تماس با ما

15 راه برای پرورش بینش ریاضی در کودکان (2)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (3​از5)

هفته گذشته گفتیم برخی از والدین گله مند هستند که فرزندشان منطق ریاضی ندارد یا مشکلات فراوانی در ریاضی دارد و می پرسند چگونه است که برای بعضی از کودکان ریاضی خیلی آسان است. (اگر مطلب هفته قبل را نخواندید آن را از اینجا ببینید)
بینش ریاضی نه ارثی است و نه شانسی ولی کاشتن بذر آن در کودکی است...

9) زمان های طولانی تلویزیون نگاه نکنید، با وسایل الکترونیک طولانی مدت بازی نکنید. به 2 دلیل: زمانی که کودک مشغول بازی با آنها ست بازی جالب دیگری انجام نمی دهد در حالیکه بازی های پر جنب و جوش نگرش فضای 3 بعدی او را پرورش می دهد ( ارتفاع، عرض، عمق). اگر والدین زمان های کودک را با فعالیت و بازی های مختلف و مفید برنامه ریزی کنند، کودکان نیازی به داشتن بازی های الکترونیکی پیدا نمی کنند.

10) از 2-3 سالگی بازی شمارش تعداد چیزهایی که می بیند را شروع کنید.از فرزند خود بخواهید اعداد را بشمارد، تعداد بشقاب ها، آب نبات ها، افراد، بطری ها، عروسک ها و .... که می بیند را شمارش کند. بزودی فرزندتان معنی تعداد و عددی که مربوط به آن هست را خواهد فهمید. از 3 سالگی به تدریج بدون از حفظ شمردن، تعداد 1،2 و 3 را با اشیا مختلف می شناسد.

11) بازی، بازی، بازی( با دیگران) : بازی ها نیاز به "تعداد" دارند : تعداد افراد، تعداد اسباب بازی ها، تعداد کارت ها، شمردن در بازی قایم موشک ...).

بازی های گروهی از 3 سالگی : در بازی با تاس و شمردن و پیش رفتن روی نقاط صفحه بازی، شناخت اعداد تقویت می شود. بازی شطرنج از سن 5-6 سالگی، سودوکو( 6-7 سالگی)، بازی با کارت های مختلف ... بازی هایی هستند که به پرورش ذهن ریاضی و منطق کمک می کنند. فرزندتان را تشویق کنید با کودکان دیگر بازی کند زیرا تقسیم کردن و سازگاری را یاد می گیرد. وقتی فرزندتان فرصت بازی با کودک دیگری را دارد به تنهایی بازی کردن با وسایل الکترونیکی را ممنوع کنید.

کودکان و ریاضی

12) اجازه دهید فرزندتان با مواد مختلف کار کند و خودش را کثیف کند. منع کودکان از کثیف کردن خود یعنی منع آنها از حرکت، از هیجان و استفاده از مغز.

13) آزادی فکر کردن. از فرزند خود آدم مطیع نسازید.

درست است که نظم مهم است اما زیاده روی نکنید. قاطعیت پدر و مادری نباید مانع جنب و جوش کودک، فعالیت و کار ، بازی کردن، فکر کردن و غرق شدن در تخیل شود.

14) روی آموزش دادن به فرزندتان اصرار نکنید.

اجازه دهید از بازی کردن، از یاد گرفتن، از فکر کردن ... لذت ببرد بدون عصبانیت، بدون استرس اما روی استقامت و تمام کردن کاری که شروع کرده، پافشاری کنید.

15)  از انباشته کردن مغز او و تمرینات یکنواخت بپرهیزید.

همه توصیه هایی که ذکر شد باید بدون فشار و با لذت زیاد و از طریق بازی انجام شود بدون اجبار و محدودیت، با توجه به اینکه این آموزه ها می تواند در همه سنین انجام شود و آموزش های کلاسیک در مدرسه داده خواهد شد، از این آزادی و عدم حضور کنترل های مدرسه ای برای تقویت و گسترش دانسته های تدریجی فرزندتان از طریق بازی و لذت یادگرفتن استفاده کنید.

به هیچ وجه مغز او را با جدول اعداد پر نکنید ( مگر خودش بخواهد)، او را با تمرین هایی که بتواند همه چیز را از بر یاد بگیرد بمباران نکنید.

از زمان هایی مثل گردش، خرید جابجایی با اتومبیل یا منتظر شدن در نوبت برای بازی و توضیح دادن چیزها استفاده کنید.

منبع: dobi.be

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
5 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...