تماس با ما

15 راه برای پرورش بینش ریاضی در کودکان (1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

برخی از والدین گله مند هستند که فرزندشان منطق ریاضی ندارد یا مشکلات فراوانی در ریاضی دارد و می پرسند چگونه است که برای بعضی از کودکان ریاضی خیلی آسان است.

بینش ریاضی نه ارثی است و نه شانسی ولی  بذر آن در کودکی است که کاشته می شود.

اصول پایه ای برای بیدار کردن بینش ریاضی

1) به تمام سوالات فرزند خود پاسخ دهید.

روحیه پرسشگری را در او بیدار کنید. مثلا بپرسید : "تو می دونی چرا....؟"

محیط زندگی را برایش توضیح دهید مثلا :

  • درباره تابلوهایی که در خیابان یا جاده ها نصب شده توضیح دهید.
  • در مورد دلیل بارش برف توضیح دهید.
  • در مورد قیمت هایی که هنگام خرید می بیند توضیح دهید.
  • نقشه های متفاوت را توضیح دهید.
  • در مورد اسکناس و سکه های پول توضیح دهید.
  • در مورد همه چیز به طور ساده توضیح دهید کودکان حتی اگر چیزی را نفهمد اما می توانند آنها را به خاطر بسپارند و خیلی زود هر چه در روز با آنها برخورد می کنند را بفهمند. مهم جذب توجه و برانگیختن روحیه کنجکاوی آنها ست.

2) عشق زیاد از طرف پدر و مادر

کودکی که احساس کند دوستش ندارند و تصور خوبی از خودش ندارد به سختی می تواند هوش خود را پرورش دهد و همه توجهش به کمبود عواطفی ست که دارد.

3) فضای کافی برای تحرک از همان ماه های اول

  • به جای نگاه داشتن او در صندلی های گهواره ای یا متحرک، تا 5 ماهگی او را در پارک های مخصوص که فضای بیشتری برای تحرک دارد قرار دهید.
  • بعد از 5 ماهگی بگذارید به جای پارک،کف زمین که ایمن شده باشد ( مثلا با موکت) حرکت کند. چرا؟ چون فراهم کردن امکاناتی مثل خزیدن، دور خود چرخیدن، پشت و رو شدن، رشد ذهنی- روانی و  جهت یابی را پرورش می دهد. درون صندلی گهواره ای یا متحرک کودک گیر می کند و امکان حرکت ندارد و بعد از 6 ماهگی فضای پارک برای تحرکات او کوچک است.
  • روروئک را فراموش کنید چون مانع حرکت عضلات اندام ها، پشت و چهار دست و پا رفتن که اهمیت زیادی دارد، می شود.
  • از لحظه ای که فرزندتان  شروع به راه رفتن می کند تمام روز را در خانه نمانید و او را به خارج از خانه ببرید. حرکت و بازی موجب رشد ذهنی – روانی می شود و ورزش در باشگاه یا در حیاط خانه ( شنا، دوچرخه سواری، فوتبال، بسکتبال، بدمینتون، پینگ پنگ...) در سنین کمی بالاتر.

چگونه بینش ریاضی را در کودکان را پرورش دهیم؟! (1)

4) او را تشوبق کنید چهار دست و پا برود. تلاش نکنید زودتر به راه رفتن بیفتد 

متخصصین معتقدند چهار دست و پا حرکت کردن کودکان در یادگیری های آینده بسیار اهمیت دارد و مرحله ای ست که باید حتما طی شود. چهار دست و پا حرکت کردن به رشد جهت حرکات مربوط می شود (حرکت همزمان هر دو دست و هر دو پا) و هر دو سمت مغز را بکار می گیرد. به علاوه آنکه موجب رشد عضلات می شود و بدن در آینده حالت مناسب خود را پیدا می کند.

5) اجازه دهید از 2 سالگی با "موس" و کلیدهای یک کامپیوتر ساده ور برود و بازی های کامپیوتری کودکانه را انجام دهد.

بازی هایی که محدود به یادگیری حروف الفبا و اعداد هستند یرای کودک سرگرم کننده نیستند. در بازی های غیر آموزشی مغز کودکان فعال می شود مثلا  یاد می گیرد فکر کند( ارتباطات منطقی را پیدا می کند) و با استفاده از "موس" با ساختار فضایی آشنا می شود.

6) از 18 ماهگی تا 2 سالگی کودک را تشویق کنید با دوچرخه های مخصوص این سنین بازی کند و  از 3 سالگی روروئکهای دو چرخ ( نه اسکوترهای برقی) را در اختیارش قرار دهید تا در فضای باز بازی کند.

پدال زدن جهت یابی را تقویت می کند و کودک باید سمت چپ و راست بدن را بکار گیرد بنابراین هر دو سمت مغز فعال می شود.

7) بهداشت مناسب : بدون تنفس دود سیگار، استفاده از سبزیجات، میوه ها، تغذیه مناسب، ساعات کافی خواب.

8) از 4 – 5 سالگی کودک همیشه یک ساعت معمولی، یک ساعت با زنگ بیدارباش، تقویم هفتگی و تقویم سالیانه در دسترس داشته باشید( در اتاق ، در سالن...).

این ابزار ها به کودک کمک می کند تا موقعیت خود در زمان را بیابد ( فردا میریم به ...، وقتی "این روز  بیاد تولدت میشه"... ).

هفته بعد، به ادامه موضوع خواهیم پرداخت. (این مقاله را می توانید از اینجا بخوانید)

منبع: dobi.be

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...