. گاهی سخت است بدانیم برای فرزندمان چه اسباب بازی هایی مناسب است و وقتی فرزندمان دچار اختلال است ممکن است سخت تر هم شود. در حقیقت آسان نیست اسباب بازی مفید و جذابی برای آنها انتخاب کنیم بدون آنکه اختلال و ضعف های او را یادآوری کند. مهم است که فرزندتان بتواند با  اسباب بازی آنطور که می خواهد بازی کند و اگر نتواند، اسباب بازی دیگر فایده خود را از دست می دهد. بنابراین لحظات بازی و بازیگوشی کردن برای رشد کودکان ضروری است. از ورای عروسک ها و اسباب بازی های مختلف کودکان بدن و دنیایی که در آن زندگی می کنند را کشف می کنند و این برای کودکانی که معلولیت دارند نیز صادق است. آنها  به روش خودشان حواس پنجگانه را کشف می کنند و به دنبال این هستند که اختلال خود را جبران کنند بخصوص هنگام بازی.

اسباب بازی با چه ویژگی هایی

رنگ های جذاب، تنوع، سهولت در نگاه داشتن در دست، تعامل، دارای محتوا برای لمس کردن، بو برای احساس کردن.... همه اینها برای تحریک حواس کودکان در نظر گرفته شده. البته توجه داشته باشید اسباب بازی هایی که این ویژگی ها را دارند فقط مخصوص کودکانی که دچار معلولیت هستند نیست، همه بچه ها می توانند از آنها بهره ببرند.

اسباب بازی های سنتی

معلولیت فرزند شما نباید مانع استفاده از اسباب بازی های سنتی شود، بسیاری از آنها می تواند به درد فرزندتان بخورد به شرط آنکه نکات ایمنی را در نظر بگیرید یعنی اول از همه دارای استاندارهایی باشد که برای هر اسباب بازی لازم است. سپس اسباب بازی ای انتخاب کنید که با اختلال فرزند شما هماهنگ باشد. لازم نیست همیشه به سن مناسبی که روی جعبه نوشته شده توجه کنید زیرا با توانایی های کودکان دچار اختلال هماهنگ نیست. فرزند شما با آهنگ مخصوص خودش رشد می کند و برایش چیزی مهم است که برای یادگیری و پیشرفت در آن تلاش می کند مثل راه رفتن، حرف زدن، حرکات ظریف دست و... . با توجه به این موضوع  می توانید اسباب بازی ای انتخاب کنید که در آن لحظه پاسخگوی نیازهای او باشد. حداقل حواستان باشد در دام تندروی در بازآموزی نیفتید بخصوص اگر فرزندتان تحت نظر درمانگر است چون شما نه کاردرمان و نه گفتار درمان بلکه پدر و مادر فرزندتان هستید. در بازی مقوله لذت بردن  و تعامل حرف اول را می زند. اگر در انتخاب اسباب بازی دچار تردید هستید می توانید یکی را که مطمئن هستید برایش ارزش دارد انتخاب کنید تا بتواند همیشه آن را به همراه داشته باشد.

برای کودکی که معلولیت دارد چه اسباب بازی ای انتخاب کنیم

انتخاب اسباب بازی بر اساس نوع معلولیت

بسیار مهم است اسباب بازی ای برای فرزندتان انتخاب کنید که او را با مشکل رو به رو نکند و بر اساس اختلالی که دارد باشد.

  • مشکلات مربوط به حرکات ظریف

اگر فرزندتان در استفاده از دستهایش ضعیف عمل می کند یا انگشتانش سفت و بدون انعطاف هستند، باید کنجکاوی او را برانگیخت.  اسباب بازی هایی را در اولویت قرار دهید که بتواند به آسانی در دست بگیرد و دستکاری کند تا از بازی کردن با دست هایش لذت ببرد. اسباب بازی های ساخت و ساز، پازل ها و اسباب بازی هایی که بتواند آنها را دستکاری کند کاملا مناسب هستند. به تهیه کتاب های پارچه ای یا اسباب بازی هایی با جنس و بافت های متفاوت نیز فکر کنید، فرزندتان از لمس بافت های نرم و جدید آنها لذت خواهد برد.

  • اختلال شنوایی

اگر فرزندتان ضعف شنوایی دارد اسباب بازی هایی انتخاب کنید که دارای صداهای آهنگین متفاوت باشد. برای آنها تحریک حس بینایی و لامسه به اندازه شنوایی ضروری است. به تدریج حس چشایی او را نیز تقویت کنید.

  • اختلال بینایی

کودکان محروم از بینایی نیاز بیشتری به اعتماد دارند. اسباب بازی هایی انتخاب کنید که برای لمس کردن مناسب باشند و صداهایی آرامش بخش تولید کنند تا به آنها اطمینان خاطر بدهد. توجه داشته باشید برای کودکان محروم از بینایی تعامل و گفتگو هنگام بازی اولویت و ضرورت خاصی دارد. قبل از شروع بازی اجازه دهید اسباب بازی را لمس کند و او را تشویق به بازی با آن کنید.

  • مشکل برقراری ارتباط

اگر فرزند شما در بیان خود و  برقراری ارتباط با اطرافیان مشکل دارد اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که تمرکز آنها روی ارتباط و تعامل است. اسباب بازی های آهنگین که باید کلمات را با آنها تکرار کرد به فرزندتان کمک می کند با کلمات آشنا شود و برایش غریبه نباشند. پازل هایی که مربوط به کلمات می شوند نیز در این زمینه به کودکان کمک می کند.. اسباب بازی هایی که میکروفون دارند و می توان صدا ضبط کرد یا عروسک های سخنگو و اسباب بازی هایی که کودک بتواند با آنها تعامل داشته باشد سرگرم کننده و مناسب هستند.

  • اختلالات ذهنی بدنی

اختلالات ذهنی – بدنی اختلالاتی هستند که کودک هم در حرکت و عمل  و هم در ارتباط با دیگری دچار مشکل است.

تعداد زیادی اسباب بازی وجود دارد که به کودکان دچار این اختلال کمک می کند تا در مورد بدن خودشان آگاهی پیدا کنند و در ضمن سرگرم شدن حرکات خود را تقویت کنند. بازی با اسباب بازی های هل دادنی ، کشیدنی، انواع توپ ها تمرین خوبی برای پرورش حرکات آنها ست.

مطلب پیشنهادی: اختلال طیف اوتیسم و نشانه‌های آن

منبع: http://www.parents.fr/bebe/eveil-et-developpement/les-jouets-pour-enfants-handicapes-78833

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...